کد خبر : ۲۹۶۲۳۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

معاون هماهنگی و پشتیبانی شرکت مهندسی آبفای کشور گفت

ظرفیت آب شیرین کن های کشور به 415 هزار مترمکعب رسید

تهران- پایگاه خبری محیط زیست ایران- معاون هماهنگی و پشتیبانی شرکت مهندسی آبفای کشور گفت: تا پایان سال گذشته شمار دستگاه های نمک زدایی آب کشور که در تأمین آب شرب شهری و روستایی مشارکت دارند، به 78 واحد با مجموع ظرفیت بیش از 415 هزار مترمکعب در شبانه روز رسیده است.

ظرفیت آب شیرین کن های کشور به 415 هزار مترمکعب رسید

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به گزارش روز چهارشنبه از وزارت نیرو، «شاهین پاکروح» با یادآوری وضعیت توسعه آب شیرین کن ها در دولت یازدهم و دوازدهم گفت: بخش قابل توجهی از منابع آبی کشورمان به طور طبیعی در پهنه های درون و اطراف دشت های شور و نمک زارها قرار دارد و این امر کاربری مستقیم آب های شور و یا لب شور را محدود می سازد.
وی افزود: همچنین در بسیاری از دشت های کشور و در شماری از منابع زیرزمینی، آب شیرین آن ها به علت استمرار خشکسالی و برداشت بیش از توان بازیابی لایه آبدار، غلظت املاح محلول آب افزایش قابل توجهی یافته است.
«در چنین شرایطی، برای تأمین بخشی از نیاز شهری، روستایی و صنعتی، به ناچار باید از طریق توسعه ی فناوری های مرتبط با نمک زدایی (شیرین سازی) آب اقدام شود.»
پاکروح ادامه داد: در مقیاس جهانی، بازار نمک زدایی آب از رشد بالایی برخوردار بوده و شمار تأسیسات شیرین سازی آب در جهان رو به افزایش است.
«این امر دلالت بر آن دارد که در نواحی ساحلی سهم دریاها در تأمین آب مورد نیاز بیش تر شده و در سرزمین های داخلی، کیفیت آب های زیرزمینی رو به نقصان نهاده است.»
معاون هماهنگی و پشتیبانی شرکت مهندسی آبفای کشور ادامه داد: براساس برخی گزارش ها بیش از 150 کشور از جمله استرالیا، چین، ژاپن، آمریکا، کشورهای واقع در جنوب غربی آسیا و اطراف دریای مدیترانه، هر یک شمار قابل توجهی از تأسیسات نمک زدایی آب در اختیار دارند.
«در کشور ما نیز هر چند زمان نصب و به کارگیری نخستین واحدهای نمک زدایی آب به درستی مشخص نیست اما به نظر می رسد نخستین آب شیرین کن کشور در سال 1340 و همزمان با توسعه صادرات نفتی در جزیره خارک نصب شده باشد.»
پاکروح افزود: در سال های پس از جنگ تحمیلی و پس از قریب به 10 سال از تشکیل شرکت های آب و فاضلاب، توسعه و به کارگیری دستگاه های آب شیرین با رویکرد بهره گیری از توان بخش خصوصی در سرمایه گذاری، ساخت و راهبری این تأسیسات به نسبت پیچیده در دستور کار قرار گرفت و نتیجه این رویکرد آن شد که تا پایان سال 1396 شمار دستگاه های نمک زدایی آب کشور که در تأمین آب شرب شهری و روستایی مشارکت دارند، به 78 واحد با مجموع ظرفیت 415 هزار و 532 مترمکعب در شبانه روز برسد.
به گزارش ، عمده سرمایه گذاری صورت گرفته در نمک زدایی آب دریا مربوط به استان های جنوبی بویژه در هرمزگان است.
در راستای تامین آب برای هموطنان ساکن در جزایر خلیج فارس، شرکت آب و فاضلاب استان هرمزگان اقدام به جذب سرمایه گذار خصوصی برای ساخت آب شیرین کرد که عمده این سرمایه گذاری ها در سال 1394 به ثمر نشست.

انتهای پیام

کلید واژه :

آب شیرین کن

ثبت نظرات
captcha