کد خبر : ۳۳۱۵۶۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

سگ کشی همچنان ادامه دارد

دوران قتل سگ های ولگرد هنوز تمام نشده است. فیلم تزریق اسید به سگ های ولگرد این روزها کمتر منتشر می شود اما قتل هنوز ادامه دارد، در حالی که شهرداری در برخی شهرهای ایران به بلوغ مناسبی رسیده است و جمع آوری و ساماندهی سگ های ولگرد را به سازمان های مردم نهاد سپرده است. در برخی شهرها تصدی گری هنوز اجازه رفتار منطقی را به شهرداری ها نمی دهد.

سگ کشی همچنان ادامه دارد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، نمونه این وحشی گری را می شود در پناهگاه سگ های ولگرد مشهد دید. «پردیس وفاداران» هفته هاست که گوشه ای از ذهن فعالان محیط زیست و حقوق حیوانات را اشغال کرده است؛ جایی که بیش از ۲۰۰۰ قلاده سگ به حال خود رها شده اند تا از گرسنگی و تشنگی بمیرند و شهرداری هر روز تعداد بیشتری سگ ولگرد را به آن اضافه می کند.

«پناهگاه پردیس وفاداران» مشهد تا همین سه ماه پیش در اختیار یک سازمان مردم نهاد بود و بیش از ۱۸۰۰ قلاده سگ در آن نگهداری می شد. طبق برنامه باید سگ ها واکسن می زدند، عقیم می شدند و بعد برای واگذاری یا رهاسازی آماده می شدند تا اگر کسی سرپرستی آنها را قبول نکرد، دوباره به حومه شهر برگردند؛ با این تفاوت که این بار خطری برای انسان ها نداشتند و می توانستند در کنار مردم به زندگی عادی شان ادامه دهند. شهرداری مشهد اما بازی را به هم زد و جلوی رهاسازی سگ ها را گرفت. خانم دانش، مسئول قبلی این پناهگاه می گوید: «شهرداری و سایر سازمان های مسئول در مشهد تا جایی که می توانستند سر راه ما مشکل ایجاد کردند. از تاخیر در پرداخت صورت حساب های ما گرفته تا جلوگیری از رهاسازی سگ ها در حومه شهر. من برای اداره این پناهگاه، خانه و ماشین خودم را فروختم و صرف این کار کردم. همین الان بعد از سه ماه شهرداری مشهد هنوز ۲۵۰ تومان به من بدهکار است و در پرداخت آن تعلل می کند. در مورد رهاسازی هم می گویند چون مشهد شهر امام رضا (ع) است نمی شود سگ را در اطراف آن رها کرد، در صورتی که تجربه نشان داده است که انجام این کار هیچ خطری برای مردم و حیوانات ندارد. در شهری که ضامن آهو در آن ساکن است، سگ ها را در یک وضعیت اسفناک رها کرده اند تا از گرسنگی و تشنگی و بیماری بمیرند و کسی هم مسئولیت مساله را قبول نمی کند.»

فعالان حقوق حیوانات مشهد می گویند از سه ماه گذشته که مدیران قبلی پردیس وفاداران اراده آن را به شهرداری برگردانده اند تا به حال، شهرداری سوله محل نگهداری حیوانات را به سازمان مدیریت پسماند واگذار کرده است. تلاش برای بررسی موضوع و گفت وگو با مدیر سازمان پسماند شهرداری مشهد در مورد وضعیت فعلی پناهگاه وفاداران که بیش از دو هزار سگ در آن به حال خود رها شده اند، تا کنون بی نتیجه مانده است.

در هفته های گذشته و عکاس در مشهد بارها تلاش کردند داخل محل فعلی پناهگاه سگ ها شوند و از وضعیت آنجا گزارشی تهیه کنند اما سازمان پسماند و شهرداری مشهد از ورود آنها به پناهگاه جلوگیری کرده اند.

نوشین قمریان، از فعالان حقوق حیوانات مشهد که در حال حاضر از جمله معترضان به وضعیت فعلی پناهگاه وفاداران است، می گوید: «روزهاست که به این حیوانات نه آب داده اند، نه غذا. آنها را رها کرده اند تا از گرسنگی بمیرند. اجازه نمی دهند هیچکس وارد پناهگاه شود. مسئولان سازمان پسماند هم که مدیریت این پناهگاه را به عهده دارند از پاسخگویی خودداری می کنند. امروز (شنبه) من به همراه چند نفر دیگر از کسانی که نگران این حیوانات هستند جلوی در سازمان پسماند تجمع کرده ایم تا بینیم آیا می توانیم با کسی در این مورد صحبت کنیم یا نه اما هنوز هیچ پاسخ روشنی دریافت نکرده ایم.»

یکی از فعالان حقوق حیوانات که بعد از مشاجره با مسئولان فعلی سوله توانسته داخل پناهگاه را ببیند، تعدادی عکس با دوربین موبایل برای ارسال کرده است که وضعیت دلخراش این پناهگاه را نشان می دهد.

ثبت نظرات
captcha