کد خبر : ۲۵۹۴۷۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

گیت امنیتی فرودگاه آلوده به ویروس بیماری تنفسی مانند سرماخوردگی یا آنفلونزا

بسیاری از افراد از آلوده بودن سینی و یا جعبه ای که در آن وسایل شخصی خود را گذاشته تا از گیت امنیتی عبور کنند شاکی هستند و نتایج تحقیق جدید این مورد را ثابت کرد.

گیت امنیتی فرودگاه آلوده به ویروس بیماری تنفسی مانند سرماخوردگی یا آنفلونزا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از تلگراف، با بررسی نیمی از جعبه های امنیتی مشخص شد این لوازم آلوده به ویروس های تنفسی هستند و در نیمی از آن ها حداقل یک بیماری تنفسی مانند سرماخوردگی یا آنفلونزا وجود دارد.

این وسایل عمومی که اغلب مکان قرار گرفتن کفش و کمربندها هستند به ندرت شسته می شوند در نتیجه میکروب های بیشتری در آن ها وجود دارند.

این تحقیق توسط گروهی از کارشناسان دانشگاه ناتینگهام و موسسه ملی بهداشت و رفاه فنلاند انجام و سطوح مختلف فرودگاه هلسینکی فنلاند در این تحقیق بررسی شد.

محققان اظهار کردند: این وسایل به دلیل استفاده چند صد نفر در روز و همچنین ساختار سینی مانند آن ها موجب انتقال بیماری ها شده و ویروس ها مدت زمان بیشتری در این مکان ها زنده می مانند.

در تحقیقات پیشین مشخص شد از هر پنج مسافر یک نفر به دلیل آلودگی در فرودگاه بیمار شده بود، بنابراین کارشناسان توصیه می کنند که این لوازم قبل و بعد از استفاده مسافران ضدعفونی شوند.

پروفسور مراقبت از سلامت، جاناتان وان تام از دانشکده پزشکی دانشگاه ناتینگهام گفت: این تحقیق موجب ارتقا آگاهی عموم مردم از نحوه گسترش عفونت های ویروسی در فرودگاه می شود.

افراد برای کاهش انتقال بیماری باید دست های خود را با دقت شسته و دیگر اصول بهداشتی در مراکز عمومی را رعایت کنند. این اقدامات احتیاطی ساده می تواند به جلوگیری از انتقال بیماری های واگیردار در مناطق شلوغ مانند فرودگاه کمک کنند.

نتایج این تحقیق نشان داد سینی ها و یا جعبه های امنیت پلاستیکی بیشترین میزان آلودگی را داشتند.

شایع ترین ویروس در این بررسی ویروس rhinovirus  بود که موجب سرماخوردگی می شود ویروس آنفلونزا نیز در این لوازم مشاهده شد.

سینی های امنیتی فرودگاه به ندرت ضدعفونی می شوند و روزانه توسط بیش از چند صد نفر این سینی ها لمس می شود و به علت اینکه سینی های امنیتی فرودگاه به ندرت ضد عفونی می شوند در نتیجه در انتقال عوامل بیماری زا نقش مهمی دارند.

علاوه بر سینی های امنیتی ویروس ها در قسمت پذیرش گذرنامه، اسباب بازی های کودکان و کف هواپیما نیز موجود است اما در این تحقیق هیچ ویروس تنفسی در دستگیرهای درب سرویس بهداشتی و صندلی مشاهده نشد و علت آن نیز تمیزی دست ها است.

البته نیمی از دکمه ماشین ها خودکار فروش داخل فرودگاه و یا وسایل حمل و نقل داخل فرودگاه نیز به ویروس های تنفسی آلوده بودند.

این تحقیق در ارائه روش هایی برای کاهش عوامل بیماری زا و رعایت بهداشت در فرودگاه ها مفید خواهد بود.

نتایج این تحقیق در نشریه بیماری های عفونی BMC منتشر شده است.

کلید واژه :

گیت امنیتی فرودگاه

،

آلوده به ویروس بیماری تنفسی

،

سرماخوردگی

،

آنفلونزا

ثبت نظرات
captcha