کد خبر : ۲۹۱۴۶۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

حل موقت بحران آب در بصره عراق

شورای استانداری بصره با اشاره به کم شدن میزان مسمومیت ساکنان این استان از نوشیدن آب آلوده، اعلام کرد که راهکاری موقت برای حل بحران آلودگی آب این استان در حال اجراست.

حل موقت بحران آب در بصره عراق

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، گروه بین الملل ، شورای استانداری بصره، اعلام کرد که درصد آلودگی آب های این استان طی چند روز گذشته، کاهش یافته است و آب شرب مورد نیاز مردم نیز در اغلب مناطق بصره توزیع شده است.

«مجیب الحسانی» عضو این شورا در گفت وگو با وبگاه خبری «المعلومة» اظهار داشت: بر اساس گزارش های رسیده از بیمارستان های استان بصره، از شمار شهروندانی که به دلیل استفاده از آب آلوده و شور طی چند روز گذشته، مسموم شده اند، کاسته شده است. اغلب مناطق این استان نیز از آب شرب سالم برخوردار شده اند و ساکنان به جای استفاده از آب شط العرب از آب قنات «البدعة» می نوشند.

وی افزود: آب این قنات، اغلب مناطق استان بصره را برای نوشیدن و استفاده تامین می کند و برای مناطق العشار و المعقل نیز در حد رفع نیاز مورد استفاده قرار می گیرد.

الحسانی از «حیدر العبادی» نخست وزیر و وزرای همراهش که هنوز در بصره حضور دارند خواست تا این حضور را تا پایان حل بحران این استان، ادامه دهند. 

وی تاکید کرد که توقف تغذیه آبهای استان از شط العرب به دستور شورای استانداری صورت گرفت تا امر شیرین سازی آب صورت گیرد.راهکار استفاده از آب قنات «البدعة» یک راه حل موقت است.

نخست وزیر عراق از دوشنبه پیش (۱۹ شهریور) در رأس یک هیأت عالیرتبه وزارتی وارد بصره شد تا از آخرین فرصت موجود برای تلافی استفاده کند و به بحران در این استان سامان دهد.

العبادی به محض ورود به بصره با اعضای شورای استانداری و سایر مسئولان این استان برای بررسی بحران به وجود آمده، دیدار کرد و با آنها درباره ضرورت یافتن راهکارهایی فوری برای مهار این بحران رایزنی کرد.

دیدار با فرماندهان امنیتی و تاکیدش بر باقی ماندن در بصره تا حل مشکل این استان، تاحدودی موجب آرام شدن مردم این استان شد. هرچند که همزمان با سفر العبادی به بصره، تظاهرات گسترده ای در اعتراض به ضعف مدیریت او برگزار شد اما به نظر می رسد که اکنون به دولت مهلت داده شده است تا راهکاری برای حل مشکل آلودگی آب  این استان بیابد.

انتهای پیام

کلید واژه :

خشکسالی

،

آب

،

بحران آب

،

بصره

،

بارندگی

،

حوضه آبریز

ثبت نظرات
captcha