کد خبر : ۲۹۸۱۱۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمانشاه با تشریح تمهیدات امنیت عزاداران در ایام محرم

تمهیدات تامین امنیت عزاداران/ هشدار قاطع به هنجارشکنان

کرمانشاه- دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمانشاه با تشریح تمهیدات امنیت عزاداران در ایام محرم، به هنجارشکنان و تخریب گران ارزش های اسلامی در این ایام هشدار داد.

تمهیدات تامین امنیت عزاداران/ هشدار قاطع به هنجارشکنان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به گزارش روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب کرمانشاه، محمدحسین صادقی با اشاره به اهمیت قیام امام حسین(ع) در تاریخ و به ویژه در عالم تشیع، اظهار داشت: امام حسین (ع) در حقیقت با برپایی این نهضت خونی تازه و حیاتی دوباره به رگ های اسلام بخشید که در آن عصر به انحطاط گراییده بود. 

وی با بیان اینکه تاکنون کتاب های بسیاری درباره این حرکت اصلاحی در تاریخ نگاشته شده تاکید کرد: با این وجود، جامعه اسلامی هنوز نسبت به فهم بیشتر علل و انگیزه ها، مقاصد و پایه های این قیام تشنه است. 

دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه ادامه داد: امروز شرایط ویژه جامعه ما به گونه ای است که نیاز به تعمق بیشتر در سیره ائمه معصومین (ع)، به ویژه در ماهیت نهضت کربلا بیشتر احساس می شود. 

وی در ادامه بر لزوم فراهم کردن بستر برپایی هرچه بهتر عزاداری مردم در این ایام تاکید کرد و گفت: به منظور برگزاری هرچه بهتر و باشکوه تر مراسم سوگواری امام حسین(ع) و در جهت حفظ حقوق عامه به دستگاه های مختلف استان دستورالعمل هایی صادر شده است. 

صادقی با بیان اینکه باید هماهنگی لازم با هیئت های عزاداری به منظور روان سازی ترافیک و همکاری با  پلیس در این ایام انجام گیرد، تصریح مرد: در این راستا روسای هیئت های مذهبی باید نسبت به دایر کردن تکیه ها در اماکنی اقدام کنند که برای تردد مردم مزاحمت ایجاد نکند. 

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمانشاه با اشاره به اینکه واحدهای آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ها باید تمهیدات لازم را برای نظارت بر ایمنی مساجد، حسینیه ها و سایر اماکن مذهبی انجام دهند، تصریح کرد: با توجه به حضور انبوه شهروندان در مراسم عزاداری، استقرار اکیپ های آتش نشانی در فضاهای پیش بینی شده برای برگزاری مراسم ها از جمله تاسوعا و عاشورای (ع) حسینی بصورت جدی مد نظر قرار گیرد. 

مدعی العموم کرمانشاه تاکید کرد: همچنین در نصب داربست ها و ایجاد ایستگاه های صلواتی به گونه ای اقدام شود که با کمترین اشغال سطح معابر، پیاده روها و سواره روها، مشکلات ترافیکی برای عابران و وسایل نقلیه فراهم نشود. 

وی گفت: در راستای تأمین امنیت مراسم مذهبی مقرر است مأموران نیروی انتظامی به صورت فعال در هیئت های مذهبی و همچنین در خیابان ها و کوچه های منتهی به محل های برگزاری مراسم حضور داشته باشند؛ همچنین نیروی انتظامی باید تا زمان رهسپار شدن عزاداران به سمت منازل خود با گشت زنی مرتب ایمنی کامل آنها را تأمین کنند. 

صادقی با بیان اینکه در جهت پیشگیری از سرقت منازل شهروندانی که به منظور شرکت در مجالس عزاداری خانه خود را ترک می کنند، مقرر است نیروی انتظامی نسبت به تقویت گشت های انتظامی مبادرت ورزد، افزود: تنها هیئت هایی می توانند اقدام به برگزاری مراسم مذهبی در معابر عمومی کنند که از سازمان تبلیغات اسلامی مجوز داشته باشند. 

وی بر لزوم تعیین سقف زمانی برای فعالیت های مذهبی و نظارت بر میزان صدای بلندگوهای مورد استفاده تاکید کرد و یادآور شد: کارشناسان مرکز بهداشت نیز باید نسبت به نظارت بهداشتی بر نذورات و بازرسی بهداشتی از مخازن آب، وسایل و ظرف های مورد استفاده و همچنین نحوه مدیریت دفع پسماند موکب ها و ایستگاه های صلواتی اقدام کنند. 

دادستان عمومی و انقلاب استان از شهرداری خواست ضمن ممانعت از حفاری در مسیر دستجات عزاداری و کاروان های حسینی(ع)، سریعاً نسبت به رفع نواقص پیاده روها و مسیرهای تردد عزاداران اقدام کند و ایمن سازی لازم با نصب علائم و تجهیزات ضروری و وفق قوانین و مقررات، صورت گیرد. 

صادقی با بیان اینکه سازمان تبلیغات اسلامی در انتخاب مداح، نوحه خوان و اشعاری که در ایام محرم و عزاداری سالار شهیدان خوانده می شود و ترویج سخنرانی در کنار مداحی با اعزام مبلغین واجد شرایط در مراکز عمده عزاداری نظارت داشته باشد، هشدار داد: هیئت ها توجه داشته باشند از اقدام به اعمالی مانند قمه زنی، نمایش تصاویر وهمی از ائمه - که پیامد آن جز تخریب ارزش های اسلامی چیز دیگری نیست - و سایر کارهای غیر متعارف و توام با خرافه پرستی که بر اساس فتاوای مراجع عظام تقلید، تناسبی با شئون این ایام ندارد و موجب خدشه دار شدن دین می شود جلوگیری کنند. 

 
ثبت نظرات
captcha