کد خبر : ۲۹۵۴۷۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

زابل - خبر استفاده از آب های ژرف بارقه ای از امید را در دل مردم منطقه سیستان

آب های ژرف آخرین امید مردم سیستان/ وزارت نیرو پاسخگو باشد

زابل - خبر استفاده از آب های ژرف بارقه ای از امید را در دل مردم منطقه سیستان ایجاد کرده اما ظاهرا این روزها مسئولان وزارت نیرو بدون هیچ توضیحی در حال جمع آوری این پروژه هستند.

آب های ژرف آخرین امید مردم سیستان/ وزارت نیرو پاسخگو باشد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ، گروه استان ها - جواد قنبری: وضعیت این روزهای منطقه سیستان پس از تحمل ۲ دهه خشکسالی خوب نیست،  سیستان با مشکلات زیادی دست به گریبان است که همه آن ها نیز به نوعی مربوط به خشکسالی و کمبود آب است از همین رو چندی پیش با مطرح شدن موضوع استفاده از آب های ژرف بارقه ای از امید در دل مردم این  منطقه ایجاد شد.

از آنجایی که عمده فعالیت اقتصادی و معیشتی مردم منطقه سیستان در طول تاریخ برمبنای فعالیت های کشاورزی و دامداری استوار بوده است از همین رو استمرار خشکسالی سبب شده که وضعیت معیشتی مردم این منطقه دچار مشکل شود و بسیاری از کشاورزان در نقاط روستایی به دلیل خشکسالی زمین ها و احشام خود را رها کنند و به شهرهای دیگر مهاجرت کنند.

از سوی دیگر خشک شدن تالاب هامون و رودخانه هیرمند موجب پیچیده تر شدن اوضاع مردم این منطقه شده است زیرا با توجه به اینکه ورودی آب رودخانه هیرمند در سال ۹۶ حدود ۹۸ درصد کاهش داشته است و همینطور عدم آبگیری هامون به عنوان کانون اصلی شن های روان و ریزگردها، بیماری های قلبی، ریوی، تنفسی و چشمی طی چند سال اخیر در این منطقه افزایش چشمگیری داشته است.

از همین رو و با توجه به این مشکلات سال گذشته وزارت نیرو به دلیل مواجهه با بحران کم آبی در ایران در پروژه ای جدید، موضوع اکتشاف آب در ذخایر ژرف زمین را با همکاری روسیه  شروع کرد و بالاخره هیئت دولت با صدور بخشنامه ای مقرر کرد مبلغ ۲۵۰ میلیارد ریال اعتبار از محل منابع قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور، برای تامین آب شرب اضطراری استان سیستان و بلوچستان در قالب انجام حفاری آب ژرف در اختیار وزارت نیرو قرار بگیرد و کارحفاری اولین چاه آب ژرف در دشت سیستان اجرایی شود.

 

کارحفاری اولین چاه آب ژرف در دشت سیستان شروع شد

فرماندار زابل در گفت و گو با ، اظهار داشت: کار حفاری این چاه از فروردین ۹۷ و پس از تصویب آغاز و اعتبار لازم نیز برای آن در نظر گرفته شد.

هوشنگ ناظری با اشاره به اینکه اعتبار این طرح از سوی دولت تصویب و اختصاص یافته است، افزود: سیستان و بلوچستان اولین استانی است که طرح حفاری آب های ژرف در آن اجرا شده است.

امسال هیچ آبی از خارج کشور به رودخانه هیرمند وارد نشده استوی با اشاره به اینکه آب مورد نیاز ۵۰ درصد از جمعیت استان سیستان و بلوچستان از طریق رودخانه هیرمند تامین می شود، خاطرنشان کرد: این موضوع در حالی است که متاسفانه امسال هیچ آبی از خارج کشور به این رودخانه وارد نشده است.

فرماندار زابل ادامه داد: پیش از خشکسالی بین  ۷۰ تا ۹۰ درصد مردم منطقه سیستان به کشاورزی اشتغال داشتند که متاسفانه در سال های اخیر به دلیل نبود آب آمار بیکاری در منطقه به شدت بالا رفته است.

پس از مطرح شدن موضوع استفاده از آب های ژرف این خبر به مهمترین خبر در منطقه سیستان تبدیل شد زیرا مردم این منطقه به عنوان تنها امید باقی مانده شان به آن نگاه می کردند و در این میان خبرهای ضد و نقیضی نیز مطرح می شد تا اینکه بالاخره عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در سفر تیر ماه خود از نزدیک از پروژه چاه آب ژرف منطقه سیستان بازدید کرد و خبر رسیدن به آب را مطرح کرد.

 

چاه آب ژرف در منطقه سیستان به آب رسید

وزیرکشور در نشست شورای اداری منطقه سیستان در فرمانداری زابل با اشاره به آب رسیدن چاه ژرف در سیستان گفت: در حال حاضر ۳۵ لیتر آب بدون پمپ از عمق ۲ هزار و ۵۰۰ متری از طریق این چاه به سطح زمین می آید که امیدواریم نتایج بسیار خوبی نیز به همراه داشته باشد.

عبدالرضا رحمانی فضلی با تاکید بر اینکه تحقیقات در این خصوص همچنان ادامه دارد، گفت: به گفته مجری طرح این میزان آب در چند روز آینده به ۱۰۰ لیتر در ثانیه نیز افزایش می یابد.

این روزها اظهارات ضد و نقیضی در خصوص جمع آوری دکل حفر چاه و لغو طرح بهره برداری از آب های ژرف در بین مردم منطقه سیستان مطرح استبا این خبر موجی از خوشحالی و شادی در میان مردم منطقه سیستان و استان ایجاد شد اما این روزها اظهارات ضد و نقیضی در خصوص جمع آوری دکل حفر این چاه و بهره برداری از آب های ژرف در بین مردم منطقه مطرح شده است، طبق اظهارات مردم محلی و مراجعه به محل حفر چاه، دکل حفاری کاملا جمع آوری شده است و ظاهرا به زودی بقیه تاسیسات نیز جمع آوری می شود اما برای اینکه از دلیل این کار آگاهی پیدا کنیم به سراغ تعدادی از مسئولان محلی رفتیم تا نظر آن ها را در این خصوص جویا شویم.

فرماندار زابل در گفت و گو با ، اظهار داشت: پروژه حفر چاه آب ژرف از ابتدا یک پروژه تحقیقاتی بوده و بر اساس تامین اعتباری که برای این حفاری صورت گرفته نیز پیشرفت لازم را داشته است.

هوشنگ ناظری با اشاره به اینکه اعتبار در نظر گرفته شده برای این پروژه ۲۵ میلیارد تومان بوده است، ادامه داد: این پروژه دارای مصوبه از سوی هیئت دولت است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر و بر اساس قرارداد اولیه کار حفاری تا عمق ۲ هزار متر انجام شده است، گفت: پس از این عمق پیمانکار درخواست ادامه حفاری تا عمق ۳ هزار متری را داده است که منتظر مشخص شدن نتایج اقدامات آزمایشگاهی هستیم.

فرماندار زابل تصریح کرد: در صورتی که آزمایشات از نظر کمیت و کیفیت به نتایج مطمئنی برسد قدر مسلم می توان برنامه ریزی های لازم را برای ادامه پروژه انجام داد.

 

هیچ اراده ای از سوی وزارت نیرو برای ادامه این طرح وجود ندارد

اما طبق گزارش ، تعدادی از نیروهای شرکت پیمانکار حفاری اعلام کرده اند که ظاهرا هیچ اراده ای از سوی وزارت نیرو برای ادامه این طرح وجود ندارد و با وجود پیگیری های گسترده ظاهرا وزارت نیرو قصد ادامه کار را ندارد از همین رو در صورت عدم همکاری در هفته پیش رو علاوه بر دکل سایر تجهیزات نیز جمع آوری شده و از منطقه خارج می شود و در صورت جمع آوری تاسیسات قطعا ادامه این پروژه در آینده هم با هزینه های گزافی رو به رو خواهد بود.

ظاهرا برخی افراد به دنبال ناامید کردن مردم هستند

حجت الاسلام علی اکبر کیخا، امام جمعه زابل در گفت و گو با ، اظهار داشت: چندی پیش با اعلام خبر به نتیجه رسیدن پروژه آب های ژرف که توسط وزیر کشور هم تایید شد موجی ازخوشحالی و امید در دل اقشار مختلف مردم ایجاد شد.

مسئولان محترم طرح باید مردم و رسانه ها را از میزان پیشرفت و علت توقف احتمالی طرح آگاه کنندوی افزود: اما متاسفانه این روزها اخبار ضد و نقیضی از این پروژه به گوش می رسد، به همین منظور مسئولان محترم طرح باید مردم و رسانه ها را از میزان پیشرفت و علت توقف احتمالی طرح آگاه کنند.

امام جمعه زابل تصریح کرد: ظاهرا به نظر می رسد برخی افراد به دنبال ناامید کردن مردم منطقه سیستان هستند.

وی گفت: با توجه به مشکلات عدیده ای مردم منطقه سیستان امیدواریم مسئولان به صورت شفاف پاسخگو باشند تا مردم نیز از میزان پیشرفت کارها مطلع شوند.

لازم به ذکر است که ، بارها به منظور جمع آوری اطلاعات و مصاحبه با مسئولان وزارت نیرو در استان سیستان و بلوچستان خصوصا شرکت آب منطقه ای سیستان و بلوچستان اقدام کرده که مسئولان مربوطه به دلایل مختلف از این کار طفره رفته اند.

در مجموع نکته ای که در این میان بسیار حائز اهمیت است این است که با توجه به وجود بحران آب در کشور و خصوصا استان سیستان و بلوچستان استفاده از روش های جدید برای تامین و همچنین استفاده بهینه از آب یک ضرورت است از همین رو با توجه به اینکه موضوع استفاده از آب های ژرف در نقاط مختلف دنیا در حال پیگیری است امیدواریم که مسئولان وزارت نیرو در خصوص عملکرد خود به صورت شفاف پاسخگو باشند.

ثبت نظرات
captcha