کد خبر : ۳۴۳۸۸۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

بر اساس نتایج یک پژوهش دانشگاهی؛

عوامل موثر بر تجویز دارو توسط پزشکان را بشناسید

نتایج یک پژوهش نشان داده که بیشتر پزشکان ایرانی برای تجویز دارو به نحوه پوشش بیمه، ویژگی های فردی بیماران و خصوصیات دارو توجه می کنند و تبلیغات و بازاریابی تاثیر چندانی بر نسخه تجویزی آن ها ندارد.

عوامل موثر بر تجویز دارو توسط پزشکان را بشناسید

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، در این مطالعه که توسط پژوهشگران دانشگاه های علوم پزشکی شهید بهشتی و آجا صورت گرفت، مشخص شد عوامل محیطی و تبلیغات دارویی هیچ تاثیری بر نسخه پزشکان ندارد. همچنین به خاطر توجه زیادی که مردم به قیمت دارو دارند، پزشکان مجبور به تجویز داروهای ارزان و تحت پوشش بیمه هستند.

بیشتر از ۱۰ درصد تولید ناخالص داخلی کشورهای توسعه یافته در بخش خدمات درمانی هزینه می شوند و این خدمات با انواع فرآورده های دارویی مرتبط هستند. بازار جهانی فرآورده های دارویی بزرگ، در حال رشد و رقابتی است و شرکت های دارویی در اقتصاد کشورها اهمیت بسیار زیادی دارند.

استراتژی های بازار که در صنایع دارویی استفاده می شود، با بازارهای دیگر تفاوت بسیار زیادی دارد. در این بازار تنها پزشکان و بیماران در انتخاب دارو تصمیم گیرنده هستند و در آن افرادی مثل اینفلوئنسرهای شبکه های مجازی و افراد با نفوذ تاثیر چندانی ندارند.

عوامل مختلفی که ممکن است بر تجویز نسخه  پزشک تاثیر داشته باشند، در ۵ دسته  کلی جای می گیرند:

۱. عوامل محیطی مانند: ارتباطات بین پزشک و داروسازان و همکاران، سمینارها و کنگره ها، دسترسی به دارو و ...

۲. عوامل مرتبط با محصول مانند: ایمنی، اثربخشی، عوارض جانبی و هزینه  دارو

۳. استراتژی های شرکت های دارویی و بازاریابی مانند: نمونه ها، جزئیات دارو و تبلیغات

۴. عوامل مرتبط با بیمار مانند: سن، نژاد، جنسیت، سابقه  خانوادگی و سابقه درمان

۵. عوامل مرتبط با پرداخت هزینه مانند: بیمه و ...

دکتر مهدی محمدزاده، استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و همکارانش در این پژوهش ۳۸۵ نفر از پزشکان مناطق مختلف شهر تهران را مورد بررسی قرار دادند و از طریق پرسش نامه عوامل تاثیرگذار بر تجویز آن ها را ارزیابی کردند.

نتایج این پژوهش که در شماره  تابستان فصل نامه  علمی-پژوهشی «تحقیقات علوم دارویی ایران» به چاپ رسیده است، نشان داد که پزشکان ایرانی در هنگام تجویز بیشتر به نوع پرداخت، ویژگی های فردی بیمار و خصوصیات دارو توجه می کنند و توسعه  بازاریابی تاثیر زیادی بر تقاضای پزشکان در ایران ندارد.

باید توجه داشت که شرکت های بیمه پزشکان را تشویق می کنند تا داروهای با قیمت پایین تجویز کنند و پزشکان نیز برای اینکه بیمار بیشتری داشته باشند، با بیمه ها کار می کنند، بنابراین بدون تردید بیمه ها به عنوان پرداخت کننده هزینه نقش حیاتی در تجویز پزشکان دارند.

انتهای پیام

کلید واژه :

تجویز

،

دارو

،

پزشکان

ثبت نظرات
captcha