کد خبر : ۳۴۳۸۹۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

سیاست های آبی کشور در حال تغییر است

یک کارشناس حوضه آب گفت: سیاست های آبی کشور بایستی سازگار با محیط و اقلیم در هر منطقه تدوین شود.

سیاست های آبی کشور در حال تغییر است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محمدتقی توکلی با بیان اینکه امروزه که کشور در اثر خشکسالی ها و افزایش مصرف با محدودیت های آبی و در برخی از مناطق با بحران آب مواجه است، باید در مدیریت منابع آب توجه و نسبت به گذشته تجدیدنظر شود، افزود: کمبود آب و نیاز مصارف و بویژه نیاز شرب مردم ما را ناچار به کاهش استفاده از آب در وضع موجود می کند.

 این کارشناس حوضه آب بیان کرد: در حال حاضر میزان مصارف بیش از ظرفیت منابع آب در کشور است؛ استفاده اقتصادی از آب و تامین از طرق دیگر مثل بازچرخانی و نمک زدایی یکی از راه های کاهش مشکلات نیاز مصرف کنندگان است.

نماینده سابق مردم الیگودرز در مجلس افزود: یکی دیگر از راه های نرفته کاهش مصرف آب تا حد الگوهای استاندارد است، با توجه به اولویت های تامین و برای کاهش تنش ها و دغدغه های مردم و مسئولین باید مدیریت شود.

مشاور امور آب و آبفای کشور با بیان اینکه انجام اقدامات موثر و اثربخش در پایه مدیریت نوین و درست و توجه به مدیریت یکپارچه در منابع آب و زمین و منابع مربوطه در راستای به حداکثر رساندن رفاه اجتماعی و اقتصادی با نگاه پایداری مولفه های حیاتی در کشور یک ضرورت اجتناب ناپذیر  است، اظهار کرد: در برخی از مناطق کشور که با بحران آب مواجه هستیم باید راهکارهای کوتاه مدت افزایش راندمان آب و تولید و جایگزینی روش ها عملیاتی شود و برنامه هایی را اجرایی کنیم که نتیجه عمل آنها به کاهش مصرف آب منجر شود.

وی تصریح کرد: باید در تغییر الگوهای کشت و عدم استفاده از کشت های آبدوست و برنامه ریزی کشاورزی بر اساس ظرفیت ها و سازگار با محیط و افزایش تولید با کارآمد شدن مصرف آب تلاش کنیم.

این کارشناس حوضه آب گفت: خوشبختانه سیاست های آبی کشور در حال تغییر بوده و طبق  آمایش سرزمین و توسعه آب محور  در حرکت است.

توکلی با بیان اینکه انواع خشکسالی از جمله هواشناسی، کشاورزی و هیدرولوژی در کشورمان اتفاق افتاده است، گفت: در خشکسالی هواشناسی با کاهش  بارندگی روبرو هستیم و تاثیر آن بر روی میزان منابع آب و به تبع آن تولیدات کشاورزی بوده و خسارت آمیز است، درخشکسالی هیدرولوژی رودخانه ها کم آب می شوند .

این کارشناس ادامه داد: در خشکسالی مسائل اجتماعی بغرنج می شوند و با کاهش تولید محصولات کشاورزی و درآمد کشاورزان مواجه هستیم که قطعا خساراتی به آنها  وارد می کند.

توکلی اضافه کرد: خشکسالی ها و خشک شدن منابع آب، مشکلات اقتصادی و مهاجرت ها و تبعات اجتماعی را به دنبال دارد. حاشیه نشینی و خالی از سکنه شدن بسیاری از روستاها نمونه های بارزی از این وضعیت است.

نماینده سابق مردم الیگودرز در مجلس بیان کرد: سیاست هایی که در حال شکل گیری است براساس آمایش سرزمین و آب محور است، اگر واقعاً جایی آب نداریم  نباید طرح هایی را اجرا کنیم که نیاز زیادی به آب دارند و هر تصمیمی در حال اتفاق است باید قبلا تاییدیه وزارت نیرو را گرفته باشد.

وی تصریح کرد: هر توسعه ای که انجام می گیرد باید آب محور باشد و براساس ظرفیت های منابع آبی صورت گیرد.

توکلی گفت: برای اجرای سیاست های جدید نیاز داریم گفت وگو کنیم و فرهنگ سازی شود، مثلا برای جلوگیری از کشت های آبدوست در مناطق کم آب باید با کشاورزان صحبت کنیم. به صلاح مملکت است که دولت راهکار جایگزینی دهد، برای اقتصاد کشاورز طرح داشته باشد و منافع کشاورزان را تأمین کند و در بحث های اجتماعی و فرهنگی بیشتر کار شود.

نماینده سابق مردم الیگودرز در مجلس با بیان اینکه باید همه باور کنند که با کمبود آب مواجه ایم، اضافه کرد: باید دست به دست هم دهیم و تصمیمی بگیریم که آب کشور را مدیریت کنیم، البته تصمیماتی که گرفته می شود نباید محدود به اتاق های شیشه ای شود، باید در میدان عمل آنها را ببینیم و نتیجه بخش باشند. کشاورزان تغییر را در منافع خود می پذیرد و دستوری هم عمل نمی کند حتما باید مشوق هایی در کار باشد تا توفیق بدست آید و از لطمات جلوگیری شود.
 

مشاور امور آب و آبفا خاطر نشان کرد: باید سیاست های دولت را همراه با تصمیمات اقتصادی اعمال کنیم. به عنوان نمونه  برنج کاری در گیلان و مازندران انجام شود و چون  مابقی استان ها ظرفیت این کشت را ندارند نباید کشت برنج داشته باشند؛ دیدیم که کشاورزان علیرغم اعلام متولیان باز هم برنج کاشتند و کاری نداشتند که ظرفیت منابع کفایت می کند یا نه، ما باید با ارائه کشت جایگزین و تامین منافع کشاورز جلوی کشت برنج را در استان های واقع در مناطق خشک و جاهایی که با کمبودآب بویژه شرب مواجه ایم بگیریم.

توکلی با تاکید براینکه آب های زیرزمینی کشور فاقد ظرفیت استفاده در کشت های آبدوست هستند و نمی شود از این منابع آب برای این کشت ها هم استفاده کرد چراکه خسارت بار است، گفت: اینکه در خوزستان، لرستان، اصفهان و فارس برنج کاری می شود و ما نتوانستیم کنترل کنیم عدم توجیه و همدلی با خود کشاورز است. متاسفانه  به این سطح از توافق نرسیده ایم که کشاورزان همراهی کنند و در این موضوع ضعف داریم البته که این کار و اصولا تغییر زمان بر است و ما تازه شروع کرده ایم و این یک مسئله ملی است و باید همه کمک کنند تا موفق شویم.

انتهای پیام

کلید واژه :

خشکسالی

،

آب

،

بحران آب

،

بارندگی

،

حوضه آبریز

،

فلات مرکزی ایران

،

خوزستان

،

طرح جامع

ثبت نظرات
captcha