کد خبر : ۳۱۴۳۱۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

پاکسازی تالاب چمخاله از سنبل آبی آغاز شد

رشت - پایگاه خبری محیط زیست ایران - دبیر شورای پدافند غیرعامل استان گیلان از آغاز عملیات پاکسازی تالاب چمخاله لنگرود با محوریت قرارگاه زیستی پدافند غیرعامل خبر داد.

پاکسازی تالاب چمخاله از سنبل آبی آغاز شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران ,روابط عمومی استانداری گیلان به حاکیست؛ دبیر شورای پدافند غیرعامل استان گیلان در حاشیه بازدید از رودخانه چمخاله در گفتگو با ان از پاکسازی تهدید زیست محیطی سنبل آبی در رودخانه چمخاله و شلمان رود و کانال آب رسانی چاف و چمخاله خبر داد.
امیر محمدپور با اشاره به منشأ و فیزیولوژی گیاه سنبل آبی بیان کرد: این یک گونه از تیره غلافیان و از علف های هرز حوزه آمازون است که در چند سال اخیر وارد تالاب های گیلان شده و مشکلات زیست محیطی به ویژه کاهش تنوع زیستی و مرگ تدریجی تالاب ها را به همراه می آورد.
وی سنبل آبی را گران ترین علف هرز دنیا خواند و گفت: اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت این گیاه را یکی از ده علف هرز مهاجم دنیا شناخته و انجمن علف های هرز آبزی نیز از سنبل آبی به عنوان مهم ترین علف هرز منابع آبی یادکرده است.
محمدپور با اشاره به رشد سریع این پدیده زیستی افزود: سنبل آبی با قدرت تکثیر دو برابری در کمتر از یک هفته، به طور قطع یکی از مخاطرات جدی طبیعی برای محیط زیست است که در بازه زمانی کمتر از 50 سال قادر است تمامی منابع آبی یک کشور و به تبع آن کشاورزی و امنیت پایدار آن را به مخاطره اندازد.
دبیر شورای پدافند غیرعامل استان اظهار داشت: خسارت به قایقرانی و تاسیسات، کشاورزی و اکوسیستم های طبیعی از مضرات گیاه سنبل آبی است و نیز برگ های آن باعث کندی عبور قایق ها می شود .
وی سنبل آبی را گیاهی سرطان زا معرفی کرد که به دلیل قدرت خود پالایی بالا و امکان سازگاری فوق العاده با محیط می تواند حتی فلزاتی سنگین مثل جیوه و سرب که از طریق فاضلاب کارخانه های صنعتی به آب ها وارد می شوند را به خود جذب کند .
محمدپور با تاکید بر لزوم توجه آحاد جامعه به این موضوع متذکر شد: اگرچه طی ابلاغی که از سوی استانداری گیلان به فرمانداری های شهرستان ها ابلاغ شده، فرمانداری ها موظف به مقابله با خرید و فروش گیاه سنبل آبی در معابر عمومی هستند اما به نظر می رسد که برخورد با سود جویان در این زمینه، نیاز به ورود و مداخله جدی تر دارد تا در کنار اقدامات مقابله ای با گیاه سنبل آبی و آگاهی بخشی به مردم درباره خطرات آن، پهنه های آبی استان از خطر نابودی در امان بماند، البته نقش رسانه ها در این زمینه بسیار مهم است.
سرپرست اداره کل پدافند غیرعامل استانداری گیلان با اشاره به راه های مبارزه با سنبل آبی اذعان داشت: روش هایی از قبیل برخورد مکانیکی، استفاده از سموم، و مبارزه بیولوژیک از طریق دو گونه شپشک و یک گونه شب پره مهم ترین راه های مبارزه با این تهدید است، به طور حتم ماهی آمور نمی تواند گزینه خوبی برای مبارزه با این گیاه باشد چرا که ریشه گیاه برای ماهی آمور جذابیت خوراکی ندارد ولی آنچه مسلم است، مقابله با این پدیده باید در گستره ای وسیع و با سرعت انجام شود چرا که جان تالاب های گیلان در خطر است؛ روش های مکانیکی مانند ماشین آلات ویژه جمع آوری، شیمیایی مانند علف کش و بیولوژیک مانند استفاده از حشرات از روش مقابله ای با این گیاه است.
دبیر شورای پدافند غیرعامل استان گیلان با اشاره به آغاز عملیات پاکسازی تالاب خاطرنشان کرد: عملیات پاکسازی تالاب چمخاله با محوریت قرارگاه زیستی پدافند غیرعامل آغاز و تا جمع آوری کامل این گیاه مهاجم ادامه دارد.
شهرستان لنگرود در شرق استان گیلان واقع است.

کلید واژه :

پاکسازی تالاب چمخاله از سنبل آبی آغاز شد

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha