کد خبر : ۳۲۴۶۶۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تفاله های بی ارزش نظیر سوسک سرگین در فضای مجازی

وقتی پیرامونمان لبریز از اتفاقات بد است، هرکاری کنیم ما هم به آن آغشته می شویم اما می شود اندکی صبوری به خرج داد، به سرعت زیر بهمن اخبار بد نرفت و به غلتاندن اشتباه خبرهای بد دست نزد.

تفاله های بی ارزش نظیر سوسک سرگین در فضای مجازی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، احسان محمدی در روزنامه آرمان امروز نوشت: سرگین غلتانک یا سوسک سرگین نوعی سوسک است که به شکل خاصی تغذیه می کند. این سوسک ها از توانایی ویژه ای در جمع آوری تغذیه خود برخوردارند. هر سرگین غلتانک می تواند در یک شب مقدار غذای ۲۵۰بار سنگین تر از وزن خود را جابه جا و دفن کند. شاید مقایسه آزاردهنده ای به نظر برسد اما برخی از ما در زندگی روزمره نقش سرگین غلتانک را بدون اینکه متوجه بشویم بر عهده می گیریم.

هر روز خبرهای بد و متعفن، عکس های آزاردهنده و روح خراش، ویدئوهای ناامیدکننده و تفاله های بی ارزش را غلت می دهیم و این ور و آن ور می بریم، هم برای دیگران می فرستیم و هم با خود به رختخواب می بریم. این خبرها که به افکار تبدیل می شوند، می توانند اندک اندک روی رفتار ما هم تاثیر بگذارند و بدون آنکه متوجه شویم به قاصد خبرهای همه تلخ تبدیل می شویم؛ کسی که او را جزو افراد سمی دسته بندی می کنند. کسانی که باید از آنها پرهیز کرد، گریخت! حتی اگر بهترین عطرها را بزنید و آراسته ترین لباس ها را تن کنید وقتی از یک دالان متعفن و پرزباله رد می شوید باز هم بوی بد خواهید گرفت. مثل همان جمله که آدمی وقتی با کسی نشست و برخاست کند حتی اگر خوی او را نگیرد، بویش را می گیرد. در این تردیدی نیست. در فضایی که سیاه و زغالی است سر و دست و تن آدم سیاه می شود.

وقتی پیرامونمان لبریز از اتفاقات بد است، هرکاری کنیم ما هم به آن آغشته می شویم اما می شود اندکی صبوری به خرج داد، به سرعت زیر بهمن اخبار بد نرفت و به غلتاندن اشتباه خبرهای بد دست نزد. هر روز در شبکه های اجتماعی اخبار ناخوشایندی دست به دست می شود و عکس ها و ویدئوهایی بازدید میلیونی پیدا می کنند که جز ترویج یأس و ناامیدی، القای حس بدبختی، تلقین سقوط کردن در چاهی که هیچ انتهایی ندارد و... هیچ سودی ندارد. مشکلی را حل نمی کند و تنها حال عمومی دیگران را بدتر می کند. از سفیدنمایی به همان اندازه فراری ام که از سیاه نمایی! قرار نیست مخاطب گرسنه را با نشان دادن عکس غذا سیر کرد. کار رسانه هم نباید فریب افکار عمومی باشد اما در شبکه های اجتماعی مواظب این باشیم که هر خبر و نظری را بازنشر نکنیم. اگر خبر خوبی نمی دهیم حداقل با خبرهای بد روز دیگران را خراب تر نکنیم. باور کنیم که هر کس مصیبت های خودش را دارد و با مصیبت افزایی به او کمکی نمی کنیم. بسیاری از این اخبار غلط، بدون منبع و فاقد محتوا هستند. آبروی افراد را حراج می کنند، تحقیر ملی را به دنبال دارند و انگار مدام به هم می گوییم اینجا بدترین جای دنیاست، ما مفلوک ترین، بیچاره ترین، دزدترین و بدترین مردم روی کره زمین هستیم.

با این اخبار بسیاری اوقات دیگرانی که دوست داریم و آرامششان برایمان مهم است را گرفتار این تلاطم های روانی خطرناک می کنیم و اسمش را می گذاریم اطلاع رسانی! قاصد خبرهای بد نباشیم. اخبار متعفن و بی فایده را دست به دست نکنیم و به بزرگ ترشدن آنها کمک نکنیم.

انتهای پیام

ثبت نظرات
captcha