کد خبر : ۳۴۳۸۷۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

رییس سازمان نقشه برداری

آب دریای خزر یک متر کم شد

رییس سازمان نقشه برداری کشور با اعلام اینکه در 10 سال اخیر، ارتفاع آب دریای خزر یک متر کاهش یافته است، گفت: این میزان کاهش در 2 سال اخیر چهار سانتیمتر بوده که ضرورت توجه به آن را گوشزد می کند.

آب دریای خزر یک متر کم شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مسعود شفیعی در نشست خبری با موضوع «رونمایی از نخستین چارت های بین المللی دریای خزر» در سازمان نقشه برداری کشور گفت: یکی از ابزارهای تثبیت حاکمیت در پهنای سرزمینی، تهیه نقشه از سوی کارشناسان است.
وی با بیان اینکه تاکنون 4١ چارت(نقشه) از دریای خلیج فارس منتشر و به تازگی ٢ چارت دیگر از دریای خزر نیز آماده انتشار شده است، گفت: در گذشته، نقشه خلیج فارس از سوی انگلستان و خزر از سوی روسیه تهیه و استفاده می شد.
به گفته شفیعی، پس از تهیه چارت ها، شناورهایی که از دریا عبور می کنند ملزم به استفاده از این چارتها هستند و خود منبع درآمدی برای کشور محسوب می شود.
رییس سازمان نقشه برداری با بیان اینکه فروش چارت ها از سال ٢٠١٧ آغاز شده است، گفت: تا پایان سال ٢٠١٧ میلادی، 6٣ هزار و ٢٠5 بار چارت دریای عمان و خلیج فارس از این سازمان خریداری شد که حاصل آن درآمدی 45٠ هزار دلاری بود.
به گفته وی، نیمی از این مبلغ به موسسه «پریمار» تعلق گرفت. این موسسه نقشه های آبی ترسیم شده را استانداردسازی می کند.
«در سال های اخیر نیز ١44 هزار و 5٠4 چارت الکترونیکی فروخته و ٨٢٣ هزار و ٧٢٩ دلار حاصل شد که سهم ایران، 54٢ هزار دلار بود.»
وی هزینه «هیدروگرافی(نقشه های آبی)» در ایران را ٢ تا 6 میلیارد تومان در سال اعلام کرد و گفت: تهیه چارت توسط سازمان از نظر فنی نیز دستاورد خوبی است زیرا کشورهای محدودی توانایی تهیه چارت از پهنه آبی خود دارند و ما در این زمینه پیشرویم.

** خط مبدا، نکته مهم در کنوانسیون حقوقی دریای خزر
شفیعی در ادامه درباره کنوانسیون حقوقی دریای خزر نیز گفت: این کنوانسیون ٢١ مردادماه امسال در قزاقستان امضا شد که نکات فنی و حقوقی مهمی داشت که سازمان نقشه برداری در این زمینه نظرات خود را به وزارت خارجه اعلام کرد.
وی افزود: مهمترین نکته در این کنوانسیون «خط مبدا» بوده که بر مبنای منفی ٢٨ متر است؛ این خط براساس نقشه های کشور روسیه تعیین شده که با نقشه های ترسیمی در ایران، نیم تا یک متر اختلاف دارد.
رییس سازمان نقشه برداری تاکید کرد: این کنوانسیون از نظر فنی مشکلی ندارد و فقط خط مبنا است که باید مورد توجه قرار گیرد.
امروز چارت بین المللی دریای خزر پس از پیروزی انقلاب، برای نخستین بار رونمایی شد.
به گزارش ایرنا، «حمید علیزاده لاهیجانی» معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی نیز 16 مردادماه امسال اعلام کرد که امکان پیش بینی تراز دریای خزر در بازه بلندمدت وجود ندارد.
به گفته وی، به جای پیش بینی های اقلیمی درباره تراز دریای خزر باید به منحنی های گذشته مراجعه و آنها را محور عمل قرار دهیم اما با این وجود پیش بینی های ۱۸ ماهه نشان می دهد که تراز دریای خزر روند کاهنده خواهد داشت.
وی افزود: براساس تحقیقات سال ۲۰۱۷، میزان مصرف آب در کل حوضه خزر ۴۳ کیلومترمکعب در سال بوده است.
انتهای پیام

کلید واژه :

آب دریای خزر

،

خشکسالی

ثبت نظرات
captcha