کد خبر : ۳۴۳۹۳۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

استاندار خوزستان

حفظ محیط زیست اولویت تولید نفت در غرب کارون

استاندار خوزستان با اشاره به پروژه جمع آوری گازهای مشعل مناطق نفتخیز جنوب در 30 ماه آینده، گفت: تولید نفت در غرب کارون باید با اولویت حفظ منافع زیست محیطی خوزستان باشد.

حفظ محیط زیست اولویت تولید نفت در غرب کارون

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، غلامرضا شریعتی افزود: تولید نفت در مناطق نفتخیز اتهاماتی را برای این صنعت به وجود آورده که با اجرایی شدن قرارداد جمع آوری گازهای مشعل میدان های نفتی برطرف خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه صنعت نفت ضرورت حفظ محیط زیست را درک کرده است ، بیان داشت: یکی از معضلات خوزستان مشکلات زیست محیطی است که باعث مهاجرت برخی از شهروندان و نخبگان این استان شده است.
وی آلایندگی نفتی را از جمله این مشکلات خواند و افزود: بخش عمده ای از تولید نفت مناطق نفتخیز جنوب در غرب کارون انجام می شود و با توجه به پروژه 28 مخزن جدید لازم است تا حفظ منافع محیط زیستی خوزستان در اولویت قرار گیرد.
شریعتی گفت: پروژه های ملی بیشتر با عوارض محلی و ندیدن آنها همراه بوده، و به همین دلیل پیگیری مطالبات مردم و مشکلات آنها توسط مدیران دستگاه های اجرایی امری ضروری است.

** باید خوراک مورد نیاز پتروشیمی ها تامین شود
استاندار خوزستان در ادامه با اشاره به اینکه صنایع پتروشیمی در ماهشهر و بندر امام با حداکثر 60 درصد ظرفیت مشغول کار هستند، بیان داشت: گازهایی که در مشعل ها سوخته می شوند عمده خوراک این نوع صنایع است.
وی ادامه داد: امضای قرارداد جمع آوری گازهای مشعل مناطق نفت خیز جنوب در حاشیه سفر اخیر رییس جمهوری به عسلویه در راستای تامین خوراک پتروشیمی ها انجام شد.
استاندار خوزستان گفت:تفاهم نامه این پروژه دو سال پیش بین هلدینگ خلیج فارس و شرکت ملی مناطق نفتخیز انجام شده بود اما به دلایلی در این زمینه قراردادی منعقد نشد تا در نهایت با پیگیری وزیر نفت مشکلات به وجود آمده در خصوص امضای این قرارداد رفع شد.
شریعتی با اشاره به اینکه برای جلوگیری از سوزاندن روزانه حدود 22 میلیون متر مکعب گاز در خوزستان، دو قرارداد در مجموع به ارزش یک میلیارد و 200میلیون دلار با شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و پتروشیمی مارون امضا شد، افزود: این پروژه در قالب 32 طرح عملیاتی خواهد شد.
وی ادامه داد: بر اساس این قرارداد در 30 ماه آینده از سوزاندن روزانه بالغ بر 760 میلیون فوت مکعب یعنی معادل 22 میلیون متر مکعب گاز در خوزستان جلوگیری خواهد شد.
وی با بیان اینکه ارزش این میزان خوراک سالانه حدود یک هزار و 300 میلیون دلار خواهد بود، گفت: همچنین خوراک اضافی این طرح سالانه دو هزار و 600 میلیون دلار برآورد شده است.
شریعتی افزود:امیدواریم پس از 30 ماه، جمع آوری گاز از مشعل ها را با حضور رییس جمهوری در استان خوزستان جشن بگیریم.

انتهای پیام

کلید واژه :

حفظ محیط زیست

،

تولید نفت

،

غرب کارون

ثبت نظرات
captcha