کد خبر : ۳۴۳۹۳۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان

سد نیان تا پایان شهریورماه کاملاً خشک می شود

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان از اتمام آب سد نیان و خشکی کامل سد شمیل تا پایان شهریورماه جاری خبر داد.

سد نیان تا پایان شهریورماه کاملاً خشک می شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، هوشنگ ملایی با اعلام این خبر گفت: در سال آبی که از مهرماه آغاز و در شهریور پایان می گیرد استان هرمزگان به عنوان خشک ترین استان کشور به دلیل کمترین میزان بارندگی در سال گذشته نام برده می شود.

وی در ادامه افزود: متوسط بارش استان در درازمدت حدود 185 میلی متر بوده که البته در سال گذشته با بارش متوسط تنها 52 میلی متر بارش که عمده اندر حوزه غرب و جزایر استان اتفاق افتاده سال آبی خوبی را تجربه نکردیم همچنین با توجه به اینکه بیشترین منابع آب شیرین در حوزه شرق استان قرار دارد حدود 92 درصد کاهش بارندگی و 100 درصد کاهش روان آب ها در رودخانه های بالادست را داشتیم.

این مقام مسئول با تأکید بر شرایط نامساعد آبی در استان بیان کرد: شرایط به ویژه در مرکز استان به گونه ای است که در تأمین آب روستاها و شهرها با چالش جدی مواجه هستیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان هرمزگان ادامه داد: زمانی که بر اساس مطالعات و بررسی های انجام شده به این نتیجه رسیدیم که در سال پیش رو بارشی نخواهیم داشت طی جلساتی با استاندار هرمزگان تصمیماتی اتخاذ شد که با همراهی سازمان برنامه وبودجه همچنین صبر و رعایت و همکاری خوب شهروندان استان تا الان این بحران را مدیریت کنیم.

ملایی اضافه کرد: شرایط به گونه ای است که هر چه به جلو قدم می گذاریم بهبودی در شرایط ایجاد نمی شود و در حال مصرف منابع آبی باقی مانده هستیم و یکی از بزرگ ترین نگرانی ها بر اساس پیش بینی مرکز خشک سالی کشور که کمترین میزان بارندگی در سه ماه پاییز را برای استان عنوان کرده، است.

وی با تأکید بر اینکه با توجه به پیش بینی های صورت گرفته باید در مدیریت مصرف با برنامه عمل کنیم زیرا تا چهار ماه آینده وضعیت آبی استان به شکل بحرانی است، اظهار کرد: سد استقلال میناب که یک روز منبع اصلی تأمین آب شهر بندرعباس بوده امروز پنج درصد آب بندرعباس را از طریق سد و مابقی را از منابع آبی دیگر مانند سد نیان و شمیل تأمین می کنیم که سد نیان به خشکی کامل و سد شمیل تنها تا پایان شهریور توان تأمین آب را داشته و به خشکی کامل می رسد.

این مقام مسئول تصریح کرد: در حال حاضر برای تأمین آب از ذخیره آب زیرزمینی این سدها استفاده می کنیم که باید گفت برداشت از سفره های زیرزمینی هم با توجه به حجم و مقدار برداشت شرایط خاصی دارند و نمی شود در درازمدت از آن ها برداشت کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان خاطرنشان کرد: این خواهش را از مردم داریم که همین طور که این چالش را تاکنون مدیریت کرده اند در ماه های آتی که همچنان با این چالش دست به گریبان هستیم تا خارج شدن از این بحران میزان مصرف خود را کاهش دهند.

رئیس شورای هماهنگی صنعت آب و برق استان هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: یکی از درخواست های مهم مردم به ویژه امام جمعه بندرعباس احداث و راه اندازی آبشیرینکن برای تأمین آب شرب است که خوشبختانه در کارگروه ملی سازگاری باکم آبی کشور مورد تائید قرار گرفت.

ملایی در ادامه نیز افزود: همچنین در بخش صنعت سیاست هایی مبنی بر استفاده از آبشیرینکن ها اتخاذشده ازاین رو طرح های صنعتی بزرگی در استان در حال انجام یا اجرا است مانند منطقه وی ژه صنایع انرژی بر پارسیان که پیش بینی نیاز آبی و برداشت 500 تا 600 میلیون مترمکعب از آب دریا رادارند که به طبع ان به دنبال احداث آبشیرینکن در این منطقه هستند.

وی اضافه کرد: اگر این اتفاق در صنایع غرب استان نیز رخ بدهد بسیاری از مشکلات رفع می شود اما به دلیل اینکه هزینه تمام شده این گونه تولید بالاست مردم باید در مصرف ان بیشترین دقت را داشته تا متحمل هزینه های هنگفت نشوند.

این مقام مسئول در ادامه درباره بخش کشاورزی نیز بیان کرد: استان هرمزگان دارای 160 هزار هکتار اراضی کشاورزی است که در تولید برخی از محصولات دارای رتبه ملی است که این نشان می دهد استان در این حوزه به ویژه در کاشت صیفی جات از اهمیت بالایی برخوردار است.

ملایی ادامه داد: بسیاری از محصولات خارج از فصل در استان هرمزگان تولید می شود که باید در این زمینه نیز برنامه ریزی دقیق داشته باشیم در همین راستا هماهنگی هایی با شش استان جنوبی کشور انجام شد که در بحث اصلاح الگوی کشت به نتایج بسیار خوبی رسیدیم، در این جلسات که به میزبانی استان هرمزگان صورت گرفت توافقات خوبی با انجمن های صنفی کشاورزان، خانه کشاورز و دیگر بخش های خصوصی فعال در بخش کشاورزی صورت گرفت.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که چه میزان از آب تولیدی شرب در بخش کشاورزی مصرف می شود، بیان کرد: بخش کشاورزی را به لحاظ مصرف نمی توان با آب شرب خانگی مقایسه کرد، رویکردمان در استان این گونه بوده که سهم بخش مصرف صنعت را که ارزش افزوده بالایی دارد و باعث ایجاد اشتغال زایی می شود را افزایش دهیم.

رئیس شورای هماهنگی صنعت آب و برق استان هرمزگان افزود: در حال حاضر حدود 60 میلیون مترمکعب مصرف بخش صنعت از طریق آبشیرینکن منابع آب سطحی و زیرزمینی است و برنامه ریزی ما به این سمت است که ظرف 15 تا 20 سال آینده مصرف بخش صنعت را به حدود 500 میلیون مترمکعب در سال با توجه به طرح های صنعتی که در استان تعریف شده برسانیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان با اشاره به پیش بینی سه میلیون نفر رشد جمعیت استان در سال 1410 ادامه داد: پیش بینی برای سال های آتی با رشد جمعیت و ایجاد طرح های صنعتی در استان استفاده از آبشیرینکن ها است، مناطقی که از ساحل فاصله دارند و یا پراکنده هستند از طریق آب های زیرزمینی و سطحی و در بخش کشاورزی تلاش ما این است که از مهار آب های سطحی و رودخانه هایی که در استان وجود دارد استفاده کنیم.

کلید واژه :

خشکسالی

،

آب

،

بحران آب

،

استان تهران

،

بارندگی

،

حوضه آبریز

،

سد نیان

ثبت نظرات
captcha