کد خبر : ۳۴۳۹۰۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

معاون فنی اداره کل محیط زیست استان تهران گفت

فرونشست زمین ورامین را در جهان اول کرد

معاون فنی اداره کل محیط زیست استان تهران گفت که شهرستان ورامین با سالانه 36 سانتی متر نشست زمین، رتبه نخست جهان را به خود اختصاص داده است.

فرونشست زمین ورامین را در جهان اول کرد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مهرداد کتال محسنی روز دوشنبه در جلسه مشترک استاندار تهران با صاحبان صنایع و کشاورزان ورامین که در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد اظهار داشت: برداشت بی رویه آب از سفره های زیرزمینی در دشت ورامین باعث بروز پدیده فرونشست شده، به گونه ای که ورامین با سالانه 36 سانتی متر فرونشست، رتبه نخست جهان را در اختیار دارد.
وی افزود: حد مجاز برداشت آب از سطح آب های زیرزمینی براساس استانداردهای موجود 40 درصد مخزن است در صورتی که امروز میزان برداشت آب از منابع قابل استحصال تا 120 درصد رسیده است که نتیجه این امر، بروز پدیده فرونشست اراضی دشت ورامین است.
وی تأکید کرد: اگر امروز برای رفع این مشکل و جلوگیری از افزایش میزان برداشت چاره ای اندیشیده نشود، در آینده ای نه چندان دور از اثرات منفی فرونشست زمین در دشت ورامین، کل استان متأثر می شود.
کتال محسنی خشک شدن تالاب بند علیخان را نتیجه برداشت بی رویه آب برای مصرف کشاورزی و دامداری عنوان کرد.
وی تصریح کرد: بر اساس مصوبه سال 93 قرار بود که 30 درصد از آب رودخانه شور به تالاب اختصاص یابد ولی این حقآبه تاکنون اختصاص نیافته و اکنون کمتر از 10 درصد حقآبه خود را دریافت می کند که این امر این تالاب مهم را در شرف خشکی کامل قرارداده است.
ورامین با 300 هزار نفر جمعیت در 35 کیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است.
فرونشست زمین در اراضی دشت ورامین به ویژه منطقه ابردژ باعث به وجود آمدن شکاف های عمیق در سطح زمین شده که این شکاف ها تا نزدیکی راه آهن سراسری تهران -مشهد نیز کشیده شده است.

انتهای پیام

کلید واژه :

فرونشست

،

زمین

،

ورامین

ثبت نظرات
captcha