کد خبر : ۲۷۵۲۲۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ایمنی، شرط لازم برای میهمانان مهر

قزوین - پایگاه خبری محیط زیست ایران - همه ساله و با نزدیک شدن به روزهای پایانی تعطیلات تابستانی و فرارسیدن اول مهر شاهد تغییرات اساسی و محسوسی در سطح جامعه هستیم تا جایی که همه نوجوانان و جوانان خود را آماده رویارویی با یک رویداد سرنوشت ساز به نام سال تحصیلی جدید می کنند.

ایمنی، شرط لازم برای میهمانان مهر

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،از گذشته های دور اول مهر در نزد ایرانیان آغازگر رویدادی به نام سال تحصیلی جدید بوده که با فرا رسیدن آن چهره شهرها، بازار و حتی مدارس را نیز دستخوش تغییر و تحولات اساسی می کند و مردم را نیز وادار می کند تا همانند روزهای پایانی سال به خرید، از نوع مدارس روی بیاورند.
در کنار فعالیت های انجام شده، اما برخی دستگاه های ذیربط از ماه ها پیش درصدد زمینه سازی برخی کارها در خصوص بازگشایی مدارس از جمله برنامه ریزی جهت ثبت نام، انتخاب سرویس مدارس، ایمن سازی، کنترل ترافیک، بهسازی و خط کشی معابر را در دستور کار خود قرار می دهند.
با توجه به اینکه ایمنی همه ساله از مهمترین مولفه ها و سرفصل همه برنامه ریزی های مسئولان اجرایی هنگام بازگشایی مدارس است به همین مناسبت جمهوری اسلامی () قزوین میزگردی را به منظور لزوم ایجاد تدابیر و تمهیدات لازم برای سال تحصیلی جدید با حضور نمایندگانی از شهرداری، نیروی انتظامی و اداره کل آموزش و پرورش برگزار کرد.

**آماده سازی مدارس جزو وظایف محوله و ذاتی آموزش و پرورش است
معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان قزوین در این نشست اظهار داشت: از خرداد ماه گذشته پروژه مهر در این اداره کل استارت خورد و تاکنون نیز سه جلسه به منظور تمهیدات و مقررات لازم برای یک بازگشایی خوب نیز برگزار شده است.
توفیق محمدحسینی ادامه داد: به همین مناسبت 19 شهریورماه برنامه مانور بازگشایی مدارس برای تمامی پایه های هفتم و دهم در سه بخش مراسم صبحگاهی، بازدید از کلاس های درس، آزمایشگاه ها و کارگاه ها به همراه دریافت برنامه های هفتگی را به مورد اجرا گذاشتیم.
وی ادامه داد: هشت هزار و 972 کلاس درس در مناطق چهارده گانه استان به همراه 239 هزار دانش آموز در یک هزار و 600 واحد آموزشی و 16 هزار معلم و کارمند از برنامه های متنوع و تدوین شده ای در سال جدید تحصیلی برخوردار خواهند بود.
این مسئول فرهنگی در خصوص ایمنی تردد دانش آموزان، تاکید کرد: تمامی تمهیدات لازم مربوط به سرویس مدارس نیز از سوی اداره کل حراست با دستگاه های ذیربط از جمله شهرداری و پلیس راهور از ماه ها قبل برنامه ریزی شده است.
به گفته وی، با همکاری معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری قزوین به طور تقریبی تمامی معابر مورد نیاز مدارس خط کشی شده و برای جلوگیری از ایجاد ترافیک در برخی مناطق، حیاط مدارس برای پیاده و سوار شدن دانش آموزان از سرویس ها در نظر گرفته شده است.

**پلیس همیشه خدمتگزار شهروندان، به خصوص دانش آموزان بوده است
رییس پلیس راهور شهرستان قزوین نیز در این باره گفت: پلیس همه ساله و همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید جهت روان سازی و جلوگیری از ترافیک و حفظ ایمنی جان دانش آموزان علاوه بر برنامه ریزی های منسجم، از تمامی ظرفیت و تجهیزات انسانی و موتوری خود استفاده می کند.
سرهنگ مهرداد حسن پور با اشاره به اینکه طرح ارتقای امنیت و ترافیک همه ساله در اطراف مراکز آموزشی استان از سوی ناجا به مورد اجرا گذاشته می شود، تاکید کرد: یکی از مسایل مهمی که باید همیشه مورد نظر والدین قرار بگیرد انتخاب سرویس های مدارسی است که از سوی مدرسه انتخاب شده و توصیه می شود که از خودروهای شخصی و بدون پروانه استفاده نکنند.
به گفته این مقام انتظامی، دانش آموزان فرزندان همه آحاد جامعه محسوب شده و ما هم مسئول خدمات رسانی به آنها هستیم.
سرهنگ حسن پور ادامه داد: با توجه به اینکه اوایل مهر ماه به دلیل مشخص نبودن مسیرهای اصلی برای رسیدن به مدرسه با ترافیک نیمه سنگین در برخی معابر قزوین روبرو هستیم لذا علاوه بر استفاده از خیابان های اصلی، توصیه می شود رانندگان از معابر فرعی نیز برای رسیدن به مقصد استفاده کنند.
وی با اشاره به 31 شهریور ماه، افزود: محدودیت های ترافیکی را از ساعت 6 و 30 دقیقه تا 11در میدان ارتش و معابر حاشیه ای به خاط رژه نیروهای مسلح لحاظ می کنیم که با توجه به بازگشایی مدارس مقطع اول ابتدایی، رانندگان از مسیرهای مشخص دیگر برای رسیدن به مقصد استفاده کنند.
سرهنگ حسن پور در پایان تصریح کرد: پلیس راهور در طول سال تحصیلی جدید آمادگی هر گونه همکاری با آموزش و پرورش در جهت آموزش ایمنی و اصول خدمات دهی به سرویس های مدارس را دارد و اگر مدرسه ای مشکلی را در اطراف محیط آموزشی خود دارد می تواند موضوع را پلیس در میان بگذارد.

**نظارت بر حمل و نقل عمومی قزوین همانند سال های گذشته اعمال می شود
معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری قزوین در این باره گفت: همزمان با بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی جدید به منظور تامین رفاه حال دانش آموزان، نظارت بر حمل و نقل عمومی همانند سال های گذشته از سوی این حوزه به مورد اجرا گذاشته خواهد شد.
وهاب میزانی یادآور شد: همه ساله و در روزهای ابتدایی مهر ماه به طور ناگهانی با یک تغییر الگوی ناگهانی ترافیکی روبرو می شویم که به همین منظور برنامه ریزی و تدابیر لازم در این رابطه طی هفته های گذشته در ستاد مهر از سوی دستگاه های ذیربط صورت گرفته است.
این مسئول، موضوع ترافیک را از مهم ترین دغدغه های اصلی در زمان بازگشایی مدارس عنوان کرد و افزود: خوشبختانه با توجه به فراهم شدن زیرساخت های لازم در شهر قزوین مانند نصب چراغ های هوشمند در 80 درصد از تقاطع های اصلی، مشکلی در این زمینه نداریم.
به گفته وی، تعمیر و نگهداری از چراغ های راهنمایی و خط کشی معابر و خیابان ها نیز از ابتدای شهریورماه جاری آغاز و تا چند روز دیگر نیز پایان می یابد.
میزانی اضافه کرد: از ماه گذشته نیز هماهنگی ها و تدابیر لازم به منظور ارایه سرویس دهی مناسب به دانش آموزان از طریق ناوگان حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس و تاکسی به عمل آمده تا با آغاز سال جدید تحصیلی، دانش آموزان از خدمات پیش بینی شده در این زمینه نیز بهره مند باشند.
وی با اشاره به اینکه قزوین شهر بزرگی نیست که افراد نیازمند آن باشند که برای هر کاری از خودروهای شخصی استفاده کنند، گفت: امروزه استفاده از دوچرخه و پیاده روی در بسیاری از نقاط جهان در نزد مردم به یک فرهنگ تبدیل شده که خوشبختانه زیرساخت های لازم در این رابطه در سال های گذشته از سوی شهرداری قزوین تا حدودی فراهم شده است.

کلید واژه :

ایمنی

،

شرط لازم برای میهمانان مهر

ثبت نظرات
captcha