کد خبر : ۳۴۳۹۴۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ضرورت صرفه جویی در مصرف

تراز دریاچه ارومیه چهار سانتی متر کاهش یافت

رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با اشاره به کاهش چهار سانتی متری تراز دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته، گفت: تراز امروز /27 شهریور/ دریاچه ارومیه به یکهزار و 270 متر و 28 سانتی متر رسید.

تراز دریاچه ارومیه چهار سانتی متر کاهش یافت

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، فرهاد سرخوش با اعلام اینکه تراز دریاچه ارومیه نسبت به کمترین سطح ثبت شده برای آن 27 سانتی متر افزایش یافته، افزود: تبخیر شدید آب دریاچه در فصل گرما سبب کاهش تراز آن شده و مردم باید برای نجات دریاچه در این برهه حساس صرفه جویی کنند.
سرخوش همچنین با اعلام اینکه مساحت دریاچه ارومیه به یکهزار و 734 کیلومتر مربع رسیده، بیان کرد: مساحت این دریاچه نسبت به سال گذشته 61 کیلومترمربع کاهش یافته است.
وی با اعلام اینکه دریاچه ارومیه یک حوضه آبی بسته است، کاهش شدید تراز آب در فصل گرما را طبیعی عنوان کرد و ادامه داد: با پایان فصل تابستان روند کاهش تراز دریاچه ارومیه متوقف می شود.
رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان اینکه قبل از تشکیل ستاد احیا تراز دریاچه ارومیه سالانه به طور متوسط 40 سانتی متر کاهش می یافت، بیان کرد: برنامه ریزی، تخصیص اعتبار و تلاش دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه، روند خشک شدن آن را متوقف کرده است.
وی با تاکید بر اینکه طرح های انتقال آب به دریاچه ارومیه هنوز به بهره برداری نرسیده است، اضافه کرد: سال آینده چندین طرح انتقال آب به دریاچه به بهره برداری می رسد که نقش بسزایی در احیای نگین آبی آذربایجان خواهد داشت.
به گزارش ایرنا دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا قرار است ظرف مدت 10 سال/ از سال 1394/ به تراز اکولوژیک خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد.
انتهای پیام

کلید واژه :

دریاچه ارومیه

،

دریاچه

،

ارومیه

،

تراز دریاچه ارومیه

ثبت نظرات
captcha