کد خبر : ۲۵۸۲۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

روزهای کم آبی با هوشیاری و بردباری مردم سپری شد

روزهای کم آبی با هوشیاری و بردباری مردم سپری شد

رشت - پایگاه خبری محیط زیست ایران - وزیر نیرو با اشاره به کم آبی در کشور و سوءاستفاده دشمنان نظام و انقلاب اسلامی از این مسئله گفت: روزهای کم آبی با هوشیاری و بردباری مردم سپری شد و تجربه خوبی هم برای سازگاری با کم آبی به دست آمد.

روزهای کم آبی با هوشیاری و بردباری مردم سپری شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به گزارش رضا اردکانیان دوشنبه شب در جلسه شورای اداری استان گیلان که در سالن الغدیر استانداری برگزار شد، پیگیری طرح های آب و برق را هدف سفر یک روزه خود به گیلان ذکر و بیان کرد: امسال با مشکلات بسیاری ناشی از کم آبی مواجه بودیم که در حوزه تامین انرژی نیز تاثیر گذاشت و مشکلاتی ایجاد کرد.
وی با اشاره به سوءاستفاده ابزاری دشمن از معضلات کم آبی در کشور افزود: به یقین کم آبی آستانه تحمل مردم را کاهش داد و موجب بهره برداری سیاسی و ایجاد تحرکاتی علیه نظام در خارج از کشور شد اما با هوشیاری و بردباری مردم این ایام نیز پشت سر گذاشته شد، ضمن اینکه تجربه خوبی برای سازگازی با کم آبی بود.
وزیر نیرو با بیان اینکه در حال حاضر ۳۵۵ پروژه توسط وزارت نیرو در بخش های آب، برق، انرژی و آب و فاضلاب شهری و روستایی در گیلان در حال اجراست، ادامه داد: این پروژه ها با اعتبار بیش از هشت هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اجرا می شود که با بهره برداری از آنها، شاهد توسعه چشمگیری در عرصه های مختلف استان هستیم.
وی با اشاره به افتتاح نیروگاه برق آبی سد آیت الله بهجت با سرمایه گذاری بخش خصوصی گفت: طرح جامع آبرسانی به ۱۲ روستای شهرستان آستانه اشرفیه به روش B.O.T با تحت پوشش قرار دادن جمعیتی بالغ بر هشت هزار نفر امروز به بهره برداری رسید که برای بهره برداری از آن ۷.۵ میلیارد تومان هزینه شد.
اردکانیان همچنین به افتتاح همزمان شش طرح مربوط به برق در شهرستان های رشت، آستارا، لاهیجان و رودسر اشاره و اضافه کرد: امروز ایستگاه پمپاژ بخش شرق رشت و پروژه خط انتقال از سد شهربیجار به تصفیه خانه آب گیلان به بهره برداری رسید که در مجموع، طی روز جاری پروژه هایی با اعتبار بیش از ۱۳۰ میلیارد تومان افتتاح شد.
وی ابراز امیدواری کرد: سدهای پلرود و شفارود نیز با تزریق اعتبار در زمان برنامه ریزی شده به مرحله آبگیری برسند.
وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنانش گفت: برنامه تفصیلی تهیه کردیم که به مدیران استانی اعلام، در سایت وزارت نیرو قرار داده و در اختیار نمایندگان نیز گذاشته می شود و آنچه در راستای برنامه تفصیلی در دستور کار داریم؛ دنبال کردن تصویب نامه اسفندماه سال 1396 هیات وزیران مبنی بر تشکیل کارگروه سازگاری با کم آبی و در قالب برنامه های این کارگروه است.
وی این کارگروه را متشکل از چهار وزیر و دو معاون رئیس جمهوری عنوان و اضافه کرد: از جمله تصمیم های گرفته شده در این کارگروه، تهیه برنامه های استانی آمایش آب محور برای همه استان هاست.
اردکانیان با انتقاد از نبود یک طرح مصوب آمایش سرزمینی بعنوان نقشه راه قطعی برای برنامه ها در جهت تنظیم برنامه پنجساله توسعه و یکساله در بودجه افزود: با انجام کارهای مطالعاتی و استفاده از همه ظرفیت ها بویژه ظرفیت های پژوهشی و تحقیقاتی، موضوع آب را دنبال می کنیم.
وی ادامه داد: در خصوص برق هم برنامه تفصیلی مشخص کرده ایم ضمن اینکه کتابچه 100 صفحه ای تهیه شده و ریز فعالیت هایی که از 2 هفته قبل تا تابستان سال آینده انجام داده و می دهیم از جمله تعداد نیروگاه هایی که وارد مدار می شوند و ساخت چند نیروگاه مجازی، در آن ذکر شده است.
وزیر نیرو با تصریح اینکه نباید تکیه منابع ما بر درآمدهای نفتی باشد، گفت: باید سرمایه ها را جذب و راه را باز کنیم و با استفاده از تجربه و نیروهای جوان، از ظرفیت ها بهره بگیریم.
اردکانیان با اشاره به وجود مضیقه هایی برای مردم گفت: آحاد جامعه وقتی مشکلات را بدانند، همراهی بیشتری می کنند و باید برای حل مسائل، اولویت بندی صحیحی انجام شود.
وزیر نیرو در خاتمه سخنانش؛ با اشاره به تقارن هفته دولت با عید قربان و غدیر خم اظهار داشت: حامل سلام گرم رئیس جمهوری به همه مدیران ارشد و کارمندان هستم و امیدوارم در مسئولیت های خود بیش از پیش منشأ اثر بوده و در خدمتگزاری به مردم و تحقق آرمان های انقلاب موفق باشید.
در چهارمین روز هفته دولت، نیروگاه برق آبی 6.3 مگاواتی سد مخزنی آیت الله بهجت (شهربیجار) با حضور وزیر نیرو افتتاح شد. همچنین طرح جامع آبرسانی به 12 روستای شمالی شهرستان آستانه اشرفیه در شرق استان گیلان با حضور اردکانیان به بهره برداری رسید. وزیر نیرو از سدهای در حال ساخت پلرود شهرستان رودسر و شفارود شهرستان رضوانشهر نیز بازدید کرد.
همچنین در جریان سفر اردکانیان، شش پروژه زیربنایی در بخش انتقال و فوق توزیع شرکت برق منطقه ای استان با اعتباری بالغ بر 602 میلیارد ریال به طور همزمان در شهرستان های رشت، آستارا ، لاهیجان و رودسر افتتاح شد. وزیر نیرو از مرکز ارتباطات مردمی 122 آبفای گیلان نیز بازدید کرد.
7296/2007

انتهای پیام /*

ثبت نظرات
captcha