کد خبر : ۳۴۳۹۲۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

توقف تولید خودروهای دیزلی کادیلاک و تولید خودرو برقی

مدیرعامل شرکت خودروسازی کادیلاک اعلام کرده است که قصد دارد تولید خودروهای دیزلی را متوقف کرده و خودروهای برقی و الکتریکی را جایگزین آن کند.

توقف تولید خودروهای دیزلی کادیلاک و تولید خودرو برقی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از وب سایت automative news، بسیاری از کشورهای جهان قصد دارند با هدف مقابله با آلودگی هوا و کاهش میزان انتشار آلاینده ها و گازهای گلخانه ای و حفظ بیشتر محیط زیست، خودروهای تمام الکتریکی و برقی را به تولید انبوه برسانند.

بنابراین بسیاری از شرکت های خودروسازی در جهان عزم خود را برای تولید انبوه خودروهای برقی جزم کرده و از برنامه های خود بدین منظور رونمایی کرده اند. افزایش روزافزون خودروهای برقی و محبوبیت استفاده بیشتر از این خودروهای پاک، موجب شده است شرکتهای خودروسازی در سراسر جهان به رقابتی تنگاتنگ پرداخته و هر یک از برنامه های خود برای طراحی و تولید خودروهایی بهتر و با توان پیمایش بیشتر رونمایی کنند.

حالا به تازگی استیو کارلایل – مدیرعامل شرکت کادیلاک – در جریان رویدادی برای رونمایی از خودروی کراس اوور جدید XT۴، اعلام کرده است که از این پس تولید پیشرانه های دیزلی را متوقف کرده و تمرکز و توجه ویژه ای بر روی طراحی و توسعه خودروهای برقی و الکتریکی خواهد گذاشت.

روزی که شرکت های کوچک و نه چندان مشهور از برنامه های خود به منظور تولید انبوه و گسترده خودروهای برقی سخن گفتند، بسیاری از شرکت های خودروسازی بزرگ در جهان آن را آرزویی محال و برنامه ای جاه طلبانه توصیف کردند چراکه هیچ کس فکرش را هم نمی کرد که تولید خودروهای برقی به این سرعت پیشرفت کند و با استقبال بی نظیری از سوی مردم و دولت های مختلف مواجه شود به گونه ای که امروزه تمامی خودروسازان مشهور و بزرگ در جهان به فکر افزایش خط تولید خودروهای برقی بیفتند و یا حتی خودروهای دیزلی آلاینده را نیز با آنها جایگزین کنند.

کادیلاک که تولیدکننده خودروهای لوکس زیرمجموعه جنرال موتورز آمریکاست، حالا قصد دارد استراتژی های خود را برای در اختیار گرفتن سهم بزرگی از بازار خودروی ایالات متحده و سایر کشورهای جهان تغییر دهد و به سمت و سوی تولید خودروهای پاک و دوستدار محیط زیست برود.

به نظر می رسد که با توجه به رسوایی خودروهای دیزلی فولکس واگن در ایالات متحده آمریکا که به رسوایی دیزل گیت معروف بود، نظر و عقیده شهروندان آمریکایی و سایر کشورها را نسبت به این خودروها تغییر داده و آنها نظر و حس منفی و ناخوشایندی برای خریداری و استفاده از خودروهای دیزلی دارند چراکه هنوز بر این باورند که نرم افزار کنترل و مدیریت میزان انتشار آلایندگی در موتور این خودروها دستکاری شده و میزان آلایندگی بسیار بیشتری از آنچه که تصور می کنند، دارد. بنابراین حس می کنند استفاده آنها از خودروهای دیزلی ضرر و زیان جبران ناپذیری به محیط زیست وارد خواهد کرد.

کارلایل در ادامه سخنانش گفت: استفاده از پیشرانه های دیزلی در شرایط کنونی جهان تنها برای خودروهای سنگین و نیمه سنگین توجیه اقتصادی خواهد داشت و استفاده آن برای خودروهای شخصی و کوچک کار نادرستی به نظر می رسد.

این در حالیست که کادیلاک در توقف تولید پیشرانه های دیزلی تنها نیست و خودروسازان دیگری همچون فولکس واگن، آئودی، پورشه و مرسدس بنز نیز فروش محصولات دیزلی خود را در ایالات متحده آمریکا متوقف کرده بودند. در مقابل، شرکت هایی نظیر ب. ام. و، جگوار، کیا، مزدا، شورولت هنوز محصولات دیزلی در آمریکا عرضه می کنند.

دولت های بسیاری همچون انگلستان، فرانسه، نروژ، اسپانیا، یونان، مکزیک، چین و هند از جمله پیشگامانی هستند که قصد دارند به منظور جلوگیری از آلودگی هوا و حفظ محیط زیست، تولید و فروش خودروهای بنزینی و دیزلی را تا دهه ۲۰۳۰ و نهایتا تا دهه ۲۰۴۰ میلادی (حدودا دو دهه آینده) ممنوع و متوقف اعلام کنند.

انتهای پیام

کلید واژه :

خودروهای

،

دیزلی

،

کادیلاکبرقی

،

ها

،

می

،

آیند

،

ثبت نظرات
captcha