کد خبر : ۳۴۳۸۴۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پژوهشگران گروه مهندسی فرآیند دانشکده مهندسی شیمی

طراحی فرآیندی جدید برای حذف آلاینده دی اکسید گوگرد

تهران- ایرنا- پژوهشگران گروه مهندسی فرآیند دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه، فرایندی جدید برای حذف آلاینده دی اکسید گوگرد توسعه دادند که در این فرایند توسعه داده شده هیچ گونه زباله نامناسب تولید نشده و طی آن دی اکسید گوگرد به محصول صنعتی گوگرد تبدیل می گردد.

طراحی فرآیندی جدید برای حذف آلاینده دی اکسید گوگرد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس، فرآیندی جدیدی را برای حذف آلاینده دی اکسید گوگرد توسعه دادند که در این فرآیند توسعه داده شده هیچ گونه زباله نامناسب تولید نشده و طی آن دی اکسید گوگرد به محصول صنعتی گوگرد تبدیل می گردد.
دی اکسید گوگرد به عنوان یکی از مهمترین آلودگی های هوا و از عامل اصلی ایجاد باران های اسیدی، در سالیان اخیر و با صنعتی تر شدن کشور مشکلات عمده ای را برای صنایع مختلف کشور ایجاد کرده است.
سید ابراهیم موسوی که این پژوهش را در قالب رساله دکتری تخصصی انجام داده است، گفت: در این پژوهش فرآیند کاتالیستی حذف آلاینده دی اکسید گوگرد از طریق احیا آن با واکنش دهنده متان و تبدیل آن به محصول گوگرد مورد بررسی قرار گرفت. برای این منظور دو نوع پایه کاتالیست آلومینا و کربن اکتیو استفاده شد. کاتالیست های پایه آلومینا در شش دسته و کاتالیست های پایه کربن فعال در دو دسته ساخته و کاتالیست های ساخته شده با استفاده از تحلیلهایXRD ، XRF، BET،FE-SEM ، TG، جذب و دفع نیتروژن و توزیع اندازه حفرات BJH مشخصه یابی شدند.
موسوی اضافه کرد: برای انجام آزمایش های واکنشی راکتور بستر ثابت طراحی و ساخته شد. آزمایش های راکتوری در محدوده دمایی °C800-550 انجام شد. نتایج نشان داد در حالیکه واکنش در شرایط بدون کاتالیست تقریبا انجام نمی شود، استفاده از کاتالیست های ساخته شده میزان تبدیل بسیار بالایی از واکنش را حاصل نمود.
وی ادامه داد: همچنین مشاهدات نشان داد واکنش به شدت وابسته به دما می باشد. نتایج آزمایش های راکتوری از لحاظ میزان تبدیل دی اکسید گوگرد و همچنین انتخاب پذیری برای واکنش مطلوب مورد بررسی قرار گرفت. تاثیر عوامل سرعت فضایی و نسبت خوراک SO2/CH4 روی فرایند نیز بررسی شد. همچنین آزمایش طول عمر کاتالیست های بهینه در بازه زمانی 20 ساعت انجام و پایداری کاتالیست ها مورد بررسی قرار گرفت. در ادامه تغییرات ساختاری کاتالیست در کارکرد طولانی مدت به وسیله آنالیز ترموگرامتری بررسی شد.
موسوی خاطر نشان کرد: در بین دو پایه کاتالیست آلومینا و کربن فعال، کاتالیست های آلومینا به سبب پایداری طولانی مدت، عملکرد بهتری از خود نشان دادند.
این پژوهش با راهنمایی حسن پهلوان زاده عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی شیمی انجام شده است.

**مرکز نوآوری دانشگاه راه اندازی می شود
یعقوب فتح الهی روز یکشنبه در نشست آشنایی اعضای هیأت علمی با مرکز نوآوری از آغاز فرایند تکمیل، تجهیز و راه اندازی مرکز نوآوری در مهرماه سالجاری خبر داد.
معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه گفت: دانشگاه تربیت مدرس به منظور تکمیل یک اکوسیستم خلاقیت و نوآوری و فراهم آوردن زیرساخت های لازم برای حرکت دانشگاه از نسل دوم (دانشگاه پژوهش محور) به سمت نسل سوم و چهارم (دانشگاه کارآفرین و جامعه محور) اقداماتی را آغاز کرده است.
وی ادامه داد: نخستین قدم در این راستا که با حمایت بانک ملت در دانشگاه انجام می شود، تکمیل، تجهیز و راه اندازی مرکز نوآوری است. امیدواریم همکاران و اساتید نیز با تمام توان، پتانسیل و ظرفیت خود نقش آفرینی کنند و بتوانیم با کمک و هم فکری جمعی؛ مرکزی را راه اندازی کنیم که در آینده موجب تعالی اقتصادی جامعه و توسعه اجتماعی شود.

**نشست هم اندیشی شورای صنفی اعضای غیرهیات علمی
جلسه هم اندیشی و تبادل نظر، بین شورای مرکزی صنفی و اعضای مجمع عمومی و جمعی از کارمندان دانشگاه برگزار شد.
به گزارش ایرنا از دانشگاه تربیت مدرس، در این نشست محمد یوسفی دبیر شورای مرکزی صنفی اعضای غیر هیات علمی با اشاره به اتمام دوره 2 ساله نمایندگان شورا در آبان ماه سال جاری گفت: طبق اساسنامه افرادی که دو دوره 2 ساله آنان به پایان می رسد نمی توانند در دوره بعدی انتخابات شرکت کنند ، امیدواریم در دوره آتی شورا افراد توانمند و آگاه به قوانین و آیین نامه های کارمندان، شرکت کنند تا بتوانند گام های مثبتی در جهت رفاه حال کارکنان بردارند و همه کارکنان نیز با شرکت فعال در انتخابات شورای صنفی به این شورا بها دهند و افراد لایق را انتخاب کنند.
وی تصریح کرد: این جلسه هم اندیشی و تبادل نظر، بین شورای مرکزی صنفی و اعضای مجمع عمومی به انضمام تعدادی از همکاران، با هدف هماهنگی و کسب پیشنهادهای راه گشا، جهت رفع نقایص و بهبود بخشیدن به شرایط کنونی کارکنان برگزار شده تا این موضوعات در جلسه مشترک آتی این جمع با معاونت پشتیبانی دانشگاه مطرح شود.
همچنین اعضای حاضر در نشست درباره مسائل مختلفی از جمله ضرورت کاندید شدن کارکنان فعال و توانمند در شورای صنفی آینده، تشکیل شورای مسکن کارکنان، رعایت شأن و منزلت کارکنان، تسهیل پرداخت وام به کارمندان، تسهیلات بیمه تکمیلی، پرداخت به موقع پاداش پایان خدمت بازنشستگان و ... مطالبی را عنوان کردند.

انتهای پیام

کلید واژه :

طراحی فرآیندی

،

حذف آلاینده

،

دی اکسید

،

گوگرد

ثبت نظرات
captcha