کد خبر : ۳۴۲۴۷۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

خشکسالی، سبد یاری رسانی برخی خیران را کوچک کرده است

شیراز-پایگاه خبری محیط زیست ایران- اقتصاد استان فارس بیش از هر چیز مبتنی بر کشاورزی است که بروز خشکسالی، کمبود منابع آبی و افزایش قیمت مواد اولیه باعث شده در روند برخی فعالیت های خیرخواهانه که پیش از این مبتنی بر درآمد حاصل از کشاورزی یا فزونی محصولات بود، اخلال ایجاد شود.

خشکسالی، سبد یاری رسانی برخی خیران را کوچک کرده است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، کشاورزان، باغداران و دامداران در بخش های مختلف استان، یکی از بازو های اساسی یاری رسانی به نهادهای اجتماعی همچون بهزیستی هستند اما رفته رفته با دشوار شدن شرایط، کاهش محصول و افزایش هزینه هایی همچون حمل و نقل میزان کمک های این گروه از یاریگران در بخش غیر نقدی کاهش ملموسی یافته است.
یکی از باغداران خیر شهرستان نی ریز که عمده محصول باغش پسته است، به گفت: میزان محصولات در سال جاری بسیار کاهش یافته است و درآمد امروز کفاف هزینه ها را نمی دهد و عملاً میزان کمک ما نیز به خیریه ها و سازمان های فعال اجتماعی کم شده است.
او بیان کرد: این بدان معنا نیست که کشاورزان و باغداران دیگر به خیریه ها کمک نمی کنند، بلکه شکل یاری رسانی تغییر کرده است و ما کمک های خود را بیشتر در قالب وجوه نقدی و کمتر به صورت محصولات باغی و کشاورزی ارائه می کنیم زیرا در عمل وضعیت اقتصادی و جبر جغرافیایی مشکلاتی را برای ما پدید آورده است.

**خشکسالی شیوه یاری رسانی را تغییر داده است
مدیر کل بهزیستی استان فارس نیز ضمن تأیید این موضوع بیان داشت: میزان کمک های غیرنقدی به مراکز بهزیستی امسال (سال 1397) حدود 40درصد نسبت به پارسال کاهش یافته است.
سید مرتضی موسوی بیان کرد: در حال حاضر بیشتر کمک ها به این سازمان به صورت نقدی انجام می شود؛ بدین ترتیب نقدینگی نسبت به سال قبل افزایش یافته اما کمک های غیر نقدی کاهشی شایان توجه داشته است.
وی با بیان اینکه بیشتر کمک های غیر نقدی درقالب محصولات کشاورزی به این سازمان اهدا می شد، ابراز داشت: با توجه به خشکسالی های چند سال اخیر، برداشت محصول کمتر بوده است و بنابراین میزان مشارکت شهرستان ها در این زمینه کاهش یافته است.
این مقام مسئول عنوان کرد: پیش از این در شهرستان هایی همچون داراب، فسا، جهرم و مرودشت، فراوانی محصول در زمان برداشت به حدی بود که گاه قادر بودیم به دیگر شهرستان های محروم و برخی استان ها نیز کمک کنیم.
موسوی افزود: تداوم خشکسالی چهره خود را در همه زمینه ها نشان داده است البته نباید از یاد برد که مردم همواره به کمک به سازمان بهزیستی علاقه مندند و به دلیل اعتمادی که به این سازمان دارند، همچنان به اهدای کمک ها در قالب وجوه نقدی ادامه می دهند.
مدیرکل بهزیستی استان فارس افزایش تعداد موسسات خصوصی را در کاهش این کمک ها مزید بر علت دانست و گفت: این موسسات همکاران ما هستند و به مردم خدمات ارائه می دهند و عمده هدف ما نیز این است که بیشتر به این موسسات کمک شود.
وی افرود:با وجود همه مسائل یادشده در مجموع تا امروز مشکلی برای خدمت رسانی به مردم نداشته ایم و با وجود مشکلات در زمینه کشاورزی همچنان بزرگ ترین سرمایه این سازمان اعتماد مردمی است.
همچنین معاون هماهنگی مؤسسات غیردولتی و مشارکت های مردمی اداره کل بهزیستی فارس به گفت: میزان مشارکت های نقدی در شش ماه نخست سال جاری(97) رقم نسبتاً خوبی را نشان می دهد در حالی که در سال گذشته و در مدت زمان مشابه کمی شاهد کاهش کمک ها بوده ایم و امسال نیز در مجموع میزان کاهش کمک ها رقم چشمگیری را نشان نمی دهد.

** توجه به خیر جمعی راه افزایش کمک به جامعه نیازمند است
محمدرضا هوشیار ادامه داد: توجه به موضوع خیر جمعی در شرایط کنونی می تواند به عنوان راه حلی مناسب برای افزایش کمک ها به سازمان های خیریه و بهزیستی شناخته شود بدین معنا که هر فرد خود را یک خیر بداند و نه فقط با توانایی مالی خود بلکه با تخصص و مهارت و دیگر قابلیت هایش بتواند برای گروه هدف فعالیت کند.
وی با بیان اینکه موسسات خیریه تحت نظارت سازمان بهزیستی فعالیت می کنند، بیان داشت: تمایل مردم برای کمک به موسسات خیریه پسندیده است و ما از آن حمایت می کنیم زیرا در هر صورت مشارکت به جامعه هدف می رسد و این موضوع ممکن است باعث کاهش مشارکت های مستقیم به سازمان بهزیستی شده باشد.
هوشیار ابراز کرد: تعداد موسسات خیریه در استان آمار خوبی را در بحث کمک رسانی نشان می دهد و باآنکه بهزیستی همچون گذشته از کمک های مردم برخوردار نمی شود اما مجموع کمک های مردمی هم به موسسات زیر نظر بهزیستی و هم به مراکز بهزیستی در مجموع رقم مطلوبی را نشان می دهد.
وی با بیان اینکه سازمان بهزیستی در پی واگذاری برخی امور به بخش خصوصی است، گفت: برای مثال پیش از این بهزیستی مستقیما متولی برخی موسسات توانبخشی بود اما امروز موسسات غیردولتی عهدهدار این کار هستند و مردم نیز ترجیح می دهند با آن موسسات همکاری کنند اما نباید از یاد برد که آمار مشارکت بهزیستی درمجموع عبارت است از کمک مردم به مراکز و موسسات خیریه.
امروزه موضوع یاری رسانی اقشار جامعه به یکدیگر فراتر از روش های سنتی گذشته صورت می گیرد. ایجاد بانک زمان در دیگر کشور ها از نمونه های آن است که در آن مردم زمان هایی از زندگی خود را وقف یاری رسانی به دیگران می کنند و با مهارت و توانایی خود به کمک اقشار کم توان می شتابند و بعد در زمان پیری و از کارافتادگی خود، به همان میزان ساعت از خدمات دیگران بهره مند می شوند.
با تغییر شیوه یاری رسانی می توان برای وضعیت های دشواری که همه اقشار جامعه را به گونه ای درگیر می کند، راه چاره ای اندیشید هرچند حضور و کمک خیران و توانمندان با وجود افزایش هزینه های درمانی و بهداشتی برای جمعیت توان خواهان بهزیستی با هر شیوه ای پسندیده و شایان قدردانی است.
انتهای پیام

ثبت نظرات
captcha