کد خبر : ۲۵۷۶۴۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

محسن فرهادی - معاون فنی مرکز سلامت محیط کار وزارت بهداشت

کوه زباله های خطرناک بیمارستانی در آرادکوه

پسماندهای پزشکی، پسماندهای خطرناکی هستند که اگر بی خطر نشوند محیط زیست، آب های زیرزمینی، خاک و سلامت افراد را تهدید می کنند این روزها عکس ها و فیلم هایی از محل دفن پسماندهای پزشکی در آراد کوه منتشر می شود که نشان می دهد این پسماندها وضعیت مناسبی ندارند و بخش زیادی از آن ها بی خطرسازی و تفکیک نشده وارد این سایت دفن پسماند می شوند.

کوه زباله های خطرناک بیمارستانی در آرادکوه

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، این روزها موضوع دفن پسماندهای عادی و عفونی پزشکی در آراد کوه و بی خطر سازی آن ها از سوی مراکز بیمارستانی و درمانی داغ شده است. ماجرا از آنجا شروع شد که اخباری مبنی بر وجود بخش هایی از بدن انسان، لباس های خونی، تجهیزات اتاق عمل، کیسه های خون، شیشه های دارو و باندهای عفونی بی خطرسازی نشده در محل دفن پسماندهای پزشکی در آرادکوه منتشر شد.

شهرداری تهران مقصر است؟

محسن فرهادی - معاون فنی مرکز سلامت محیط کار وزارت بهداشت-  تقصیر را بر گردن شهرداری تهران می اندازد. وی در گفت و گو با اظهار کرده بود که موثر بودن اقدامات مربوط به دفع زباله های بیمارستانی، مشروط به ایجاد سیستمی مستقل توسط سازمان مدیریت پسماند شهرداری برای جمع آوری پسماندهای پزشکی است.

طبق قانون مدیریت پسماند، مراکز درمانی موظف هستند که زباله های خود را به صورت تفکیک شده جمع آوری و بی خطر و به پسماند عادی تبدیل کنند و در نهایت به سیستم دفع پسماند شهری تحویل دهند.

کامیون جمع آوری، پسماند عفونی و غیرعفونی را مخلوط می کند

اما به گفته فرهادی یکی از مشکلات در این زمینه در برخی استان ها به ویژه تهران این است که سازمان مدیریت پسماند سیستمی مجزا برای جمع آوری پسماند پزشکی ندارد؛ به این ترتیب یک کامیون، پسماند عفونی و غیرعفونی را با یکدیگر مخلوط می کند و در نتیجه بیمارستانی که زباله ها را تفکیک و بی خطر می کند، انگیزه لازم را برای تداومانجام این کار از دست می دهد.

نرخ تحویل پسماندهای بی خطر شده و نشده به شهرداری یکی است

آن طور که از صحبت های معاون فنی مرکز سلامت محیط کار وزارت بهداشت برمی آید بیمارستان هایی که پسماند عفونی خود را از اتاق عمل خارج و با استفاده از برق، دستگاه بخار و نیروی انسانی آن را بی خطر می کنند باید برای دفن پسماندهای خود همان نرخی را به شهرداری بپردازند که بیمارستان های دیگر که زباله خود را بی خطر نمی کنند، می پردازند. با توجه به این موضوع ممکن است به محض اینکه نظارت ها انجام نشود، بیمارستان نیز دستگاه اتوکلاو را خاموش کند و زباله را تفکیک نکند.

با وجود این، این مقام مسئول مدعی است که در حال حاضر ۹۳.۸ درصد بیمارستان ها در کشور اتوکلاو دارند و  این اقدام بر خلاف آنچه سازمان حفاظـت محیط زیست اعلام کرده است، در ۱۰۰ درصد بیمارستان های تهران انجام می شود اما زمانی که تفکیک پسماندهای بیمارستانی به خوبی صورت نگیرد یا به شکل تفکیک شده حمل نشود، بیمارستان ۱۰۰ درصد زباله ویژه پزشکی خواهد داشت و تفکیک سازی بی اثر می شود. 

بخش زیادی از پسماندهای پزشکی در آرادکوه بی خطر نشده اند

اما محمدحسین بازگیر - رئیس اداره محیط زیست شهر تهران- تاکید می کند که در بازدیدی که حدود دو هفته قبل از مرکز دفن پسماندهای پزشکی در آرادکوه داشته، مشاهده کرده است که بخش زیادی از این پسماندهای پزشکی بی خطر نشده اند چرا که ظاهر کیسه حرارت دیده و اتوکلاو شده متفاوت با ظاهر کیسه ای است که دارای پسماندهای بی خطرسازی نشده است.

شرایط در آرادکوه تغییری نکرده است و آنطور که رییس اداره محیط زیست شهر تهران به ، می گوید: طی این بازدید چندین کیسه پسماند پزشکی را باز کردم و دیدم که داخل کیسه های مختلف پسماندهای عفونی و اتوکلاو شده با یکدیگر مخلوط شده اند.

بازگیر وجود اعضای بدن انسان در زباله های بیمارستانی آراد کوه را تایید نمی کند و در این باره توضیح می دهد: طی بازدید از این مرکز دفن پسماند پزشکی، اعضای بدن انسان مشاهده نشد ولی انوع زباله های عفونی، کیسه های خون، لباس های آغشته به مواد ضدعفونی، پسماندهای عفونی اتوکلاو شده و نشده و... وجود داشت.

بر اساس اعلام اداره محیط زیست شهر تهران در مرکز دفع پسماندهای پزشکی در آراد کوه یک سلول بهداشتی برای دفع این زباله ها در نظر گرفته شده است که دیوارها و کف آن ایزوله شده است، همچنین روزانه حدود ۱۰۰ تن پسماند پزشکی به مرکز دفن آراد کوه آورده می شود که روی آن ها آهک و خاک ریخته و دفع می شوند. طبق قانون مدیریت پسماند، پسماندهای پزشکی باید کاملا تفکیک شده وارد سایت شوند، همچنین کیسه های آن ها لیبل گذاری شوند و مشخص باشد که از کدام مرکز درمانی آمده است.

رئیس اداره محیط زیست شهر تهران در ادامه اظهار می کند که رنگ بندی کیسه های پسماندهای پزشکی با یکدیگر متفاوت است و این رنگ ها باید نشان دهد که چه نوع پسماندی داخل آن ها است. متاسفانه برخی از پسماندهای پزشکی آراد کوه لیبل گذاری نشده اند و مشخص نیست که از کدام بیمارستان یا مرکز درمانی آمده اند. برخی پسماندها نیز بی خطرسازی نشده اند.

پسماندهای عفونی خطر جدی برای محیط زیست هستند و اگر به روش های استاندارد بی خطر نشوند سبب آلودگی آب های زیرزمینی و خاک شده و خطر گسترش برخی از بیماری ها را در پی دارد. بازگیر در این باره تاکید می کند که نباید مراکز درمانی و بیمارستانی عامل بیماری را از یک بیمار بگیرند ولی آن را به شکل دیگری وارد محیط کنند و افراد دیگری را در معرض آن قرار دهند.

کلید واژه :

پسماندهای عادی و عفونی بیمارستانی

،

پسماندهای عفونی بیمارستانی

،

پسماند عفونی بیمارستانی

،

پسماند عفونی

،

پسماند بیمارستانی

ثبت نظرات
captcha