کد خبر : ۳۱۰۲۸۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مدیر جهاد کشاورزی ایرانشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت

آبیاری نوین در 9 هزار هکتار زمین کشاورزی ایرانشهر

زاهدان - پایگاه خبری محیط زیست ایران - مدیر جهاد کشاورزی ایرانشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: سامانه نوین آبیاری با هدف افزایش راندمان تولید و کاهش هدر رفت آب تاکنون در 9 هزار هکتار از زمین های کشاورزی این شهرستان اجرا شده است.

آبیاری نوین در 9 هزار هکتار زمین کشاورزی ایرانشهر

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، حسن شاولی بر روز پنجشنبه اظهار داشت: دولت 85 درصد تسهیلات بلاعوض برای اجرای طرح های آبیاری نوین در اختیار کشاورزان قرار می دهد.
وی با اشاره به مزیت های بالقوه آبیاری تحت فشار خاطرنشان کرد: در آبیاری قطره ای تنها بخشی از خاک اطراف بوته، گیاه یا درخت آبیاری می شود که این امر سبب کاهش تبخیر از سطح خاک، نبود رواناب سطحی و کنترل نفوذ عمقی و کاهش مصرف آب و در نتیجه افزایش بازده آبیاری می شود.
مدیر جهاد کشاورزی ایرانشهر اظهار داشت: برای هر هکتار اجرای طرح سامانه آبیاری تحت فشار پنج تا هفت میلیون تومان از سوی دولت به طور بلاعوض به کشاورزان پرداخت می شود. 
وی افزود: در روش آبیاری نوین قسمت های اضافی خاک که معمولا در روش های سنتی مرطوب شده و آب آن مصرف، تبخیر یا به تعرق علف های هرز می رسد خشک باقی می ماند.
شاولی بر گفت: در آبیاری قطره ای این امکان وجود دارد که کودهای شیمیایی محلول را به تدریج و همراه با آب آبیاری در اختیار گیاه قرار داد که بدین ترتیب خطر شسته شدن کودها به عمق خاک یا خارج شدن آنها همراه با رواناب سطحی وجود ندارد.
مدیر جهاد کشاورزی ایرانشهر اظهار داشت: تلاش خواهیم کرد تا 2 سال آینده سامانه آبیاری تحت فشار در زمین های کشاورزی این شهرستان به بیش از 20 هزار هکتار افزایش یابد. 
به گزارش ، ایرانشهر با 30 هزار هکتار زمین کشاورزی و 17 هزار بهره بردار به عنوان قطب کشاورزی سیستان و بلوچستان مطرح است

انتهای پیام

کلید واژه :

خشکسالی

،

آب

،

بحران آب

،

ایرانشهر

،

بارندگی

،

حوضه آبریز

،

آبیاری نوین

،

زمین کشاورزی

ثبت نظرات
captcha