کد خبر : ۳۳۱۹۸۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مدیرکل دفتر مدیریت بحران شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت

تدوین برنامه های پدافند غیر عامل راهکار مدیریت منابع اب است

بندرعباس - مدیرکل دفتر مدیریت بحران شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: تدوین و ارائه برنامه های پدافند غیرعامل راهکار مدیریت بحران منابع اب و خشکسالی در کشور و استان است.

تدوین برنامه های پدافند غیر عامل راهکار مدیریت منابع اب است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، سیف اللله آقابیگی در افتتاح مرکز پدافند غیر عامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان که با حضور مدیر عامل و جمعی از کارکنان این شرکت برگزارشد ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام سوگواری اقا ابا عبدالله الحسین بیان کرد: با توجه به تغییرات اقلیم و فرایندی که به دنبال ان در منطقه و جغرافیا با عنوان خشکسالی به وجود آمده ایجاد مرکز مدیریت بحران یکی از ضروریات است.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت موضوع آب افزود: حدود ۱۲.۵ میلیارد متر مکعب در کشور نسبت به سال گذشته کاهش آب داشته ایم به طور کلی در حدود ۳۳ درصد که شرایط را نسبت به گذشته سخت می کند. هرمزگان به دلیل خشکسالی های مداوم و کمبود بارش، بیشترین درگیری رابا مقوله خشکسالی دارد.

مدیر کل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران عنوان کرد: در استان هرمزگان سد ها بر خلاف سال ابی گذشته تنها یک میلیون متر مکعب اورده داشته همچنین باید گفت غیر از سد استقلال میناب و شمیل و نیان هیچ نقطه ای دیگری در کشور همچین شرایط بحرانی ندارد.

آقابیگی تصریح کرد: در متوسط بارش کشور تا چند روز گذشته نسبت به سال قبل ۲۷ درصد کاهش داشتیم نسبت به دراز مدت امار ۴۸ ساله ۳۱ درصد کاهش داریم اما در استان هرمزگان عدد خشکسالی و کمبود بارش بالای ۶۸ درصد است که تاثیر و آثار بزرگی ان بر استان میگذارد.

وی در ادامه گفت:خوشبختانه با همکاری مجموعه اب استان با محوریت اب منطقه ای تا امروز به گونه ای مدیریت شده که سطح رضایتمندی مردم حفظ شده است.

مدیر کل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیر عامل شرکت مدیریت منابع آب افزود: با توجه به پیش بینی های صورت گرفته سال پیش رو با مشکلات بیشتری رو به رو هستیم زیرا میزان ذخیره مخازن ابی سدها در سال ۹۶-۹۷ حدود  ۱۱۰ میلیون مترمکعب است اما در حال حاضر حداکثر این ذخیره به ۱۵ میلیون مترمکعب رسیده که این ذخیره نیز کمتر خواهد شد.

اقا بیگی عنوان کرد: باید بتوانیم با همکاری یکدیگر و برنامه ریزی صحیح مردم را از نگرانی و دغدغه های این بخش مهم نجات دهیم، به ویژه در بخش اب شرب و بهداشت و در بخش صنعت که نقطه اتکا تولید استان است.

وی اضافه کرد: امار ها نشان میدهد هرمرگان در این بخش رتبه اول کشور را دارند که بودن در این جایگاه لازمه وجود اب است هر چند که ظرفیت اب شور نیز برای استفاده وجود دارد اما همه اینها زمانی میتواند استقرار داشته باشد که هماهنگی و تلاش مضاعف و به فرمایش مقام معظم رهبری تلاش شبانه روزی باشد.

این مقام مسئول بیان کرد: پیش بینی ها نشان داده که تا پایان پاییز سال جاری بارندگی ها در کمترین میزان خواهد بود و این یعنی سناریو و راهکارهای مدیریتی در این زمینه برای تدوام خدمات رسانی باید قوی تر باشد.

مدیر کل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیر عامل شرکت مدیریت منابع آب تاکید کرد: از سوی دیگر شرایط همیشه در حالت نرمال نیست لازمه وجود دفترهای مدیریت بحران، برنامه های نرم افزاری برای پشتیبانی و سخت افزارها و اقداماتی است که تا الان انجام شده است.

اقا بیگی در ادامه  با اشاره به اینکه ایجاد سیستم های پشتیبانی قوی میتواند ضریب امادگی را بابلا ببرد، اظهار کرد: باید گفت در سطح کشور میزان خطر پزیری ما از نمره ۱۰ ضریب ۸ است که این نشان از خطر پذیری بالای ما دارد که اینگونه اقدامات باعث امادگی بیشتر می شود ولی متوسط کشور در این زمینه پایین است.

وی در خصوص مراکز پدافند غیر عامل نیز بیان کرد: این اتاق های پدافند غیر عامل تاثیرش افزایش ضریب امادگی و در نتیجه بالا رفتن خرسندی در ارائه خدمات است که همه اینها برای ایندگان ماندگار است.

مدیر کل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیر عامل شرکت مدیریت منابع آب در پایان یاداور شد: مطمن باشیدکارهایی که الان انجام میشود در اینده تاثیری بسیار خوبی دارد و ماندگار خواهد شد.

کلید واژه :

پدافند غیر عاملمدیریت منابع اب

،

بحران آب

،

مدیریت بحران آب

،

آب

ثبت نظرات
captcha