کد خبر : ۲۷۳۲۵۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

سرپرست گروه بهداشت محیط مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت

صدور کارت بهداشت آشپزان بسیج تیم های بهداشت محیط در محرم

سرپرست گروه بهداشت محیط مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در تشریح اقدامات این وزارتخانه در ایام محرم و صفر، گفت: این اقدامات به صورت درون مرزی و برون مرزی انجام می شود و در سطح شهرها، کنترل های بهداشتی در چهار محور اصلی صورت می گیرد.

صدور کارت بهداشت آشپزان بسیج تیم های بهداشت محیط در محرم

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مهندس محسن فرهادی درباره اقدامات بهداشتی وزارت بهداشت که برای ایام محرم و صفر پیش بینی شده، گفت:  از حدود دو هفته گذشته ابلاغیه آماده باش از طرف معاونت بهداشت به تمام معاونت های بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور ارسال شد. بر اساس این ابلاغیه دانشگاه های علوم پزشکی موظف به بسیج تیم های ثابت و سیار خودشان برای این ایام شدند.

استقرار تیم های دانشگاه های علوم پزشکی از نجف تا کربلا

 وی ادامه داد: کل اقداماتی که وزارت بهداشت برای این ایام انجام می دهد، اقدامات درون مرزی و برون مرزی است. در اقدامات برون مرزی، تیم هایی برای کنترل موکب ها در مسیر پیاده روی زائرین، آب و غذا و نحوه اسکان زائرین از نجف تا کربلا مستقر خواهند شد. این کار در جهت جلوگیری از طغیان بیماری های ناشی از آب و غذا انجام می شود.

فرهادی درباره فعالیت های درون مرزی نیز گفت: فعالیت های درون مرزی وسیع تر و در سراسر کشور خصوصا در استان های ایلام، اهواز، آبادان، کرمانشاه ( در صورت راه اندازی مرز خسروی) انجام می شود. به دنبال این فعالیت ها، پایانه های مرزی، سرویس های بهداشتی، بهداشت مسکن، کنترل آب و غذا در مسیری که زائرین از این پایانه ها به سمت کربلا و نجف می روند،  کنترل می شود.

کنترل های بهداشتی در چهار محور اصلی در سطح شهرها

وی افزود: مابقی اقدامات در سطح شهرها در سراسر کشور نیز انجام می شود. این مراسم خودجوش است و مردم مراسم خود را در مساجد، تکایا، حسینیهها، هیئت ها و منازل برپا می کنند. همکاران ما عمدتا در چهار محور اصلی اقدام به کنترل های بهداشتی می کنند که اصل آن جنبه مشاوره و راهنمایی دارد. برای هیئت ها و مساجد برخورد قهری و قضایی نظیر پلمب کردن را نداریم، اما در مواردی مجبور به اجرای قوه قهریه نیز داریم، به طور مثال معدوم سازی های مواد غذایی.

محور نخست، صدور کارت بهداشت

فرهادی درباره محورهای کنترل بهداشتی در ایام محرم و صفر گفت: محور اول کنترل، صدور کارت بهداشت است که  امسال با سرعت بیشتر توسط همکاران ما این کارت ها صادر می شود. البته این کار در مکان هایی که به پیشخوان دولت واگذار شده، توسط دفاتر پیشخوان دولت انجام می شود و در مابقی اماکن که واگذار نشده اند توسط همکاران ما انجام می شود. توصیه ما به مردم در امور آشپزی این مراسم، استفاده از آشپزان حرفه ای است؛ چرا که این افراد کارت بهداشت دارند و آموزش های لازم را جهت رعایت تمهیدات بهداشتی دریافت کردند.

کنترل بهداشت فردی و بهداشت مواد غذایی

وی ادامه داد: در گام دوم بهداشت فردی کنترل می شود. در این راستا شست وشوی دست ها، لباس مناسب برای پخت و پز لازم است. در محور سوم بهداشت مواد اولیه غذایی در طبخ است مانند گوشت و مرغ و نمک و ... که تمام این موارد نیز کنترل می شوند.

فرهادی افزود: کنترل بعدی در راستای ظروف و ابزاری است که استفاده می شود مانند ظروف پخت و پز و ظروف یک بار مصرف. ترجیح این است اگر امکان شست شو و گندزدایی وجود دارد، از ظروف یک بار مصرف به دلایل زیست محیطی و آلودگی هایی که در بهداشت محیط ایجاد می کنند، کمتر استفاده شود.

کنترل بهداشت اماکن، مساجد و تکایا

وی با بین اینکه محور آخری که همکاران ما در این زمینه کنترل می کنند و مشاوره می دهند، بهداشت اماکن و سازه ای است که در آن کار انجام می شود، گفت: در بسیاری از موارد کارها در منازل انجام می شود، اما در مواردی هم از مساجد، تکایا و هیئت ها استفاده می شود، که همکاران ما می توانند این امکان را از نظر سازه، وضعیت آب و فاضلاب و دفع پسماند، ارزیابی کنند و مشاوره های لازم را ارایه دهند.

سامانه 190 در تمام شبانه روز در دسترس مردم

فرهادی در پایان گفت: همکاران ما از ابتدای محرم تا پایان صفر به نظارت ها و کنترل های خود ادامه می دهند. اوج این فعالیت ها در روزهای قبل تاسوعا و عاشورا و مراسم اربعین و 28 صفر خواهدبود. تیم های ثابت سیار ما نیز با حداکثر توان بسیج شده اند. در عین حال سامانه بهداشت با شماره 190 به صورت 24 ساعته در اختیار مردم است.

انتهای پیام

کلید واژه :

صدور کارت بهداشت آشپزان

،

کارت بهداشت آشپزان

،

بهداشت محیط

ثبت نظرات
captcha