کد خبر : ۳۴۳۸۶۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

کاهش 33 درصدی ورودی آب به سدهای کشور/۶۵ درصد سدهای تهران خالی است

در حالی به روزهای پایانی سال آبی جاری نزدیک شده ایم که از میان 177 سد بزرگ موجود در شش حوضه آبریز اصلی کشور 95 سد بزرگ از جمله سدهای زاینده رود، ملاصدرا، سفیدرود و دوستی کمتر از 40 درصد آب ذخیره شده دارند.

کاهش 33 درصدی ورودی آب به سدهای کشور/۶۵ درصد سدهای تهران خالی است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، کاهش بی سابقه بارش ها در پاییز و زمستان سال گذشته و در پی آن افت روان آب ها موجب شده است تا به رغم رشد 12 درصدی بارش ها در فصل بهار امسال، حجم ذخیره آب سدهای موجود در 6 حوضه آبریز دریای خزر، خلیج فارس، دریاچه ارومیه، فلات مرکزی، هامون و سرخس به 20.38 میلیارد مترمکعب برسد که در مقایسه با سال گذشته آب موجود در مخازن سدهای کشور کاهش 15 درصدی پیدا کرده است.
ورودی و خروجی آب از سدها نیز متاثر از افت نزولات جوی با کاهش های محسوسی مواجه شده اند به طوری که ورودی به این سازه های آبی 33 درصد و خروجی از آن ها نیز نسبت به سال گذشته 27 درصد افت داشته است و هم اکنون به طور میانگین 41 مخازن سدهای یاد شده دارای منابع آبی است.
در حالی به روزهای پایانی سال آبی جاری نزدیک شده ایم که با افت ورودی به مخازن سدها در فصل تابستان ذخیره این سازه های آبی نیز پیش از شروع فصل بارندگی ها روبه کاهش است به طوری که از میان 177 سد بزرگ موجود در این 6 حوضه آبریز 95 سد بزرگ کشور از جمله سدهای زاینده رود، شهیدرجایی، ساوه، کوثر، دوستی، سفیدرود، ارس و ملاصدرا کمتر از 40 درصد آب ذخیره شده دارند.

کاهش ارتفاع و ذخیره آب سدهای دارای نیروگاه برقابی موجب شده تا این مراکز در تابستان امسال نیز با کاهش تولید انرژی روبه رو شوند به طوری که انرژی تولیدی 53 نیروگاه برق آبی کشور از ابتدای امسال تا 23 شهریورماه به حدود 6 هزار گیگاوات ساعت برسد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 42.9 درصد کاهش داشته است. با توجه به اینکه 15 درصد از ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور مربوط به نیروگاه های برق آبی است از این رو کاهش تولید انرژی این مراکز یکی از دلایل اصلی خاموشی های تابستان امسال بوده است.
در حال حاضر حجم ذخیره کنونی آب در سدهای پنجگانه استان تهران (لار، طالقان، امیرکبیر، لتیان و ماملو) به 655 میلیون مترمکعب رسیده است و در شرایط فعلی 65 درصد مخازن این سدها خالی است.
بررسی این اعداد و ارقام حکایت از آن دارد که کاهش بی سابقه بارش ها در سال گذشته موجب شده تا حجم مخازن سدهای پنجگانه استان تهران نسبت به مدت مشابه سال گذشته 25 درصد کاهش داشته باشد و ورودی آب به سدهای پنجگانه استان با یک میلیارد و 157 میلیون مترمکعب افت 33 درصدی را تجربه کنند.
با توجه به اینکه بارش های کشور ما معمولا از اواخر فصل پاییز شروع خواهد شد طبیعتا همواره میزان مصرف و خروجی ما از سدها از میزان ورودی به این سازه های آبی بیشتر خواهد بود. بنابراین تا آن زمان بایستی نهایت مراقبت و مدیریت را از منابع حداقلی موجود داشته باشیم.

انتهای پیام

کلید واژه :

ورودی آب

،

سدهای کشور

،

تهران

ثبت نظرات
captcha