کد خبر : ۲۵۸۱۶۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

فلزات سمی

فلزات سمی خطر بیماری های قلبی را افزایش می دهند

بررسی ها نشان می دهد قرار گرفتن در معرض فلزات سمی خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد.

فلزات سمی خطر بیماری های قلبی را افزایش می دهند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، افرادی که در معرض فلزات سمی همچون آرسنیک، سرب، کادمیوم یا مس قرار دارند بیشتر احتمال دارد به بیماری های قلبی مبتلا شوند.

درحالیکه این فلزات به طور طبیعی در پوسته زمین وجود دارند اما در برخی شرایط میزان آن ها در آب آشامیدنی، مواد غذایی و هوا در نتیجه فعالیت های کشاورزی، صنعتی، استخراج معدن و استعمال دخانیات به سطح بسیار بالایی می رسد. به طور مثال، مس و سرب از طریق لوله های آب وارد منابع آب آشامیدنی می شوند درحالیکه، آرسنیک و کادمیوم به دلیل فاضلاب های ناشی از فعالیت کارخانه ها و سیستم آبیاری محصولات کشاورزی در آب های زیرزمینی انباشته می شود.

در این بررسی محققان به ارزیابی اطلاعات جمع آوری شده در ۳۷ مطالعه که با حضور ۳۵۰ هزار شرکت کننده انجام شده بود، پرداختند. در مجموع، حدود ۱۳ هزار نفر دچار حمله قلبی شده، جراحی قلب باز انجام داده یا سایر مشکلات مرتبط با بیماری قلبی را تجربه کردند و همچنین حدود ۴۲۰۰ مورد سکته مغزی گزارش شده است.

نتایج بررسی آشکار ساخت در مقایسه با افرادی که در تماس با پایین ترین سطح آرسنیک بودند، افرادی که در معرض سطح بالایی از این فلز قرار داشتند ۳۰ درصد بیشتر با خطر احتمالی بیماری های قلبی-عروقی مواجه بودند. همچنین این رقم در مورد تماس با فلزهای سرب، کادمیوم و مس به ترتیب ۴۳، ۳۳ و ۸۱ درصد برآورد شده است.

به گزارش ژاپن تودی، متخصصان انگلیسی می گویند: یافته های بدست آمده حاکی از آن است که تاثیر قرار گرفتن در معرض عوامل زیست محیطی همچون فاکتورهای خطرزای مرسوم از قبیل فعالیت جسمی یا رژیم غذایی در بروز بیماری های قلبی-عروقی مهم است.

کلید واژه :

فلزات سمی خطر بیماری های قلبی را افزایش می دهند

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha