کد خبر : ۳۴۳۸۷۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ادامه بی قانونی در زباله دان اهواز

در پی دفن غیراصولی زباله در اهواز طی روزها و ماههای اخیر پرونده تخلف شهرداری این کلانشهر دوباره در مراجع قضایی به جریان افتاد.

ادامه بی قانونی در زباله دان اهواز

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، «پسماند» در اهواز همچنان مساله دار است. از زباله دان قدیمی این کلانشهر در «برومی» که با وجود تعطیلی در سال 91 هنوز هم تهدید برای سلامتی شهروندان است، تا زباله دان جدید در «صفیره» ، مشکل دفن پسماند هنوز لاینحل مانده است.
از 6 سال پیش تا کنون روزانه در حدود یک هزار تن زباله شهر اهواز به سایت «صفیره» اهواز منتقل می شود. اما با وجودی که در زباله دان جدید روش جدیدی برای دفن (فوکوئوکا) معرفی شده بود، در سال های اخیر به دلیل سوء مدیریت، استفاده از این روش عملا منتفی شده است.
بر اساس ماده 5 قانون مدیریت پسماند، مدیریت های اجرایی پسماندها موظفند براساس معیارها و ضوابط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ترتیبی اتخاذ کنند تا سلامت، بهداشت و ایمنی عوامل اجرایی تحت نظارت آنها تأمین و تضمین شود، این در حالیست که کارشناسان دفع زباله در اهواز را خلاف این قانون می دانند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست اهواز با اشاره به طرح پرونده قضایی علیه شهرداری اهواز، گفت: شهرداری اهواز در دفن زباله در روستای «صفیره» مرتکب جرم شده است.
علی بنی عگبه اظهار داشت: با دادستان اهواز و شهردار، در زمینه وضع نامطلوب دفن پسماند جلسه ای تشکیل و شهرداری اهواز متعهد به رفع مشکلات شده است.
وی با بیان اینکه گزارشاتی از تخلفات شهرداری اهواز به مراجع قضایی ارائه شده افزود: یکی از معاونت های دادستانی اهواز نیز به این موضوع به صورت ویژه ورود کرده است.
به گفته وی، در این جلسه مقرر شد شهرداری اهواز یک «سلول» جدید برای دفن زباله بسازد.
وی درباره پرونده گذشته شهرداری اهواز در زمینه دفن غیراصولی زباله اظهار داشت: این پرونده بعد از ساخت مدفن جدید در «صفیره» منتفی شده بود و تا 2 سال بعد از آن نیز روش دفن مناسب بود اما با دفن غیراصولی و آتش سوزی در مدفن جدید دوباره با مشکلاتی مواجه شده است.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست اهواز همچنین با اشاره به بازدید اخیر از مدفن زباله اهواز در روستای «صفیره» اظهار داشت: پسماندهای شهری هم اکنون در یک «سلول» به صورت غیراصولی دفن می شوند، به همین دلیل این سلول، هر از چند گاهی دچار آتش سوزی می شود، که در این زمان زباله ها در محوطه سایت تلنبار می شود.
بنی عگبه افزود: شهرداری اهواز برای خاموش کردن آتش، زمین های اطراف سلول را خاکبرداری کرده و گودال ها را با زباله پرکرده است که وضعیت بسیار نامطلوبی به وجود آمده است.
وی گفت: آتش سوزی زمین زباله و بوی ناشی از تلنبار شدن آن در اطراف منتشر شده و ساکنان روستاهای اطراف را می آزارد.
بنی عگبه با اشاره به به بالا بودن سطح آب های زیرزمینی تصریح کرد: حجم زیاد پسماندهای تر و گرمای شدید، فعل و انفعالات شیمیایی محیط را افزایش می دهد و باعث می شود شیرابه زباله آب های زیرزمینی را آلوده کند.
وی افزود: سلول فعلی دفن پسماند، دیگر کارآیی ندارد و سیستم دفن زباله برهم خورده است به همین دلیل باید سلول جدیدی احداث شود.
به گفته وی، پیش از این شهرداری ساخت یک سلول جدید را شروع کرده بود که با 50 درصد پیشرفت متوقف شده است.
وی تاکید کرد: بعد از این بازدید بر اساس قانون برای سازمان پسماند شهرداری اهواز اخطاریه صادر شده است.
بنی عگبه در ادامه گفت: شهرداری اهواز قرار بود که تفکیک پسماند از مبداء را نیز در مهر ماه آغاز کند که شامل آموزش به مردم و عملیات تفکیک از منازل شهروندان است.

*زباله دان «تک سلولی»
با توجه به بالابودن سطح آب های زیرزمینی در اهواز روش دفن در ارتفاع، یا روش ژاپنی موسوم به «فوکوئوکا» برای دفن بهداشتی پسماند به عنوان الگو قرار گرفته است. این روش برای جلوگیری از آسیب بیشتر به محیط زیست انتخاب شده بود. در این روش زباله های غیر قابل بازیافت در سایت، در سلول های شیب دار به ابعاد 350 متر در 150 متر دفن و با یک لایه خاک پوشانده می شوند. تصفیه شیرابه زباله به صورت بیولوژیکی، هدایت و جمع آوری گاز تولیدی، قابلیت استحصال انرژی و نیز تثبیت پسماندهای دفنی پس از دو سال از اهداف این روش بوده که تاکنون محقق نشده است.
سایت «صفیره» و سایت «برومی» هر دو در بخش غیزانیه اهواز قرار دارند. نزدیک ترین روستا به مدفن پسماند اهواز (روستای صفیره) در فاصله 500 متری است. هر نوبت که این محل دچار آتش سوزی می شود دود تا شعاع 20 کیلومتری اطراف روستاها را فرا می گیرد.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز معتقد است: اگر چه دفن زباله در سایت «صفیره» دارای ایراداتی است اما وضعیت آن بهتر از بسیاری از شهرهای کشور است.
محمدرضا قنواتی درباره تلنبارکردن زباله ها در مدفن، اظهار داشت: همه شهرهای کشور پسماندهای خود را دفن می کنند، اما مزیت اهواز این است که به دلیل بالا بودن سطح آب های زیرزمینی، پسماندها روی زمین، در محدوده و ارتفاع مشخص، دفن می شود، به این معنی که زباله در محوطه سایت ریخته شده و روی آن خاکریزی می شود.
وی افزود: در حال حاضر قسمت عمده زباله ها در «سلول» قدیمی دفن می شود، اما در روزهایی که این سلول دچار آتش سوزی شده، به ناچار در محوطه سایت به روش سنتی دفن می شود.
قنواتی اضافه کرد: سلول قدیمی، که در آن پسماندها به روش «فوکوئوکا» دفن می شد، از چهار سال پیش با مشکلاتی مواجه است، و به دلیل مسدود شدن لوله های هوا هرچند یک بار دچار آتش سوزی می شود، از سوی دیگر ظرفیت این سلول رو به اتمام است و ارتفاع پسماندهای دفن شده در آن به 14 متر رسیده است.
وی تلنبار کردن پسماند در محوطه سایت و نفوذ شیرابه زباله و آلودگی آب های زیرزمینی را در مدفن اهواز رد کرد و گفت: روش دفن سنتی در سایت، مشابه روش فوکوئوکا است، تنها با این تفاوت که لوله گذاری برای خروج گاز در آن انجام نمی شود، که این روش مشکلی ایجاد نمی کند.
قنواتی با اشاره به 2 راهکار برای برون رفت از این وضعیت، تاکید کرد: پسماندها باید در یک سلول جدید دفن شود اما ساخت سلول دوم در سایت صفیره به دلیل مشکلات قضایی گذشته شهرداری و پیمانکار آن نیمه کاره مانده و امکان ادامه آن نیست.
وی افزود: برای کاهش حجم زباله و جلوگیری از آتش سوزی نیز ساخت کارخانه کمپوست الزامی است اما شهرداری در حال حاضر پولی برای ساخت آن ندارد و باید سرمایه گذار بخش خصوصی اعلام آمادگی کند.
قنواتی همچنین طرح پرونده قضایی علیه شهرداری را تایید کرد و گفت: مقامات قضایی استان برای رفع مشکل حقوقی سلول جدید قول مساعد داده اند.

انتهای پیام

 
 
 
 
 
 
کلید واژه :

ادامه

،

بی

،

قانونی

،

زباله دان

،

اهواز

ثبت نظرات
captcha