کد خبر : ۳۴۳۸۹۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شادگان

حیات وحش تالاب شادگان متاثر از خشکسالی در معرض نابودی است

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شادگان گفت:خشک شدن 70 درصد از تالاب بین المللی شادگان زندگی حیات وحش در این منطقه را به خطر انداخته است.

حیات وحش تالاب شادگان متاثر از خشکسالی در معرض نابودی است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، رحیم مجدمی منابع تامین آب تالاب شادگان را آب شور حاصل جزر و مد خورموسی و آب شیرین رودخانه جراحی عنوان کرد و افزود:در حال حاضر و در شرایط خشکسالی زهاب نیشکر تنها ورودی آب به بخشی از تالاب شادگان است.
وی اظهار داشت:در سال جاری هیچ آبی از رودخانه جراحی وارد تالاب بین المللی شادگان نشده و این مهم باعث شده تا بسیاری از گونه های حیات وحش در معرض نابودی قرار گیرند.
مجدمی وسعت تالاب بین المللی شادگان را 400 هزار هکتار اعلام کرد و بیان داشت:337 هزار هکتار آن پناهگاه حیات وحش است که بخش زیادی از آن خشک شده است.
وی به شناسایی 311 گونه جانوری در تالاب شادگان اشاره کرد و بیان داشت:با محدود شدن وسعت تالاب علاوه بر صید و شکار برخی از گونه ها برخی از آنها از جمله گراز در حومه شهر شادگان و روستاها اطراف شهر دیده می شوند و یا به سایر تالاب ها مهاجرت کردند.
رئیس اداره محیط زیست شادگان تنها راه نجات بخش از تالاب بین المللی شادگان را انتقال آب از رودخانه کارون به تالاب شادگان عنوان کرد و بیان داشت:در این طرح انتقال پنج میلیون مترمکعب آب در سال پیش بینی شده که تحقق آن نیاز به تامین اعتبار است.
وی با بیان اینکه با آغاز فصل پاییز و کاهش نسبی دمای هوا مهاجرت گونه هایی از پرندگان از مناطق سردسیر به تالاب شادگان به تدریج آغاز می شود بیان داشت:این پرندگان به دنبال آب شیرین هستند و در صورتی که وضعیت شوری آب و مقدار آن در تالاب تامین نشود بسیاری از این پرندگان پناهگاه دیگری را انتخاب می کنند.
هور الدورق یا هور الفلاحیه یا تالاب شادگان یکی از معدود تالاب هایی است که در سازمان بین المللی یونسکو ثبت جهانی شده است. این تالاب یکی از مهمترین سرمایه های طبیعی منطقه وجهان به شمار می آید.

انتهای پیام

کلید واژه :

حیات

،

وحش

،

تالاب

،

شادگان

،

خشکسالی

ثبت نظرات
captcha