کد خبر : ۳۴۳۹۰۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

دبیر کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری مرکز

ایران برای بقای فردا باید محیط زیست را در اولویت قرار دهد

دبیر کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری مرکز گفت: رژیم های حقوقی و حقیقی باید پاسداشت حقوق محیط زیست را در اولویت های خود قرار دهند و در کشور ما نیز با هر رویکردی باید برای بقای فردا، بهبود وضعیت محیط زیست را در اولویت قرار دهیم.

ایران برای بقای فردا باید محیط زیست را در اولویت قرار دهد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از دبیرخانه دائمی حقوق شهروندی، صالح نقره کار روز دوشنبه در یازدهمین میزگرد از سلسله میزگردهای علمی- تخصصی بازخوانی منشور حقوق شهروندی افزود: ظهور مفهوم حقوق شهروندی بازتاب توجه عمیق انسان مسئولیت پذیر به محیط زیست است و در عصر حاضر انسان ناگریز است بین الزامات زیست محیطی ارتباط مناسب برقرار کند.
وی با تأکید بر اولویت داشتن مساله محیط زیست در سیاستگزاری عمومی اظهار داشت: در وضیعت شکننده و انسداد محیط زیست، ایران با پنج معضل آب، هوا، تنوع زیستی، انرژی و خاک رو به رو است.
نقره کار با توصیف مبانی نظری اصل 50 قانون اساسی و منشور حقوق شهروندی، تصریح کرد: وضعیت نامطلوب محیط زیست ایران نه حاصل نامهربانی طبیعت و کاهش باران و غیره که محصول بی تدبیری و اولویت ندادن به معضلات محیط زیستی است.
وی خاطرنشان کرد: چه از منطق الهیات محیط زیست به دفاع جانانه از ساحت محیطی بنگریم، چه با رویکرد فرا روایتی و پوزیتویستی تحلیل شود، ایران امروز برای بقای فردا باید دغدغه اول خود را محیط زیست بداند چون محیط زیست با رفاه، امنیت، اشتغال و به طور کلی زیست شایسته گره خورده است.
نقره کار با اشاره به فرامرز بودن دغدغه محیط زیست به عنوان نسل سوم حقوق بشری افزود: جلب مشارکت عمومی، جامعه مدنی و سازمان های مردم نهاد مقدمه لازم برای اصلاح روندها و بهبود وضعیت زیست محیطی است.
وی گفت: ما به جامعه مدنی بالنده، موثر، پایشگر و مصمم برای دفاع تمام قد از حقوق محیط زیست نیاز داریم تا با بکارگیری صحیح تاسیس های اثر بخش قانونی نظیر امکان شکایت، طبق ماده 66 قانون آیین دادرسی کیفری و ماده 570 قانون مجازات اسلامی و سایر موارد بتوانند پایشگر جاذب و قوی در حمایت از حقوق باشند.
نقره کار یادآور شد: شهروندان حق دارند به اطلاعات زیست محیطی که بر کیفیت و سلامت زندگی آنها و نسل های بعد اثرگذار است، دسترسی داشته باشند.
امیرحسین جعفری، قائم مقام رئیس مرکز مدیریت محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران نیز در این نشست گفت: همه شهروندان حق بر محیط زیست سالم دارند. توسعه پایدار و توسعه شهری اتفاقی نیست، امروزه شهرهای مدرن بر اساس خردورزی، برنامه ریزی و وفاداری به قوانین زیست محیطی و توسعه پایدار شکل می گیرد و بدون توجه به حقوق شهروندان و حق آنها بر محیط زیست سالم و توسعه پایدار نمی توان به دروازه های تهران رسید.
در این نشست، کتاب «عوامل موثر بر مشارکت شهروندان در حفظ محیط زیست شهری» تالیف حسین صداقت نوری رونمایی شد.

انتهای پیام

کلید واژه :

ایران

،

محیط

،

زیست

ثبت نظرات
captcha