کد خبر : ۳۴۳۸۸۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

حذف نمایشی هزینه خدمات آب و فاضلاب در قبض های مشترکین یزدی

 قانون در قالب چند تبصره به منظور بازسازی و توسعه تأسیسات آب شهرها و تکمیل طرح های نیمه تمام فاضلاب و اولویت دادن به اجرای طرح های فاضلاب به شرکت های آب و فاضلاب اجازه داده تا بخشی از منابع مالی مورد نیاز طرح ها را از طریق قبوض آب از شهروندان اخذ کند. یکی از این تبصره ها که اجرای آن به ویژه در سال گذشته با گلایه و نگرانی مردم شهر یزد همراه بود، تبصره 3 است که هرچند در سال 1377 در مجلس شورای اسلامی مصوب شده بود ولی تا چند سال پیش در قبوض یزدی ها لحاظ نمی شد.

حذف نمایشی هزینه خدمات آب و فاضلاب در قبض های مشترکین یزدی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، هر چند میزان دریافتی تبصره 3 در هر منطقه به صورت توافقی و سالانه در شورای استان با حضور مدیرعامل آب و فاضلاب استان در قبوض مشترکین لحاظ می شود ولی به دنبال گلایه های مردمی و البته حذف این قانون در برخی شهرهای کشورمان، سال گذشته موضوع حذف آن در شورای اسلامی شهر یزد مورد بررسی قرار گرفت ولی رای نیاورد.

البته امسال وزارت نیرو در قالب دستورالعملی با عنوان یکسان سازی قبوض، اقدام به حذف این بخش در قبوض آب مشترکان کرده، هرچند که این مبلغ در قالب آب بها همچنان از مشترکان اخذ می شود.

علی اسلامی، مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان در رابطه با قانون تبصره 3 اظهار می کند: این قانون که از سال 1377 مصوب مجلس شده بود، از اول دی ماه سال 1395 در شهر یزد اجرا شد و تاکنون نیز اجرای آن استمرار داشته است. قانون تبصره 3 در راستای توسعه طرح های فاضلاب و بازسازی شبکه های آب وضع شده به طوری که هزینه های جذب شده ی ناشی از این تبصره برای انجام طرح هایی با این منظور استفاده می شود.

این مسئول با بیان این که اعتبارات تبصره 3 از طریق حقوق آب بهای مشترکین تامین می شود، تصریح می کند: رقم تبصره 3 که در گذشته در قبوض آب درج و در حساب جداگانه ای ذخیره می شد، از ابتدای سال جاری تحت این عنوان در قبوض درج نمی شود اما در قالب آب بها هنوز از طریق قبوض از مردم اخذ می شود.

وی ادامه می دهد: از ابتدای سال جاری طبق دستورالعمل کشوری، تمام قبوض آب کشور با چهار مشخصه آب بها، بهای خدمات دفع فاضلاب(در صورت وجود اشتراک)، مالیات ارزش افزوده و تکالیف قانون بودجه، یکسان سازی شده اند و هزینه تبصره 3 با آب بها جمع و در قبوض مندرج می شود. البته مشترکان برای اطلاع از هزینه ی جداگانه این تبصره در قبوض خود، می توانند به سایت شرکت آب و فاضلاب مراجعه کنند .

کاهش 30 تا 40 درصد نرخ تبصره 3 یزدی ها

اسلامی با اشاره به نظارت و بازنگری شورای شهر پنجم در مورد این تبصره، اظهار می کند: نرخ تبصره 3 قبوض آب پس از بازنگری از سوی شورای شهر، حدود 30 تا 40 درصد برای مشترکان کاهش یافته است و اجرای طرح مذکور نیز با نظارت نمایندگان شورای اسلامی شهر انجام می شود.

وی از محاسبه پلکانی هزینه تبصره 3 قبوض متناسب با میزان مصرف مشترکان خبر می دهد و می گوید: مشترکانی که مصرف آب آنها ماهیانه کمتر از 10 مترمکعب باشد، از پرداخت هزینه های این تبصره معاف هستند ولی اگر میزان مصرف به حداکثر 15 مترمکعب در ماه برسد، در ماه های غیرگرم حداکثر 600 تومان و ماه های گرم سال 1440 تومان است. در صورت افزایش مصرف ماهیانه به حداکثر 20 مترمکعب، این میزان هزینه در ماه های غیرگرم 1800 تومان و برای ماه های گرم سال 1440 تومان شده است و همین روند صعودی متناسب با مصرف تداوم خواهد داشت.

این مسئول، میزان درآمد کسب شده از تبصره 3 در سال گذشته را افزون بر هشت میلیارد تومان، عنوان و در مورد محل هزینه کرد این درآمد، بیان می کند: دو طرح عمده شامل اصلاح شبکه آب و لوله گذاری خیابان دکتر مسعود با اعتباری حدود 2 میلیارد تومان و توسعه شبکه فاضلاب آزادشهر با اعتبار حدود 2.4 میلیارد تومان از محل درآمدهای تبصره 3 اجرا شده و مابقی این درآمد نیز صرف لوله گذاری های پراکنده و خریداری لوازم آنها شده است.

اسلامی در رابطه با گروه های خاصی که مشمول پرداخت هزینه این تبصره نمی شوند هم می گوید: افراد تحت پوشش کمیته امداد و و بهزیستی از پرداخت حق آب بها و خانواده های شهدا و ایثارگر نیز از پرداخت حق انشعاب و در نهایت تبصره 3، معاف هستند. این افراد قبل از اخذ حق انشعاب باید معرفی نامه نهاد حمایتی خود را ارائه و سابقه آن ها در سیستم ثبت شود. این قانون از زمان تصویب این تبصره وجود داشته و افراد اکنون نیز می توانند از طریق امور مشترکین منطقه در این باره اقدام کنند.

الهه جورابی، عضو کمیسیون حقوقی مجلس شورای اسلامی شهر یزد نیز در این مورد به خبرنگار ایسنا می گوید:  قانون تبصره 3 در راستای جذب اعتبار لازم به منظور توسعه و تکمیل طرح های فاضلابی و بازسازی شبکه های آب شهری مصوب و اجرایی شده است. براساس این قانون، شرکت های آب و فاضلاب می توانند علاوه بر نرخ های مصوب حق انشعاب و آب بها تا 10 درصد اضافه هزینه از مشترکان دریافت و برای طرح های مذکور هرینه کنند.

جورابی خاطرنشان می کند: البته طرح هایی که قرار است با درآمد تبصره 3 اجرایی شود از سوی هیاتی متشکل از استاندار، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان و یک یا دو نفر از نمایندگان مجلس ارائه و از سوی وزارت نیرو تصویب و سپس با نظارت شورای اسلامی شهر اجرایی می شود.

این مسئول از نظارت جدی شورای اسلامی شهر یزد در سال جاری در این مورد خبر می دهد و می گوید: نظارت نمایندگان شورای اسلامی شهر یزد در سال جاری متفاوت با سال های قبل بوده و هیچ طرحی بدون مصوبه ی شورا اجرا نخواهد شد.

وی با اشاره معافیت خانواده های شهدا، ایثارگران، مددجویان کمیته امداد و بهزیستی از پرداخت هزینه تبصره 3 عنوان می کند: با اصلاح و بازنگری صورت گرفته در تبصره 3 توسط شورای شهر، هزینه های مذکور به نفع مردم کاهش یافته و در فصل تابستان نیز با درصد کمتری شامل حال یزدی ها شده است.
انتهای پیام

کلید واژه :

خدمات آب و فاضلاب

ثبت نظرات
captcha