کد خبر : ۳۳۲۰۰۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس گفت

بختگان از دو سال پیش تاکنون حق آبه ای نداشته است

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس گفت: از دو سال پیش تاکنون هیچ حق آبه ای به دریاچه بختگان اختصاص پیدا نکرده است.

بختگان از دو سال پیش تاکنون حق آبه ای نداشته است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، سعید محمودی با اشاره به چرایی عدم تخصیص سهمیه به دریاچه بختگان طی دو سال گذشته تاکنون، عنوان کرد: در اولویت بندی ها، آب شرب بر محیط زیست مقدم است و در قانون نیز ابتدا حق آبه را برای آب شرب اعمال کرده اند.

وی خاطرنشان کرد: میزان آب موجود در این دریاچه نیز به اندازه ای نبوده که بر آب شرب تقدم یابد و همچنین اولین نگرانی عمومی نیز بر تامین آب شرب است، به همین دلیل در دو سال گذشته سهمیه ای به بختگان اختصاص داده نشده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس خاطرنشان کرد: محیط زیست استان امسال به جد موضوع تخصیص حقابه دریاچه های استان به ویژه بختگان را دنبال می کند تا از این طریق گامی برای احیای دریاچه ها برداشته شود

 

به گزارش ، دریاچه "بختگان" یکی از مهمترین تالاب های استان فارس و در شرق این استان قرار دارد. مساحت این دریاچه ۳۵۰۰ کیلومتر مربع، که منشأ آب این دریاچه رودخانهٔ کوچک «سیوند» است.

سیلاب رود «سیوند» در انتهای مسیر خود به رود کُر پیوسته و از آن جا به دریاچه بختگان می ریزد. دریاچه بختگان، به علت افزایش رطوبت هوا و بلند بودن ارتفاع کوه های پیرامون نی ریز، رطوبت حاصله در هوای همان منطقه باقی مانده و باعث ثمردهی درختان انجیر، بادام، رز و زیتون در کوه ها می گردید که می توان به نوعی آن را آبیاری مصنوعی کوه ها نامید.

این دریاچه زیستگاه زمستانه پرندگانی است که از روسیه و دشتهای سیبری به ایران مهاجرت می کردند (مانند فلامینگو، درنا، کبوتر دریایی، آب چلیک، مرغابی، غاز و...) که همگی در حفظ بوم ساختار و محیط زیست نقش بسیار ارزنده ای داشتنند.

با وجود خشکی تالاب هنوز هم پرندگانی هستند که به این تالاب مهاجرت می کنند. از جمله درناها که در حال حاضر در تالاب قرار دارند و برای تامین غذای خود از زمین های کشاورزی روستاهای اطراف تالاب تغذیه می کنند.


انتهای پیام

کلید واژه :

خشکسالی

،

آب

،

بحران آب

،

بختگان

،

بارندگی

،

حوضه آبریز

،

فلات مرکزی ایران

ثبت نظرات
captcha