کد خبر : ۲۷۶۵۶۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی

چالش ایران با 23 مخاطره طبیعی/مواجهه کشور با ریزگردهای دانه درشت

رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی با بیان این که ایران از 32 مخاطره طبیعی گرفتار 23 مخاطره طبیعی است، گفت: از این رو ایران در زمره کشورهای پرمخاطره طبیعی قرار گرفته است.

چالش ایران با 23 مخاطره طبیعی/مواجهه کشور با ریزگردهای دانه درشت

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر راضیه لک در نشست خبری امروز (سه شنبه) با تاکید بر این که شتاب و تغییرات جهانی زمین بسیار زیاد شده است، افزود: این امر می طلبد که تصویر روشنی از آینده زمین داشته باشیم که برای این امر نیاز به فناوری های به روز داریم تا بتوانیم تغییرات زمین را با آن مورد مطالعه قرار دهیم.

وی اضافه کرد: برای این که سازمان زمین شناسی بتواند از منابع خدادادی بهره برداری کند، ضمن این که آسیبی به کره زمین وارد نکند، استراتژی هایی را با عنوان "حفظ زمین" وضع کردیم. این استراتژی ها در راستای توسعه پایدار و اقتصاد مقاومتی است.

لک، اطمینان از آب بهداشتی، تولید انرژی های قابل اطمینان، اقتصاد رشد پایدار، اشتغال مناسب دانش بنیان بر مبنای آمایش زمینی، ساخت زیر ساخت های پویا و ایجاد شهرهای ایمن و پایدار با شناخت از مخاطرات، حفاظت و بهره برداری از دریاها و اقیانوس ها و مدیریت پایدار جنگل ها و جلوگیری از تخریب مراتع را از جمله استراتژی های سازمان زمین شناسی نام برد.

رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی در ادامه با تاکید بر اهمیت توجه به تغییرات اقلیم، خاطر نشان کرد: ایران هر چند که مسبب نیست، ولی یکی از کشورهای تاثیرپذیر از تغییرات اقلیم است.

وی با تاکید بر این که تغییرات اقلیمی مربوط به سال های اخیر نیست، اظهار کرد: مطالعات ما نشان می دهد که حدود 200 سال قبل با تغییرات اقلیمی مواجه بوده ایم، به گونه ای که تغییرات اقلیم با دمای کمتر از یک درجه نوسان بوده است.

لک با اشاره به این که تغییرات اقلیمی موجب گرمایش زمین می شود، ادامه داد: ما در این راستا مطالعاتی را در دستور کار داریم تا مشاهده کنیم که این تغییرات منشاء انسانی داشته است یا طبیعی.

رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی با بیان این که بر اثر تغییرات اقلیم با تغییر الگوی بارش و کاهش بارش ها مواجه هستیم، اضافه کرد: ایران همچنین با پدیده گرمایش جزیره ای به دلیل انباشت گازهای گلخانه ایم مواجه است؛ به این معنا که با انباشته شدن گازهای گلخانه ای در شهرها، شاهد افزایش دما در اکثر شهرها هستیم.

*** مخاطرات زمین شناسی

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، ایران را یکی از کشورهای پر مخاطره توصیف کرد و گفت : از 32 مخاطره طبیعی شناخته شده، ایران با 23 مخاطره طبیعی مواجه است. از ایران جزو کشورهای پر مخاطره محسوب می شود.

لک، شناسایی مخاطرات طبیعی را از جمله برنامه های این سازمان نام برد و گفت : از آن جایی که کل کره زمین در معرض مخاطرات طبیعی قرار دارد، توجه محققان جهانی به کاهش اثرات مخاطرات طبیعی و جمعیت انسانی است و ما نیز در ایران به این حوزه توجه کرده ایم.

** ایران در دید ریزگردهای دانه درشت

رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی زیرگردها را یکی دیگر از مخاطرات طبیعی کشور نام برد و خاطر نشان کرد: مطالعه بر روی ریزگردها از جمله مسئولیت های این سازمان به شمار می رود. بر این اساس ما از کل کشور نمونه برداری هایی را انجام داده ایم و به یافته هایی نیز دست یافته ایم.

وی با بیان این که در ابتدا تصور بر این بود که کانون ریزگردها در خارج از کشور است، بیان کرد: ولی مطالعات ما نشان داد که برخی از کانون های ریزگرد منشا داخلی دارند که از جمله می توان به دریاچه های خشک شده اشاره کرد.

رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی در این باره توضیح داد: دریاچه هایی مانند جازموریان به دلیل عدم ارائه حق آبه آن خشک شده است که با وزش بادهای 120 روزه ابتدا ریزگردها، توفان های ریزگرد ایجاد می کرد، ولی با اضافه شدن روزهای بادی از 120 روز به 180 روز و پایان یافتن دانه های ریز، در حال حاضر با توفان های گردوغبار با دانه های درشت ماسه مواجه هستیم.

لک، در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به چالش های کشور در زمینه جاری شدن سیل ها، اظهار کرد: مطالعات تاریخی ما نشان از بازگشت سیل دارد، به گونه ای که با حفر مغزه هایی با بقایای سیل عظیمی مواجه شدیم.

** تعاملات سازمان زمین شناسی با نهادهای اجرایی

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تعاملات این سازمان با دستگاه های اجرایی، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی داخلی و خارجی، گفت : به منظور توسعه فناوری ها تعاملات جدید با بخش های خصوصی و دانشگاه های داخل و خارج ایجاد کرده ایم که توانستیم در این زمینه گام های موثری نیز برداریم.

وی تهیه نقشه راه توسعه صنایع معدنی را از دیگر برنامه های این سازمان نام برد و خاطر نشان کرد: این نقشه راه چهار ساله وظایف دستگاه های مرتبط را روشن کرده و از موازی کاری ها در این حوزه جلوگیری به عمل می آورد. این سند به زودی از سوی وزارت صنعت ، معدن و تجارت ابلاغ می شود.

به گفته این مقام مسئول صنایع معدنی از جمله گزینه های مناسب برای توسعه اقتصاد دانش بنیان است که برای توسعه این بخش سازمان زمین شناسی قراردادهایی را با بخش خصوصی از ابتدای سال جاری به منظور برون سپاری فعالیت های این حوزه به امضا رسانده است.

انتهای پیام

کلید واژه :

مخاطره طبیعی

،

ریزگردهای دانه درشت

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha