کد خبر : ۲۵۶۰۱۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

معاون بهره برداری آبفای هرمزگان

راه اندازی پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی در بوستان های بندرعباس

بندرعباس - معاون بهره برداری آبفای هرمزگان از تحویل و راه اندازی یک دستگاه پکیج تصفیه فاضلاب به شهرداری بندرعباس در راستای مدیریت مصرف آب شرب خبر داد.

راه اندازی پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی در بوستان های بندرعباس

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، علا امیریان نژاد گفت: این پکیج براساس تفاهم نامه منعقد شده بین شرکت آب و فاضلاب هرمزگان و شهرداری بندرعباس و به منظور آبیاری فضای سبز یکی از بوستان های شهر خریداری و تحویل شهرداری شد.

وی افزود: اعتبار هزینه شده برای خرید این پکیج تصفیه فاضلاب ۳ هزار و ۵۰۰ میلیون ریال است که در حال حاضر در بوستان الزهرا بندرعباس نصب شده و توسط کارشناسان فاضلاب آبفای استان در حال راه اندازی است. وی اضافه کرد: برای تامین آب مورد نیاز فضای سبز این بوستان، بخشی از فاضلاب مسکن و محلات پیرامون بلوار راه آهن جهت تصفیه در اختیار شهرداری قرار می گیرد.

به گفته ی امیریان نژاد؛ کیفیت پساب خروجی این دستگاه تصفیه فاضلاب در حد استاندارد آبیاری فضای سبز (استاندارد US EPA) است که مورد تایید سازمان حفاظت از محیط زیست کشور نیز می باشد. وی افزود: ظرفیت آب تولیدی این دستگاه ۵۰ متر مکعب در شبانه روز است.

وی همچنین اضافه کرد: تصفیه فاضلاب در این دستگاه به روش سیستم بیولوژیکی به روش لجن فعال و با استفاده از هوادهی عمقی (MBBR) است. همچنین کاربرد این پکیج تصفیه شامل تصفیه انواع فاضلاب های بهداشتی نظیر فاضلاب مجتمع ها و ویلاهای مسکونی، ساختمان های اداری، هتل ها و مراکز اقامتی، رستوران ها،کارخانجات، کارگاه ها، مجتمع های تفریحی و... است.

کاهش ۳۰ درصدی مصرف آب شرب در فضای سبز شهری

معاون بهره برداری آبفای استان تصریح کرد: براساس بخشنامه ابلاغی هیات وزیران در اسفندماه ۹۶، شهرداری ها باید تا پایان امسال نسبت به کاهش ۳۰ درصدی آب مصرفی فضای سبز شهری در شهرهای استان اقدام نمایند.  

 امیریان نژاد با اشاره به تاکید استاندار مبنی بر به کارگیری فاضلاب تصفیه شده استاندارد به عنوان راهکار اجرایی در دسترس، گفت: در حال حاضر با هماهنگی و همکاری شهرداری بندعباس تعداد پنج بوستان پرمصرف مشخص و مطالعات و امکان سنجی نصب پکیج های تصفیه فاضلاب خام در این بوستان ها انجام شده است که در صورت تامین اعتبار لازم (ملی یا استانی) نسبت به خرید و راه اندازی این پکیج ها اقدام می شود.  

وی افزود: کاهش فضای مورد نیاز برای نصب ، قابلیت تصفیه فاضلاب های قابل تجزیه بیولوژیکی با بار آلودگی بالا، کیفیت بهتر پساب خروجی، تولید لجن کمتر و راندمان بالاتر تصفیه فاضلاب در مقایسه با سایر روش های لجن فعال از جمله مزایای پکیج تصفیه فاضلاب MBBR است.

این مقام مسئول در پایان با اشاره به تنش آبی موجود در شهر بندرعباس و ضرورت استفاده از پساب در آبیاری فضای سبز شهری در راستای کاهش مصرف آب شرب، اظهار داشت: در این راستان آبفای استان طی تفاهم نامه ای نسبت به واگذاری پساب به میزان ۲۰۰ لیتر بر ثانیه به شهرداری بندرعباس جهت آبیاری فضای سبز شهری اقدام نموده است.

کلید واژه :

محیط زیست

،

سپتیک تانک

،

چاه جذبی

،

آلودگی محیط زیست

،

فاضلاب

،

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

،

بوستان های بندرعباس

،

بندرعباس

ثبت نظرات
captcha