کد خبر : ۳۱۴۱۶۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

فرماندار شهرستان سروآباد

بیش از 11 میلیون متر مکعب آب به شهرستان سروآباد اختصاص یافت

پایگاه خبری محیط زیست ایران - فرماندار شهرستان سروآباد گفت: 11.2 میلیون متر مکعب آب از محل سد داریان و آب های سطحی و زیر زمینی برای مصارف شرب، کشاورزی، صنعتی و پرورش آبزیان به این شهرستان تخصیص داده شد.

بیش از 11 میلیون متر مکعب آب به شهرستان سروآباد اختصاص یافت

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، کوهسار دادور روز پنجشنبه در جلسه شورای حفاظت از منابع آب این شهرستان اظهار داشت: امسال در طی 2 مرحله که مرحله اول میزان هشت میلیون متر مکعب از محل دریاچه سد داریان و مرحله دوم 3.2 میلیون متر مکعب آب از محل سایر منابع آب های سطحی و زیرزمینی برای تمامی مصارف توسط شرکت آب منطقه ای استان کردستان به شهرستان سروآباد تخصیص داده شد.
وی اضافه کرد: از محل دریاچه سد داریان 8 میلیون متر مکعب برای مصارف کشاورزی و صنعتی و از محل آب های سطحی و زیر زمینی 3.2 میلیون متر مکعب آب برای مصارف شرب، کشاورزی، بهداشت، پرورش آبزیان و سایر مصارف دیگر تخصیص داده شد.
فرماندار شهرستان سروآباد افزود: در طول سال های 95 تا 97 به این شهرستان 19 میلیون متر مکعب آب تخصیص داده شد که این میزان تخصیص آب از ابتدای انقلاب تا سال 94 بی سابقه بوده است.
وی با اشاره به کمبود منابع آبی بر ضرورت صرفه جویی در این نعمت بزرگ الهی تاکید کرد و گفت: در حال حاضر هشت ایستگاه پمپاژ آب در شهرستان سروآباد 650 هکتار از اراضی آبی را تحت پوشش قرار می دهد که صرفه جویی بهینه در استفاده از آن یک ضرورت است.
وی یادآور شد: در شهرستان سروآباد 2 هزار و 336 دهنه چشمه وجود دارد که اداره منابع آب تاکنون 130 پروانه بهره برداری از چشمه ها را صادر کرده و 150 پروانه بهره برداری نیز برای حفر چاه آب برای متقاضیان صادر کرده است.
رئیس اداره منابع آب شهرستان سروآباد نیز در ادامه این جلسه با اشاره به تخصیص آب از محل سد داریان و منابع آب های سطحی و زیر زمینی گفت: متاسفانه به دلیل مشکلات زیست محیطی و منابع طبیعی استقبال چشمگیری از این تخصیص ها نشدە و تاکنون تنها چند پروانه بهره برداری برای متقاضیان صادر شده است.
ارسطو مینویی افزود: اداره امور منابع آب شهرستان سروآباد این آمادگی را دارد تا برای متقاضیان بخش کشاورزی و صنعتی پروانه بهره برداری صادر کند که بدون شک تخصیص آب برای مصارف کشاورزی و صنعتی باعث اشتغالزایی و رونق گرفتن تولید می شود.
وی از اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب خبر داد و اظهار داشت: این طرح از مصوبات پانزدهمین جلسه شورای عالی آب کشور است که شامل هشت دستور العمل است که 6 مورد از آن در شهرستان سروآباد قابلیت اجرایی دارد.
وی اضافه کرد: توسعه و پیاده سازی مدیریت مشارکتی منابع آب زیرزمینی، اطلاع رسانی، آموزش و فرهنگ سازی، اجرای توامان آیین نامه مصرف بهینه آب کشاورزی، تقویت و تشکیل گروه های گشت و بازرسی، انسداد چاه های غیرمجاز و دستور العمل نصب و بهره برداری از کنتورهای هوشمند حجمی آب و برق 6 دستورالعمل قابل اجرا در شهرستان سروآباد است.
مینویی یادآور شد: به منظور کنترل، حفاظت از منابع آبی و جلوگیری از تخلفات 2 اکیپ گشت و بازرسی از آب های سطحی و زیر زمینی از اول مهر امسال در شهرستان سروآباد شروع به کار خواهد کرد.
شهرستان سروآباد در فاصله 90 کیلومتری سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

کلید واژه :

بیش از 11 میلیون متر مکعب آب به شهرستان سروآباد اختصاص یافت

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha