کد خبر : ۳۰۷۲۴۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بزرگترین خطر بهداشت محیطی در اروپا آلودگی هوا عامل مرگ ۴۰۰هزار نفر

افزایش بی رویه آلودگی هوا در قاره اروپا به یک بحران برای اعضای این اتحادیه تبدیل شده است، به طوریکه تاکنون ۴۰۰ هزار نفر براثر آلودگی هوا جان خود را از دست داده اند.

بزرگترین خطر بهداشت محیطی در اروپا آلودگی هوا عامل مرگ ۴۰۰هزار نفر

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،  به نقل از روزنامه گاردین، بنا بر اعلام دادگاه ممیزی اتحادیه اروپا، آلودگی هوا در قاره اروپا مهم ترین خطر زیست محیطی برای سلامت عمومی محسوب می شود. اما تاکنون دولت ها برای مقابله با این بحران اقدام جدی انجام نداده اند و اقدامات آن ها به اندازه انتظارات نبوده است.

محدودیت ها و معیارهای آلودگی هوا در اروپا بسیار پایین تر از معیارهای سازمان بهداشت جهانی است. به علاوه اغلب کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز طبق این معیارها عمل نمی کنند. میزان آلودگی هوا در این قاره به قدری است که ۴۰۰ هزار نفر بر اثر آلودگی هوا و استشمام هوای سمی در اروپا جان خود را از دست داده اند.

براساس گزارشات، بیش ترین میزان آلودگی محیطی متعلق به انگلستان است. به طوریکه ۴۰ هزار نفر از این تعداد اهل بریتانیا بوده اند. این در حالی است که دولت انگلیس از سال ۲۰۱۰ تاکنون معیارهای کیفیت هوا در اتحادیه اروپا را نقض کرده است.

در حال حاضر نیز این کشور در دادگاه اتحادیه اروپا به دلیل تخلف از رعایت معیارهای کیفیت هوا با جریمه های چند میلیون دلاری مواجه شده است.

ماه گذشته سازمان محیط زیست اروپا لیست تعدادی از کشورها را به منظور تبعیت آن ها از طرحی باعنوان «برنامه تعدیل» منتشر کرد.

هدف از ارائه این طرح کاهش و متعادل کردن میزان انتشار گاز نیتروژن در هوا است.

بر این اساس، کشور انگلستان یازدهمین کشوری است که از سوی سازمان محیط زیست اروپا ملزم به اجرای این طرح شده است.

دادگاه اتحادیه اروپا به تازگی خواستار مطابقت معیارهای کیفیت هوای اروپا با معیارهای سازمان بهداشت جهانی شده است. براساس معیارهای سازمان بهداشت جهانی، انتشار ذرات ریز آلاینده حداقل دو برابر و انتشار گوگرد دی اکسید باید ۶ برابر کاهش یابد.

یکی از ان این حوزه در گفت وگو با گاردین درباره آلودگی هوا در اروپا گفته است: شمار مرگ و میرهای خاموش در قاره اروپا بر اثر آلودگی هوا رقمی غیرقابل قبول است.

وی ادامه می دهد: آلودگی هوا در اروپا به یک بحران تبدیل شده که باید هرچه زودتر به فکر حل آن باشیم. حل این معضل باید در اولویت کاری اتحادیه اروپا قرار گیرد.

به گفته این ، روزانه حدود هزار نفر در سطح اروپا بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند. این رقم یک درصد از آمار مرگ و میرهای روزانه در اروپا را تشکیل می دهد.

میزان مرگ افراد به دلیل آلودگی هوا در این قاره، ۱۰ برابر بیش تر از میزان مرگ بر اثر تصادفات خودرویی است.

کلید واژه :

آلودگی هوا

،

بزرگترین معضل زیست محیطی در اروپا

،

آلودگی هوا اروپا

،

اروپا

ثبت نظرات
captcha