کد خبر : ۲۴۵۷۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

آلودگی هوا و ترافیک معضلات اصلی پایتخت است

شهردار تهران: آلودگی هوا و ترافیک معضلات اصلی پایتخت است

تهران- پایگاه خبری محیط زیست ایران- شهردار تهران با بیان اینکه آلودگی هوا و ترافیک از معضلات اصلی پایتخت است گفت: با توسعه حمل و نقل عمومی به ویژه حمل و نقل ریلی تلاش می کنیم این معضلات کاهش یابد.

شهردار تهران: آلودگی هوا و ترافیک معضلات اصلی پایتخت است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، سید محمد علی افشانی شامگاه دوشنبه در برنامه زنده تلویزیونی تهران 20 اظهار داشت: برای رفع آلودگی هوا و ترافیک توسعه حمل و نقل عمومی به ویژه حمل و نقل ریلی (مترو) را در اولویت اول قرار دادم و اگر زیرساخت ها و همچنین امکانات و تجهیزات برای مردم فراهم شود به عدالت نزدیک می شویم.
وی گفت: 75 درصد حمل و نقل کلانشهر تهران توسط حمل و نقل عمومی به ویژه خطوط مترو صورت می گیرد و در حال حاضر میزان آلایندگی مترو تقریبا صفر است به همین منظور توسعه خطوط مترو را در بخش حمل و نقل عمومی در اولویت قرار دادیم.

** 10 کیلومتر از خط 6 مترو تا نیمه امسال به بهره برداری می رسد
شهردار تهران با تاکید بر توسعه خطوط مترو در شهر افزود: با برنامه ریزی انجام شده تا نیمه امسال 10 کیلومتر با 4 ایستگاه در خط 6 مترو تهران را افتتاح خواهیم کرد و تا سال آینده حداکثر در هفته دولت نیز تلاش می کنیم 20 کیلومتر با 8 ایستگاه را در خط 6 به بهره برداری برسانیم.
وی ادامه داد: تا پایان سال 98 نیز بنا داریم 20 کیلومتر باقی مانده خط 7 را به بهره برداری برسانیم و بنا داریم تا پایان سال آینده 50 کیلومتر به ناوگان مترو اضافه کنیم که با افتتاح این خطوط قدم بزرگی را برای کاهش آلودگی هوای تهران برداریم.

** عملیات خرید 630 واگن مترو انجام شده است
شهردار تهران که سابقه معاونت عمرانی وزارت کشور را در کارنامه دارد در بخش دیگری از سخنان خود افزود: در زمانی که مسئولیت این سمت را داشتم با حمایت وزیر کشور مناقصه بین المللی برای خرید 630 واگن انجام شد که شرکت چینی برنده این مناقصه شد و قرار شد با همکاری شرکت واگن سازی تهران 55 درصد این واگن ها تولیدات داخلی باشد که بخشی از این واگن ها در داخل کشور ساخته شود.
وی خاطرنشان کرد: این مناقصه مورد تایید شورای اقتصاد کشور قرار گرفته و در اولین جلسه این شورا طرح خرید 630 واگن مصوب خواهد شد که با بکار گیری این واگن ها ظرفیت جابجایی ناوگان مترو تهران روزانه از 2 میلیون و 500 هزار نفر به حدود 5 میلیون نفر خواهد رسید.
شهردار تهران یادآور شد: در نیمه اول سال نیز 700 واگن با 50 کیلومتر به ظرفیت ناوگان مترو تهران افزوده می شود.

** استفاده از دوچرخه مورد تاکید است
وی در ادامه به توسعه دوچرخه سواری در شهر تهران اشاره کرد و افزود: فردا (سه شنبه) یک طرح دوچرخه سواری را در یکی از نقاط شهر تهران افتتاح خواهم کرد و تلاش می کنیم با فراهم کردن زیرساخت های لازم فرهنگ دوچرخه سواری را برای شهروندان ترویج دهیم.
افشانی گفت: باید در تمامی حوزه های حمل و نقلی به ویژه دوچرخه سواری این طرح در مدار بهره برداری قرار گیرد تا نقاط ضعف و قوت آن شناسایی شود.

** کیفی سازی افتتاح پروژه ها مورد تاکید است
شهردار تهران در ادامه به کیفیت پروژه های قابل افتتاح تاکید کرد و گفت: نمی گذارم با هزینه های سنگین پروژه های بی کیفیت در شهر تهران احداث شود و به همین منظور بر کیفی سازی پروژه ها تاکید دارم.
به گفته وی در گذشته پروژه هایی با هزینه های سنگین افتتاح شده که پس از مدت حدود یکسال با هزینه های سنگین نسبت به ترمیم این پروژه ها اقدام شده است.

** نمی گذارم باغات تهران تخریب شود
شهردار تهران همچنین به تخریب و تغییر کاربری باغات تهران در چند سال اخیر اشاره کرد و تاکید کرد: برای جلوگیری از آلودگی هوای پایتخت دیگر اجازه نمی دهم باغات شهر تغییر کاربری داده شود و همچنین اجازه نمی دهم دودکش های آلوده که مانع دید منظر مردم و همچنین موجب آلودگی هوای شهر تهران فعال باشند.
وی با بیان اینکه مهمترین دغدغه ام حفظ باغات و فضای سبز شهر است، گفت: ما باغات را تغییر کاربری نمی دهیم و اولویت من تملک باغات موجود است.
افشانی ادامه داد: در این مدت از مسئولیتم تاکنون 2 باغ 3 هزار و 200 متری و 5 هزار متری را تملک کردیم که هزینه خرید یک باغ را بطور کامل و دیگری را 50 درصد آن را پرداخت کردیم و تلاش داریم باغات موجود را از طریق تملک حفظ کنیم.
وی با بیان اینکه 20 سال در تمامی ارتفاعات شهر تهران کوهنوردی کردم افزود: در این مدت وقتی که از ارتفاعات به شهر تهران می نگریستم به ساختمان سازی در ارتفاعات تهران افسوس می خوردم که با تاکیدات مقام معظم رهبری مقام معظم رهبری برای مبارزه با کوه خواری با این اقدام مبارزه می کنیم و نمی گذاریم دیگر در ارتفاعات تهران ساختمان سازی صورت بگیرد.
شهردارتهران خاطرنشان کرد: در این مدت نقاط مستعد برای کاشت درختان را از 300 تا یک هزار متر مربع شناسایی و عملیات حفر گودال و مخازن آب انجام شده که با همکاری وزارت نیرو از طریق پساب تصفیه شده مشکل آب این درختان را مرتفع کردیم که از آذرماه امسال عملیات درختکاری در ارتفاعات تهران آغاز و دیگر ساختمان سازی در این مناطق از بین می رود.

** 17 محله تهران فاقد بوستان و فضای سبز است
افشانی در ادامه با بیان اینکه از 354 محله 17 محله شهر تهران در مناطق فقیر شهر از بوستان و فضای سبز محروم هستند تاکید کرد: تلاش می کنیم تا سال آینده این 17 محله را به بوستان و فضای سبز تجهیز کنیم.
وی یادآور شد: این محلات بیشتر در مناطق جنوبی و محروم شهر تهران هستند که با برنامه ریزی انجام شده تا سال آینده حداقل یک بوستان در تمامی 17 محله احداث می شود.
تهرام/7243//1348

انتهای پیام /*

ثبت نظرات
captcha