کد خبر : ۳۴۳۸۹۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

موافقت مشروط سازمان محیط زیست برای صدور مجوز اکتشاف در پناهگاه حیات وحش دره انجیر

سازمان حفاظت محیط زیست در کارگروه «تعامل فعالیت های معدنی و محیط زیست» با فعالیت اکتشافی در آنومالی D۱۹ به صورت مشروط موافقت کرد.

موافقت مشروط سازمان محیط زیست برای صدور مجوز اکتشاف در پناهگاه حیات وحش دره انجیر

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، براساس مصوبات جلسه کارگروه تعامل فعالیت های معدنی و محیط زیست و به استناد گزارش های ارائه شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در حال حاضر تنها با صدور مجوز «اکتشاف» در آنومالی D۱۹ واقع در «پناهگاه حیات وحش دره انجیر» موافقت شده است.

بر اساس این تفاهم نامه مقرر شد، وزارت صنعت، معدن و تجارت موافقت لازم برای ارتقای سطح حفاظتی منطقه «شیرکوه» استان یزد را به عنوان پناهگاه حیات وحش، مشروط به رعایت حقوق مکتشفان ماده معدنی تا تاریخ ۶خرداد۹۷ را اعلام کند همچنین پروانه های بهره برداری صادر شده در این منطقه نیز تمدید نخواهند شد. به عبارت دیگر پس از اتمام دوره پروانه بهره برداری معادن، دیگر معدنی در این منطقه فعالیت نخواهند داشت.

همچنین مصوب شد که وزارت صنعت، معدن و تجارت با ارتقای منطقه «کمکی بهاباد» به پناهگاه حیات وحش کمکی، منوط به رعایت حقوق مکتشفان تا تاریخ توافق را اعلام می کند. پروانه بهره برداری معادن غیرفلزی نیز در این منطقه تمدید نخواهند شد و پروانه بهره برداری معادن فلزی فقط با تائید معاون معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و در صورت رعایت ضوابط و مقررات زیست محیطی در همان محدوده اولیه قابل تمدید خواهند بود.

همچنین محدوده مس مغستان و سرب و روی مغستان که موافقت با آن از شرایط وزارت صنعت، معدن و تجارت صنعت در مرحله ارتقای سطح حفاظتی پناهگاه حیات وحش دره انجیر در سنوات گذشته بوده است، فقط به صورت زیر زمینی اجازه فعالیت خواهد داشت. مشروط به این که محل دسترسی به ماده معدنی، از خارج پناهگاه حیات وحش طراحی شود همچنین این معدن اجازه استقرار واحد فرآوری در داخل محدوده پناهگاه حیات وحش را نخواهد داشت.

تجدید و تمدید فعالیت معادن دارای پروانه بهره برداری در پناهگاه حیات وحش دره انجیر و منطقه حفاظت شده کوه بافق ممنوع خواهد بود و صرفاً معادن فلزی دارای پروانه بهره برداری می توانند در صورت رعایت ملاحظات و ضوابط زیست محیطی در همان محدوده اولیه و بدون افزایش ظرفیت مجدداً تمدید شوند.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست برای محدوده اکتشافی D۱۹ نیز شرایطی قید شده که می توان به لزوم هماهنگی دقیق و مرحله به مرحله عملیات اکتشافی با محیط زیست، حضور ناظر معتمد محیط زیست در مراحل اکتشاف، ارائه گزارش ارزیابی زیست محیطی و اخذ مجوز در مرحله بهره برداری، ممنوعیت احداث هر گونه واحد فرآوری (غیر از سنگ شکن اولیه) در صورتی که معدن به بهره برداری برسد، عدم ایجاد هرگونه جاده دسترسی جدید و عدم تامین آب مورد نیاز از محدوده پناهگاه حیات وحش دره انجیر اشاره کرد.
انتهای پیام

ثبت نظرات
captcha