کد خبر : ۳۴۳۸۷۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

معاون سازمان محیط زیست

تعادل منابع و آب های تجدیدپذیر کشور به هم ریخته است

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: اکنون تعادل منابع و مصارف آب های تجدیدپذیر کشور به شدت به هم ریخته به طوری که بیش از 100درصد آب های تجدید پذیر در بخش های کشاورزی، شرب و صنعت استفاده شده و سهم ناچیزی به اکوسیستم های آبی می رسد.

تعادل منابع و آب های تجدیدپذیر کشور به هم ریخته است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، حمید ظهرابی افزود: کشورهایی که کمتر از 10 درصد آب شیرین در دسترس خود را استفاده می کنند، معمولا با تنش های مهم در ارتباط با منابع در دسترس مواجه نمی شوند، استفاده از بیش از 10 تا 20 درصد از آب در دسترس اغلب نشان می دهد که تنش متوسط آب اتفاق افتاده و تلاش ها و سرمایه گذاری های قابل توجه برای افزایش عرضه و کاهش تقاضا مورد نیاز است.
وی اظهار داشت: زمانی که برداشت آب بین 20 تا 40 درصد از آب در دسترس باشد، مدیریت ذخایر و نیازها و اکوسیستم های آبی نیازمند توجه بیشتری هستند تا شرایط برای ادامه حیات کنترل شود، استفاده از بیش از 40 درصد از آب در دسترس زنگ هشداری است که خبر از بحران می دهد و این در حالی است که به گفته عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، ایران تاکنون بیش از 100 درصد آب های تجدید پذیرش را استفاده و بهره برداری کرده است.
ظهرابی درباره تنش آبی در کشور گفت: آب ترکیبی بسیار ساده است که پیچیده ترین کارکردها را در طبیعت دارد. نقش های متنوع فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیک آب در اکوسیستم های طبیعی بی نظیر است، تمامی واکنش های بیوشیمیایی با حضور آب انجام می شود، تراکم و گستردگی گیاهی و جانوری، انواع رفتارهای زیستی گونه های مختلف به کمیت و کیفیت آب در دسترس آنها وابسته است.
وی ادامه داد: افزایش قدرت و سیطره انسان بر اکوسیستم ها و تسخیر و تغییر حالت طبیعی آنها، رقابت نابرابری برای دستیابی به آب بین گونه های گیاهی، جانوری و انسانی ایجاد کرده است و با توجه به تغییرات اقلیم و کاهش بارش ها به ویژه در عرض های میانی کره زمین که کشور ما نیز در آن واقع شده، این رقابت نابرابر به نابودی اکوسیستم های آبی (تالاب ها و رودخانه ها) و تنوع زیستی وابسته به آن ها منجر خواهد شد.
ظهرابی ادامه داد: اگر بپذیریم موضوع آب حساس ترین و آسیب پذیرترین حلقه زنجیره توسعه پایدار کشور است، بنابراین لازم است جایگاه مناسبی برای آن در طرح های توسعه در نظر گرفته شود.
وی افزود: روند مصرف بی ملاحظه و خارج از توان طبیعی سرزمین نه تنها پیامدهای زیست محیطی ناگوار مانند گسترش بیابان ها و کانون های گرد وغبار و خشک شدن تالاب ها و رودخانه ها را به دنبال دارد، بلکه باعث تغییرات نامناسب میکرو اقلیم ها، تخریب بیشتر جنگل ها و مراتع، رها شدن اراضی کشاورزی و تبدیل آنها به کانون های گرد و غبار روستاها، مهاجرت های اجباری، حاشیه نشینی شهرها و گسترش فقر و بیکاری نیز می شود.
وی درباره رویکرد اصلاحی برای برون رفت از وضعیت فعلی گفت: تنها راه، بازنگری در مصارف آب و در همه بخش های مصرف و همچنین تامین مجدد سهم محیط زیست از منابع آب تجدید پذیر است، در کشورهای خشک و نیمه خشکی مانند ایران سهم برداشت از منابع آب معمولا نباید از 40 درصد تا حداکثر 60درصد منابع آب تجدید پذیر بیشتر باشد اما با توجه به تخصیص های داده شده و وابستگی شدید معیشتی ایجاد شده، بهتر است کاهش سهم مصارف انسانی و افزایش سهم طبیعت به تدریج و پلکانی انجام شود.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بخش کشاورزی اصلی ترین مصرف کننده منابع آب کشور است و باید بتواند آمادگی برای تغییراتی بنیادین را کسب کند زیرا سیاست های ناهماهنگ فعلی که بر محور افزایش برداشت از منابع آب و توسعه کشت استوار است، آینده ای تاریک را برای کشور ایران و نسل آینده رقم خواهد زد.

 
 
کلید واژه :

منابع آب

،

تجدیدپذیر

ثبت نظرات
captcha