کد خبر : ۳۴۳۸۳۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شادگان

بیش از 70 درصد از تالاب بین المللی شادگان خشک شده است

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شادگان با بیان اینکه در حال حاضر از هیچ رودخانه ای آبی وارد تالاب شادگان نمی شود، گفت: حدود 70 تا 80 درصد از تالاب بین المللی شادگان خشک شده است.

بیش از 70 درصد از تالاب بین المللی شادگان خشک شده است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، رحیم مجدمی با اشاره به رهاسازی محدود حق آبه تالاب شادگان از سد رامشیر در ماه های گذشته اظهار کرد: رهاسازی حق آبه تالاب شادگان از سد رامشیر با دبی 70 مترمکعب بر ثانیه حدود سه ماه پیش و برای مدت کوتاهی انجام شد که در آن زمان با آن وضعیت دبی، آب به تالاب شادگان نرسید. حتی آب به صورت کامل به نخیلات شادگان هم نرسید.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شادگان افزود: در حال حاضر از هیچ رودخانه ای آبی وارد تالاب شادگان نمی شود.

وی با اشاره به ورود فاضلاب به تالاب شادگان تصریح کرد: همچنان فاضلاب وارد تالاب بین المللی شادگان می شود اما تصفیه خانه ای جهت تصفیه فاضلاب در شادگان در حال احداث است که احتمالا تا آخر سال تکمیل می شود. البته با احداث تصفیه خانه نیز تصفیه فاضلاب از نظر شیمیایی امکان پذیر نیست و همچنان مواد شیمیایی به تالاب خواهد ریخت. با تصفیه فاضلاب ها تنها آلودگی برطرف می شود و می توانیم از این آب برای آبیاری فضای سبز یا نخیلات خارج از شهر استفاده کنیم.

مجدمی با اشاره به ورود پساب های مزارع نیشکر به تالاب شادگان جهت آبیاری این تالاب عنوان کرد: امسال به دلیل کم بودن آب رودخانه کارون، سهمیه آب شرکت های کشت و صنعت نیشکر حدود 40 درصد کم شد که در پی آن، پساب های نیشکر کمتری وارد تالاب شد و تقریبا بیشتر نقاط تالاب خشک شد و شاهد آتش سوزی در تالاب نیز بودیم.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شادگان بیان کرد: در حال حاضر وضعیت تالاب شادگان رضایت بخش نیست و حدود 70 تا 80 درصد این تالاب خشک شده است.

وی گفت: اخیرا آبیاری در مزارع نیشکر بیشتر شده است و با پایان تابستان تبخیر آب نیز کمتر می شود و وضعیت تالاب نیز کم کم بهتر خواهد شد.

انتهای پیام

کلید واژه :

تالاب بین المللی

،

شادگان

ثبت نظرات
captcha