کد خبر : ۳۴۳۹۱۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

موافقت مشروط سازمان محیط زیست با فعالیت اکتشافی در آنومالی D19 موافقت کرد

سازمان حفاظت محیط زیست در کارگروه «تعامل فعالیت های معدنی و محیط زیست» با فعالیت اکتشافی در آنومالی D19 به صورت مشروط موافقت کرد.

موافقت مشروط سازمان محیط زیست با فعالیت اکتشافی در آنومالی D19 موافقت کرد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، براساس مصوبات جلسه کارگروه تعامل فعالیت های معدنی و محیط زیست و به استناد گزارش های ارائه شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت، در حال حاضر تنها با صدور مجوز «اکتشاف» در آنومالی D19 واقع در «پناهگاه حیات وحش دره انجیر» موافقت شده است.

بر اساس این تفاهم نامه مقرر شد، وزارت صنعت، معدن و تجارت، موافقت لازم برای ارتقاء سطح حفاظتی منطقه «شیرکوه» استان یزد را به عنوان پناهگاه حیات وحش، مشروط به رعایت حقوق مکتشفین ماده معدنی تا تاریخ 6خرداد97 را اعلام کند. همچنین پروانه های بهره برداری صادر شده در این منطقه نیز تمدید نخواهند شد. به عبارت دیگر پس از اتمام دوره پروانه بهره برداری معادن، دیگر معدنی در این منطقه فعالیت نخواهند داشت.

همچنین مصوب شد که وزارت صنعت، معدن و تجارت با ارتقاء منطقه «کمکی بهاباد» به پناهگاه حیات وحش کمکی، منوط به رعایت حقوق مکتشفین تا تاریخ توافق را اعلام می کند. پروانه بهره برداری معادن غیرفلزی نیز در این منطقه تمدید نخواهند شد و پروانه بهره برداری معادن فلزی فقط با تائید معاون معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و در صورت رعایت ضوابط و مقررات زیست محیطی در همان محدوده اولیه قابل تمدید خواهند بود.

همچنین محدوده مس مغستان و سرب و روی مغستان که موافقت با آن از شرایط وزارت صنعت، معدن و تجارت صنعت در مرحله ارتقاء سطح حفاظتی پناهگاه حیات وحش دره انجیر در سنوات گذشته بوده است، فقط به صورت زیر زمینی اجازه فعالیت خواهد داشت. مشروط به این که محل دسترسی به ماده معدنی، از خارج پناهگاه حیات وحش طراحی شود. همچنین این معدن اجازه استقرار واحد فرآوری در داخل محدوده پناهگاه حیات وحش را نخواهد داشت.

تجدید و تمدید فعالیت معادن دارای پروانه بهره برداری در پناهگاه حیات وحش دره انجیر و منطقه حفاظت شده کوه بافق ممنوع خواهد بود و صرفاً معادن فلز ی دارای پروانه بهره برداری می توانند در صورت رعایت ملاحظات و ضوابط زیست محیطی در همان محدوده اولیه و بدون افزایش ظرفیت مجدداً تمدید شوند.

علاوه بر این، برای محدوده اکتشافی D19 نیز شرایطی قید شده که می توان به لزوم هماهنگی دقیق و مرحله به مرحله عملیات اکتشافی با محیط زیست، حضور ناظر معتمد محیط زیست در مراحل اکتشاف، ارائه گزارش ارزیابی زیست محیطی و اخذ مجوز در مرحله بهره برداری، ممنوعیت احداث هر گونه واحد فرآوری (غیر از سنگ شکن اولیه) در صورتی که معدن به بهره برداری برسد، عدم ایجاد هرگونه جاده دسترسی جدید و عدم تامین آب مورد نیاز از محدوده پناهگاه حیات وحش دره انجیر اشاره کرد.

انتهای پیام

کلید واژه :

سازمان محیط

،

زیست

،

آنومالی

،

D19

ثبت نظرات
captcha