کد خبر : ۳۴۳۹۱۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

رییس اداره حفاظت محیط زیست بندر انزلی

اداره حفاظت محیط زیست انزلی با تخریب کنندگان تالاب برخوردکرد

رییس اداره حفاظت محیط زیست بندر انزلی از برخورد با تخریب کنندگان تالاب خبر داد.

اداره حفاظت محیط زیست انزلی با تخریب کنندگان تالاب برخوردکرد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، احسان هادی پور اظهار داشت: طی گشت عرصه های آبی و خشکی توسط محیط بانان ،روز 22 شهریور برداشت ماسه با یک دستگاه بیل مکانیکی داخل اراضی تالاب انزلی مشاهده شد.
وی افزود: با اخذ مجوز از دادستان محترم شهرستان و همکاری پاسگاه انتظامی آبکنار ضمن توقف عملیات و توقیف بیل مکانیکی مراتب صورتجلسه و افراد خاطی جهت سیر مراحل قانونی به دادسرا معرفی شدند.
هادی پور خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات عمده در این شهرستان تخریب و تصرف اراضی تالاب بین المللی انزلی توسط افراد سودجو بوده درصورت مشاهده اینگونه تخلفات ، یگان حفاظت محیط زیست شهرستان با جدیت با این موارد برخورد و افراد خاطی به دادگستری شهرستان معرفی خواهند شد.
تالاب انزلی با حدود 19 هزار هکتار وسعت در طول سواحل جنوبی دریای خزر در جوار شهر انزلی گسترده شده است.
این تالاب نقش مهمی در زیست بوم گیلان و کشور ایفا می کند؛ تالاب کنترل کننده سیل های ویرانگر و تعدیل کننده آب و هوای منطقه و زیستگاه جمعیت زیادی از آبزیان، پرندگان و گیاهان است.
این تالاب سال 1354 در فهرست تالاب های بین المللی رامسر به ثبت رسید .
علاوه بر تاثیرات اقلیمی، تالاب انزلی از مراکز مهم جذب گردشگر به گیلان بشمار می رود و معیشت جمعیت قابل توجهی از ساکنان حاشیه تالاب به لحاظ کشاورزی، صیادی و تامین مواد اولیه صنایع دستی به حیات آن گره خورده است.
این تالاب سال 1993 به دلیل مخاطراتی مانند افزایش رسوبات، آلودگی آب ، تغییر سطح آب دریای خزر در فهرست تالابهای در معرض خطر (مونترو) قرار گرفت.
فاضلاب های صنعتی، خانگی،بیمارستانی، ضایعات کشتارگاهی ، سموم کشاورزی ، پسماندها و نخاله ها ، گیاهان مهاجمی چون آزولا و سنبل آبی ، تصرف اراضی و ساخت و ساز در حریم تالاب،ورود رسوبات از رودخانه ها و انتقال آلودگی ازدریا و نوسانات آب دریا حیات تالاب انزلی را به شدت به خطر انداخته است.
از سال 1374 تاکنون حدود 130 سانتی متر کاهش اب سطح دریای خزر ثبت شده که اثرات آن به خشک شدن تدریجی تالاب منجر شده است .

انتهای پیام

کلید واژه :

اداره

،

حفاظت

،

محیط

،

زیست

،

انزلی

،

تالاب

ثبت نظرات
captcha