کد خبر : ۳۱۰۰۴۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مدیر حفاظت محیط زیست زیرکوه گفت

60 درصد چشمه های منطقه حفاظت شده شاسکوه خشک شد

بیرجند - پایگاه خبری محیط زیست ایران - مدیر حفاظت محیط زیست زیرکوه گفت: 60 درصد چشمه های منطقه حفاظت شده شاسکوه این شهرستان در پی خشکسالی های چند سال اخیر خشک شده و آبدهی سایر چشمه ها به شدت کاهش یافته است.

60 درصد چشمه های منطقه حفاظت شده شاسکوه خشک شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مرتضی تقی زاده روز پنجشنبه در گفت و گو با افزود: خشک شدن و کاهش آبدهی چشمه ها وضعیت آبی حیات وحش منطقه را بحرانی کرده است و برای افزایش آبدهی، چشمه ها به صورت ماهانه لایه روبی می شوند.
وی با بیان اینکه آبرسانی سیار از ابتدای امسال برای رفع معضل کم آبی منطقه شاسکوه در حال انجام است گفت: از ابتدای امسال 80 هزار لیتر آب برای وحوش منطقه ارسال و این مقدار آب در 12 آب انبار در نقاط مختلف این منطقه حفاظت شده توزیع شد.
مدیر حفاظت محیط زیست زیرکوه اظهار داشت: آبشخورها محل تامین آب آشامیدنی پرندگان و پستانداران در منطقه حفاظت شده شاسکوه است تا در مواقع بحرانی مشکلی برای تامین آب خود نداشته باشند و در این منطقه حفاظت شده 12 آبشخور وجود دارد.
وی گفت: آبشخورها در پایین دست چشمه های دارای آب دائمی یا فصلی ایجاد شده اند و با توجه به وضعیت خشکسالی در سال جاری تعدادی آبشخور و آب انبار در منطقه شاسکوه احداث می شود.
تقی زاده عنوان کرد: گاهی حیات وحش برای خوردن آب و علوفه به باغ ها و قنوات روستاها هجوم می برند که از مردم انتظار می رود با مشاهده حیات وحش در باغ ها و اراضی خود، برای تامین آب و علوفه آنان کمک کنند.
منطقه حفاظت شده شاسکوه به وسعت 70 هزار هکتار سال 1386 به عنوان یکی از مناطق حفاظت شده خراسان جنوبی مصوب شد.
عقاب طلایی، عقاب خالدار بزرگ، بالابان، شاهین و هوبره را از جمله گونه های پرنده در معرض خطر انقراض در این منطقه به شمار می روند.
همچنین چکچک ابلق، شاه بوف، شبگرد هندی، سهره طلایی، سنگ چشم دم سرخ، دم جنبانک زرد، دم جنبانک خاکستری، شبگرد، زاغ کویری، بالابان قرقی،کبک، تیهو، سیاه سینه و کرکس از گونه های پرندگان نادری هستند که در این منطقه زندگی می کنند.
خراسان جنوبی دارای چهار منطقه حفاظت شده «درمیان سربیشه»، «مظفری» ، «آرک و گرنگ»، «شاسکوه» و سه پناهگاه حیات وحش «تالاب کجی نمکزار نهبندان»، «رباط شور» و «نایبندان طبس» و هفت منطقه شکار ممنوع درح، جیک و زیدر، باقران، کمر سرخ، لشکرگاه عشق آباد و علی حیدر است.
مساحت مناطق تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان، دو میلیون و 317هزار و 548 هکتار است که گونه های مختلف و متنوع جانوری در این گستره زیست می کنند.
شهرستان زیرکوه در سال 1391 تاسیس شد و حاجی آباد مرکز آن در فاصله 85 کیلومتری مرز با افغانستان قرار دارد.

انتهای پیام

کلید واژه :

خشکسالی

،

آب

،

بحران آب

،

شاسکوه

،

بارندگی

،

حوضه آبریز

،

منطقه حفاظت شده شاسکوه

ثبت نظرات
captcha