کد خبر : ۳۴۳۸۵۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان همدان گفت

مهار آفات با کنه مهارگر درر محیط های گلخانه ای

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان همدان گفت: در حال حاضر در حال تولید کنه ای مهارگر هستیم که در محیط های گلخانه ای و به ویژه محصول خیار استفاده کنیم چرا که خیار جزء محصولاتی است که آفاتی روی آن فعالیت می کنند.

مهار آفات با کنه مهارگر درر محیط های گلخانه ای

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، شهرام پیشه ور با بیان اینکه همدان یکی از استان های مهم در زمینه کشت های گلخانه ای و زراعی در کشور است، اظهار کرد: استان همدان 1.2 درصد وسعت و 2.3 درصد جمعیت کشور را داراست و از حدود 100 تن محصولات تولیدی، بیش از 4.6 درصد در استان همدان تولید می شود. 

وی با اشاره به 2 مقوله مهم در تولید محصولات کشاورزی، افزود: مقوله نخست عملکرد در واحد سطح و کمیت محصول است که باید سعی شود به عدد قابل قبولی برسیم تا نیاز غذایی جامعه را تأمین کنیم و مقوله دوم کیفیت محصولات کشاورزی است که در بخش سلامت می خواهیم ورود پیدا کنیم.

وی با اشاره به اهمیت 3 مقوله امنیت غذایی، محصول سالم و کشاورزی پایدار، عنوان کرد: مجموع این 3 مقوله موجب می شود تا وظیفه و مسئولیت وزارت جهادکشاورزی به عنوان متولی تولید محصولات کشاورزی بیشتر شود.

پیشه ور با بیان اینکه همدان از ایمن ترین استان های کشور از لحاظ مصرف انواع سموم و کودهای شیمیایی است، خاطرنشان کرد: سرانه مصرف سم و کود شیمیایی در استان همدان در واحد سطح کمترین میزان در کشور محسوب می شود.

وی درباره علت کاهش مصرف سم و کودهای شیمیایی در استان همدان گفت: بیش از 4500 فارغ التحصیل کشاورزی در استان داریم که عضو نظام مهندسی هستند و ورود این فارغ التحصیلان و آموزش هایی که به صورت چهره به چهره به کشاورزان، باغداران و گلخانه داران می دهند، موجب می شود تا سطح آگاهی و دانش آنها بالا رفته به طوریکه بخش قابل توجهی از تولیدکنندگان کشاورزی به ویژه در واحدهای گلخانه ای از همین فارغ التحصیلان با درجات تحصیلی مختلف از لیسانس تا دکتری هستند.

پیشه ور با اشاره به اینکه محصولات تولیدی همدان دارای تنوع بسیار بالایی است و در تولید بسیاری از محصولات از لحاظ عملکردی جزء رتبه های اول تا سوم هستیم، یادآور شد: همدان مهمترین استان کشور از لحاظ تولید سیب زمینی و یونجه است و در زمینه محصولات باغی نیز در تولید محصولاتی مانند گردو و سیب دارای جایگاه بسیار خوبی در کشور هستیم. 

وی با بیان اینکه استان همدان امسال توانست در تولید گندم رتبه ششم را به کسب کند، افزود: سال های پیش استان همدان رتبه هشتم را در کشور داشت که توانستیم با تولید بیش 625 هزار تن گندم  برای نخستین بار، رکورد تولید در سطح استان را ارتقاء دهیم.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان همدان درباره تولید محصول سالم و اقدامات انجام گرفته در این زمینه اظهار کرد: بیش از 600 عامل خسارت زا شامل انواع قارچ ها، ویروس ها، حشرات و کنه ها وجود دارد که این عوامل در تمام مراحل کاشت، داشت، برداشت و انبارداری باعث خسارت زدن به محصولات کشاوزی، کاهش ارزش غذایی و افت کمیت محصولات تولیدی می شود.

وی در ادامه درباره روش های کنترل این عوامل خسارت زا بیان کرد: یکی از این روش ها، روش مرسوم مبارزه شیمیایی است که به علت راحتی از آن استقبال می شود و با استفاده از سموم شیمیایی است.

پیشه ور با بیان اینکه امکان منع استفاده از سموم شیمیایی وجود ندارد، اضافه کرد: هدف استفاده درست و بهینه از سموم شیمیایی و نباتی است که باید بدانیم سم را چه زمانی، به چه میزانی و روی چه محصولی استفاده کنیم.

وی در ادامه عنوان کرد: پروژه ای تحت عنوان نظارت بر توزیع و مصرف سموم نباتی در سطح استان با فعالیت 33 مرکز جهادکشاورزی در سطح استان که حدود 1000 روستا و حدود 630 هزار هکتار مزارع زراعی و 70 هزار هکتار اراضی باغی و در مجموع 700 هزار هکتار سطح زیرکشت محصولات را تحت پوشش دارند، در حال انجام است.

پیشه ور با بیان اینکه در این 33 مرکز جهادکشاورزی بیش از 150 کارشناس حضور دارند که وظیفه نظارت بر فرآیند تولید بر محصولات کشاورزی را عهده دارند، ادامه داد: این کارشناسان در طول سال دوره های آموزشی ویژه ای از جمله حفظ نباتات و روش های مبارزه با عوامل خسارت زای طبیعی را می بیینند.

وی با اشاره به برگزاری کارگاه های آموزشی عملی و صحرایی برای کشاورزان خاطرنشان کرد: با برگزاری این دوره ها و کارگاه ها کشاورزان با روش های مختلف مبارزه با عوامل خسارت زا آشنا می شوند.

وی با بیان اینکه  کاهش قابل ملاحظه ای در مصرف سموم داشته ایم، افزود: میزان مصرف سموم در سطح استان در 15 سال گذشته حدود 700 تن در سال بوده که این میزان مصرف به 486 تن در سال رسیده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان همدان در ادامه با اشاره به مبارزه هدفمند برای کاهش مصرف سم گفت: با جایگزینی سموم پرخطر با سموم کم خطر و حتی بی خطر در محصولات تازه خوری و گلخانه ای مثل کاهو، خیار و گوجه فرنگی دوره کارنس بسیار پایین می آید، بدان معنا که محصولات 2 یا 3 روز پس از سم پاشی قابل استفاده هستند در حالیکه در سموم قبلی، پس از سم پاشی دو تا سه هفته نمی شد از آن استفاده کرد.

وی درباره دیگر روش مبارزه با عوامل خسارت زا اعلام کرد: روش دیگر، روش مبارزه غیرشیمیایی با اولویت کنترل بیولوژیک است که نخستین اقدام در استان برای این روش در سال 76 با امکانات دولتی بوده است که تا سال 86 با سطح عملیات 5 هکتار در سال و فقط در باغات سیب انجام شد.

پیشه ور با بیان اینکه از سال 86 و با ورود بخش خصوصی در این اقدام رشد قابل توجهی ایجاد شد و اوج کار در چند سال گذشته با 10 هزار هکتار بود، ادامه داد: توانستیم تمام سطوح مربوط به کشت گوجه فرنگی و ذرت در 3 شهرستان اسدآباد، نهاوند و تویسرکان را تحت پوشش مبارزه بیولوژیک قرار دهیم که باعث شد در این سال ها حدود 40 تن مصرف سم را کاهش دهیم.

وی با اشاره به کمبود شدید اعتبارات و افزایش قیمت عوامل تولیدی عنوان کرد: امسال توانستیم سطح مبارزه بیولوژیک را حدود 2500 هکتار کنیم که این مبارزات بیولوژیک بدون استفاده از هرگونه سمی و با استفاده از 2 نوع زنبور که آفات را مورد هجوم قرار می دهد، صورت گرفت.

پیشه ور درباره استفاده از سایر عوامل و مواد بیولوژیک گفت: در پیش بینی انجام شده قرار بود حدود 12 هزار هکتار تحت پوشش قرار گیرد که با افزایش حدود 40 درصدی توانستیم با استفاده از انواع تله ها، فرمون های جنسی و مواد میکروبی حدود 16 هزار و 675 هکتار را سال گذشته تحت پوشش قرار دهیم.

وی با اشاره به آسیب های زیاد آفت خراط در چند سال گذشته در سطح کشور اظهار کرد: استان همدان بیشترین و بزرگترین کار را در سطح کشور انجام داد و توانستیم به موقع برای تهیه فرمون های مورد نیاز اقدام کنیم و حدود 1000 هکتار را تحت پوشش برنامه مدیریت تلفیقی علیه آفت کرم خراط در سال 97 درآوریم.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان همدان با بیان اینکه این روش نتیجه بسیار خوبی داشت و در انجام این روش بسیاری از باغداران با روش جدید کنترل که روش غیرشیمیایی است، آشنا شدند، افزود: باغداران به شدت طالب ادامه این روش هستند و در تلاشیم تا این روش ها را درباره سایر آفات ادامه دهیم.

وی با بیان اینکه محصولات گلخانه ای محصولات مورد نظر ما برای ادامه پیاده سازی این روش هستند، افزود: به خاطر محدودیت های آبی رویکرد وزارتخانه، جامعه و کشور به این سمت است که کشت هایی که امکان تولید در فضای گلخانه ای دارد را از فضای باز به این فضا انتقال دهیم.

وی با اشاره به اینکه زمانی هیچ کس باور نمی کرد به علت وجود سرما، یخبندان و بادهایی که در همدان وجود دارد، گلخانه ای به وجود بیاید، افزود: در حال حاضر بیش از 100 هکتار سطح زیرکشت در استان همدان داریم که به طور میانگین در هر مترمربع حدود 35 کیلوگرم و در یک هکتار 350 تن محصول می توانیم تولید کنیم در حالیکه این عملکرد در فضای باز بین 50 تا 70 تن است که حدود 5 تا 7 برابر بیشتر و با مصرف آب بسیار کمتر است.

پیشه ور با بیان اینکه امکان فعالیت آفات به علت وجود شرایط مساعد از نظر دما و رطوبت در گلخانه ها وجود دارد به همین علت ممکن است برخی از گلخانه داران به سمت سموم شیمیایی بروند، گفت: به همین علت از 2 سال پیش مبارزه بیولوژیک را در واحدهای گلخانه ها آغاز کردیم که عمدتا از عوامل با هزینه زیاد و وارداتی بودند و از حدود 500 متر تا 1000 متر آغاز کرده و به چیزی نزدیک به یک هکتار رسیدیم.

وی با بیان اینکه برنامه امسال چیزی در حدود 6 هکتار است، افزود: 6 هکتار شاید از نظر عددی، عدد کمی باشد اما هر مترمربع در واحد گلخانه برابر با 10 مترمربع در فضای باز است که 6 هکتار را می توان حدود 60 هکتار محسوب کرد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان همدان با اعلام بومی سازی تولید عوامل بیولوژیک گفت: سال گذشته یک شرکت دانش بنیان در استان همدان تأسیس شد که تمرکز خود را در فعالیت بر روی بخش کشاورزی، بخش گیاه پزشکی و تولید عوامل بیولوژیک قرار داد و توانست به تکنولوژی که شرکت های اروپایی به ما نمی دادند یا هزینه های گزافی می خواستند، دست یابد.

وی با بیان اینکه اساتید برجسته دانشکده کشاورزی و تعدادی از دانشجویان دکتری دانشگاه بوعلی سینا توانستند روش تولید انبوه عوامل بیولوژیک را در استان همدان به دست آورند، افزود: در حال حاضر در حال تولید کنه ای مهارگر هستیم که در محیط های گلخانه ای و به ویژه محصول خیار استفاده کنیم چرا که خیار جزء محصولاتی است که آفاتی روی آن فعالیت می کنند.

پیشه ور درباره نحوه فعالیت این کنه مهارگر گفت: این کنه در محیط های گلخانه و روی برگ های خیار حرکت و از آفات تغذیه می کند و دشمن طبیعی آفات گلخانه ای است.

وی با بیان اینکه این روش تولید را توانستیم در استان همدان راه اندازی و بومی سازی کنیم، افزود: این عامل تولیدی 100 درصد ایرانی است و وابسته به هیچ کشوری نیست و مواد اولیه و محیط کشت در داخل کشور تولید می شود.

پیشه ور با اشاره به اینکه شرکت های وارد کننده این عوامل بسیار مقاومت می کنند و از تولیدش در داخل کشور ناخوشنود هستند، گفت: برای ورود این عوامل باید ارز زیادی داده می شد و این شرکت های واردکننده در یک محیط بسته و بدون دادن هیچ گونه اطلاعاتی این عوامل را به ما می دادند.

وی با اشاره به اینکه این شرکت دانش بنیان در تلاش است تا در مراحل بعدی سایر عامل های دیگر را برای محصولاتی مانند گوجه فرنگی، توت فرنگی و به ویژه گروه های زینتی تولید کند و این محصولات را تحت پوشش قرار دهد، افزود: ما به عنوان مجری در حال کمک هستیم و دانشجویان دانشگاه به عنوان واحد تحقیقاتی و واحد گلخانه ای به عنوان واحدی که پایلوت تولیدی ما به آنجا منتقل می شود، فعالیت می کنند.

پیشه ور با بیان اینکه امیدواریم بتوانیم با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و واحدهای گلخانه ای، عوامل دیگر بیولوژیک را هم برای همدان و هم برای سایر استان ها تولید کنیم، ادامه داد: در حال حاضر برای استان همدان ظرفیت 6 هکتار را داریم اما خود را برای 20 هکتار آماده کرده ایم.

وی با بیان اینکه تولید انبوه این کار انجام شده است، افزود: در ابتدا در استان خود رهاسازی می کنیم و در ادامه در دیگر استان ها مثل یزد و اراک که طالب این کار هستند، ادامه می دهیم.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان همدان با اشاره گام های بسیار خوبی که در استان همدان برای تولید محصولات سالم برداشته شده است، گفت: به موجب تفاهم نامه ای که بین وزیر جهادکشاورزی و وزیر بهداشت در سال 96 منعقد شد، قرار است در 8 محصول شامل خیار گلخانه ای و فضای باز، گوجه فرنگی گلخانه ای و فضای باز، سیب زمینی، پیاز، سیب درختی و مرکبات به عنوان محصولات پرمصرف و تازه خوری کار انجام شود.

وی درباره کارهایی که برای تولید محصولات سالم قرار است، انجام شود، اظهار کرد: یکی از اقدامات، پایش آلاینده ها است، بدین صورت که تمام محصولات در مراکز عرضه، نمونه برداری می شوند و باقیمانده تمام آلاینده ها اعم از سموم نباتی و فلزات سنگین و کودهای شیمیایی بررسی می شود تا مشخص شود در هر منطقه سم ها و کودها به چه صورت مصرف می شود و آلودگی های آب به چه صورت است که 10 قطب برای این کار در کشور مشخص شده که استان همدان یکی از آن قطب هاست. 

پیشه ور با بیان اینکه دو طرح درباره ارتقاء سلامت محصولات برای استانداری فرستاده شده است، افزود: یکی از این طرح ها، کارهای اجرایی در 8 محصول طبق اعتبار مشخص شده است و کار دیگر، بحث آموزشی و ترویجی در حوزه سلامت است که یک برنامه 5 ساله برای آن تعریف کرده ایم.

وی با بیان اینکه به تولیدات گلخانه هایی که از این روش های بیولوژیک استفاده کنند، استانداردهای تشویقی و دیگر استانداردها داده می شود، افزود: در تلاشیم با احداث تعدادی مراکز برای عرضه این محصولات، مردم با اطمینان و آگاهی بیشتری از این تولیدات استفاده کنند.

پیشه ور با بیان اینکه طرح دیگر پایش سموم نباتی است، گفت: ماه گذشته یک سیستم نظارتی ایجاد شده که وارد کنندگان و تولید کنندگان سموم نباتی باید هر نوع سموم وارد و تولید شده را حتما در یک سامانه ای به ثبت برسانند و اجازه توزیع ندارند، مگر با سیستم نظارتی حفظ نباتات و همچنین اجازه عرضه ندارند مگر به فروشندگانی که مجوز داشته باشند و نیز فروشندگان باید سمومی را که به کشاورزان می فروشند را ثبت کنند تا مشخص باشد در چه زمین و گلخانه ای مورد استفاده قرار گرفته است.

انتهای پیام

کلید واژه :

مهار

،

آفات

،

کنه مهارگر

ثبت نظرات
captcha