کد خبر : ۲۹۴۸۰۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

انشعاب غیرمجاز روستاهای تهران و از دستگاههای الکترولیز تصفیه آب استفاده نکنید

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان تهران با بیان اینکه 25 هزار انشعاب غیرمجاز با مصرف سالانه ۳میلیون متر مکعب آب در استان تهران وجود دارد که به نوعی به آن آب دزدی می گویند، گفت: پرت آب در روستاهای تهران از 43 درصد به 38 درصد رسیده است.

انشعاب غیرمجاز روستاهای تهران و از دستگاههای الکترولیز تصفیه آب استفاده نکنید

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، رضا پور رجب با اشاره به اینکه آب رسانی به روستاهای استان تهران به دلیل تعداد زیاد آنها و پراکندگی جغرافیایی با مشکلات فراوان و هزینه بالایی روبه رو است، گفت: پایداری منابع آب در روستاها نسبت به شهرها کمتر است، بنابر این برای بالا بردن کیفیت آب و ایجاد شرایط پایدارتر در عرصه تأمین آب بهره برداری طرح های مجتمع آب رسانی مطالعه شد و این طرح برای جایگزینی با طرح های آبرسانی تک روستایی به اجرا درآمد.

پوررجب روستاهای تحت پوشش را ۴۱۲ روستا عنوان کرد که از طریق 430 منبع آب با دبی 3 هزار لیتر بر ثانیه به مشترکان توزیع آب انجام می شود، اظهار داشت: تعداد مجتمع های آبرسانی 26 مجتمع بوده که 230 روستا تحت پوشش این مجتمع ها با جمعیتی بالغ بر 576 هزار و 110 نفر قرار دادند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان تهران در پاسخ به سوال که پرسید، چه تعداد روستا قرار است امسال دارای مجتمع آبرسانی و آب پایدار شوند، گفت: قرار است امسال 63 روستا را از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی با اعتباری بالغ بر 254 میلیارد ریال به مجتمع های آبرسانی تجهیز کنیم که جمعیتی بالغ بر 165 هزار نفر را تحت پوشش قرار خواهند داد.

به گفته وی، در سال 96 نسبت به تکمیل 12 مجتمع آبرسانی، اقدام و 56 روستا با جمعیتی بالغ بر 160 هزار نفر از آب سالم و بهداشتی برخوردار شدند.

پوررجب خاطرنشان کرد: در راستای اجرای بندهای 6 و 18 راهکارهای بلندمدت طرح مقابله با آلودگی آب شرب تهران مصوب شورای عالی امنیت ملی و به منظور ارتقاء سطح بهداشت نسبت به مطالعات فاضلاب 36 روستای حوزه سد لتیان و 23 روستای حوزه سد ماملو اقدام شده است.

وی ادامه داد: شبکه جمع آوری و تصفیه خانه فاضلاب روستاهای آهار، منجیل آباد و انباج با ظرفیت 1600 متر مکعب در شبانه روز به مدار بهره برداری وارد شده است.

به گفته وی، تصفیه خانه فاضلاب روستای سعیدآباد مدول یک به روش تصفیه MBBR برای اولین بار در کشور به مدار بهره برداری وارد شد که از مزایای این سیستم تصفیه نسبت به سیستم های دیگر حذف نیتروژن و فسفر، ریسک پذیری و شوک پذیری بیشتر است.

پوررجب با تأکید بر اینکه برای افزایش کیفیت آب روستاهای جنوب تهران (شهرستان ری) از روش نانوفیلتراسیون برای تصفیه آب مجتمع شهید تهرانی استفاده شده است، گفت: راه اندازی آزمایشگاه سیار برای مراقبت از بهداشت آب در سیستم توزیع شبکه و مخازن هر روز از روستاها بازدید و نسبت به کلرسنجی و آزمایشات شیمیایی اقدام می شود.

*25 هزار انشعاب غیرمجاز در روستاهای تهران/برنامه مقابله با آب دزدی

پوررجب در پاسخ به این سوال که در استان تهران چه تعداد انشعاب مجاز و غیرمجاز داریم، گفت: در محل استان تهران 160 هزار انشعاب (در 412 روستا) داریم که حدود 25 هزار انشعاب غیرمجاز در کاربری های مختلف خانگی، صنایع، زمین های کشاورزی و ویلا داریم که به نوعی آب دزدی می کنند.

وی ادامه داد: برای اینکه این انشعابات را ساماندهی کنیم برنامه ریزی لازم را انجام داده ایم که تعدادی از آنها را به دادگاه و تعدادی را هم مجاز خواهیم کرد.

وی در پاسخ به این سوال که قیمت تمام شده آب و فروش آن به چه میزان است، گفت: قیمت آب بر اساس کاربری ها متفاوت است، اما قیمت تمام شده آب برای هر متر مکعب یعنی 1000 لیتر، 900 تومان است، اما قیمت آن برای مصارف بسیار اندک است، به طوری که برای مصارف صفر تا 5 متر مکعب 38 تومان و از 5 تا 10 مترمکعب 57 تومان است.

وی تأکید کرد: قیمت تمام شده آب و فروش آب نشان می دهد که دولت یارانه زیادی به آب می دهد.

*توصیه می کنم که از دستگاههای تصفیه آب استفاده نکنید

وی در مورد اینکه آیا وضعیت آب در روستاها به گونه ای است که توصیه کنید مردم از دستگاه های تصفیه آب استفاده کنند، گفت: این دستگاه های الکترولیز به هیچ دردی نمی خورد، چرا که این دستگاه ها تمام املاح و مواد معدنی را از بین می برد.

پوررجب خاطرنشان کرد: کیفیت آب در تهران بسیار بالا است بنابر این این دستگاه های تصفیه آب کلسیم و منیزیم موجود در آب را از بین می برد، بنابر این استفاده از دستگاه های تصفیه آب توصیه نمی شود.

انتهای پیام

کلید واژه :

تصفیه آب

،

تصفیه

،

آب

،

الکترولیز

ثبت نظرات
captcha