کد خبر : ۳۳۱۶۱۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت

84 متخلف زیست محیطی در خراسان جنوبی دستگیر شدند

بیرجند - پایگاه خبری محیط زیست ایران - فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون 84 متخلف زیست محیطی و شکارچی غیرمجاز در این استان دستگیر و به محاکم قضایی معرفی شدند.

84 متخلف زیست محیطی در خراسان جنوبی دستگیر شدند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مسعود مستقیم افزود: این متخلفان زیست محیطی در مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست استان، مناطق آزاد، نقاط کویری و مناطق مرزی دستگیر شدند.
وی یادآور شد: دستگیری این افراد با توجه به حضور فعال ماموران اجرایی یگان حفاظت محیط زیست، تعدادی قبل از انجام شکار غیر مجاز حیات وحش و در حین شروع به شکار بوده است.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی ادامه داد: در این مدت 796 قطعه مرغ مینا، 394 عروس هلندی، 120کتوله هندی، 120 کبک پرورشی، 9 سر خرگوش، یک راس گوزن زرد، لاشه و مقادیری گوشت از هفت راس قوچ وحشی، سه راس میش وحشی، یک راس جبیر و یک راس بزغاله وحشی از شکارچیان غیر مجاز کشف و ضبط شد.
وی اظهار داشت: در این مدت 89 عدد انوع ادوات و وسایل شکار غیرمجاز شامل انواع سلاح های شکاری ( گلوله زنی و ساچمه زنی ) انواع فشنگ سلاح های شکاری گلوله زنی و ساچمه زنی و بادی، انواع دام و تله شکار غیر مجاز حیات وحش، قفس نگهداری پرندگان وحشی، چاقو و دوربین چشمی نیز از شکارچیان کشف و ضبط شد.
وی انجام پایش شبانه روزی و مستمر مناطق و گشت، کنترل منظم و نظارت دقیق بر مقررات شکار و صید در مناطق تحت مدیریت و آزاد، مناطق مرزی و کویری استان و استفاده از اصل حفاظت مشارکتی و همکاری فعال جوامع محلی، آموزش مستمر و منظم گروه های هدف را از مهمترین عوامل این دستگیری ها بیان کرد.
مستقیم، استفاده از توان، پتانسیل و ظرفیت چند جانبه حفاظتی برای حفاظت پایدار از عرصه محیط زیست، پیشگیری از انجام شکار غیر مجاز حیات وحش، دستگیری شکارچیان غیر مجاز، متخلفین زیست محیطی و قاچاقچیان پرندگان زینتی و قاچاقچیان حیات وحش و افزایش ضریب امنیتی مناطق را از دیگر اقدام های یگان حفاظت محیط زیست استان ذکر کرد.
وی در ادامه همکاری فعال و گسترده پرسنل انتظامی و مرزبانی استان، مشارکت جوامع محلی و اهالی بومی مناطق و همیاران محیط زیست و همکاری فعال و گسترده فعالان عرصه محیط زیست استان و علاقمندان به طبیعت را قابل تقدیر دانست و افزود: امیدواریم همکاری بیش از پیش این همیاران موجب به صفر رسیدن معضلات زیست محیطی شود.
هم اکنون 2 میلیون و 54 هزار و 628 هکتار (13.6 درصد) از وسعت خراسان جنوبی به عنوان مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست است.
خراسان جنوبی دارای چهار منطقه حفاظت شده «درمیان»، «مظفری»، «آرک و گرنگ»، «شاسکوه» و سه پناهگاه حیات وحش «تالاب کجی نمکزار نهبندان»، «رباط شور» و «نایبندان طبس» و هفت منطقه شکار ممنوع درح، جیک و زیدر، باقران، کمر سرخ، لشکرگاه عشق آباد و علی حیدر است.
انتهای پیام

ثبت نظرات
captcha