کد خبر : ۳۱۵۳۷۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

دبیر شورای پدافند غیرعامل گیلان

آغاز پاکسازی رودخانه چمخاله از وجود سنبل آبی

لنگرود- دبیر شورای پدافند غیرعامل گیلان با اشاره به آغاز طرح پاکسازی رودخانه چمخاله لنگرود از وجود گیاه مهاجم سنبل آبی، گفت: ۳۳ هکتار از این منطقه درگیر این گیاه است.

آغاز پاکسازی رودخانه چمخاله از وجود سنبل آبی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، امیر محمدپور بعدازظهر پنج شنبه در جمه ان در شهرستان لنگرود، اظهار کرد: طرح جمع آوری گیاه مهاجم و خطرناک سنبل آبی از رودخانه چمخاله، شلمان رود، کانال آبرسانی چاف و چمخاله آغاز شد.

وی با بیان اینکه ۳۳ هکتار از این منطقه درگیر گیاه مهاجم سنبل آبی است، افزود: سنبل آبی با قدرت تکثیر دو برابری در کمتر از یک هفته، به طور قطع یکی از مخاطرات جدی طبیعی برای محیط زیست است که در بازه زمانی کمتر از۵۰ سال قادر بوده تمامی منابع آبی یک کشور و به تبع آن کشاورزی و امنیت پایدار آن را با خطر مواجه کند.

دبیر شورای پدافند غیرعامل گیلان به برخی از راه های مبارزه با این گیاه مهاجم اشاره کرد و گفت: برخورد مکانیکی، استفاده از سموم، و مبارزه بیولوژیک از طریق دو گونه شپشک و یک گونه شب پره مهم ترین راه های مبارزه با این تهدید است.

وی در ادامه با تأکید برلزوم فرهنگ سازی و آموزش و آشنایی شهروندان با این گونه گیاهی مهاجم و خطرناک، خاطرنشان کرد: با آگاه سازی و آشنایی مردم با این گیاه سرطان زا از انتقال و خرید و فروش آن به عنوان یک گیاه زینتی جلوگیری می شود.

محمدپور به آغاز پاکسازی رودخانه چمخاله، شلمان رود، کانال آبرسانی چاف و چمخاله، تصریح کرد: عملیات پاکسازی تالاب چمخاله با محوریت قرارگاه زیستی پدافند غیرعامل آغاز و تا جمع آوری کامل این گیاه مهاجم ادامه دارد.

کلید واژه :

تکثیر گیاه سنبل آبی

،

رودخانه محمود آباد

،

سنبل آبی

،

تصفیه فاضلاب با سنبل های آبی

،

جمع آوری سنبل آبی

ثبت نظرات
captcha