کد خبر : ۲۴۴۷۸۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس شوراهای اسلامی شهرهای استان تهران

مصرف غیرعادلانه آب در شمال و جنوب تهران

رئیس شوراهای اسلامی شهرهای استان تهران با اشاره به اینکه در 10 سال آینده برای تامین آب شهر تهران و استان تهران از استان های مجاور دست اندازی شده و به زور آب گرفته شده است، گفت: مصرف غیرعادلانه ای در شهر تهران در بخش آب وجود دارد به طوری که شهروندان منطقه یک مصرف آب بسیار بیشتری نسبت به شهروندان منطقه جنوب تهران دارند.

مصرف غیرعادلانه آب در شمال و جنوب تهران

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، الهام فخاری رئیس شوراهای اسلامی شهرهای استان تهران در همایش تبین وضعیت آب و فاضلاب شهرهای استان تهران با تاکید بر اینکه در شرایط بی آبی ادامه حیات می دهیم، گفت: از کلمه کم آبی که با احتیاط از آن صحبت  می شود باید بگوییم که با یک واقعیت بی آبی مواجه هستیم.

وی با اشاره به اینکه زادگاه بنده اصفهان است و تجربه تلخی از بلعیده شدن اصفهان توسط بیابان از خود دارم، گفت: خشک شدن دریاچه ارومیه و یا سایر دریاچه های مهم کشور یک دست برای همه ما است.

وی ادامه داد: این بی آبی پیامدهای بدی برای کشور دارد و دشمنان از این بی آبی استفاده خواهند کرد پس ما باید مدیریت آب را توجه ویژه ای داشته باشیم اما متاسفانه مدیران دنبال کارهایی هستند که مردم آن را احساس نمی کنند.

رئیس شوراهای اسلامی شهرهای استان تهران افزود: محور گزارش آب و پساب متمرکز در شهر تهران است و سهم آب شهرستان ها به دلیل گستردگی جمعیت پمپاژ شده و به شهر تهران منتقل شده است.

فخاری خاطرنشان کرد: در 10 سال گذشته از استان های مجاور دست اندازی کرده و آب گرفته ایم. این الگو جواب نداده است و نخواهد داد که تجربه آن را به خوبی در انتقال آب در استان های مرکزی دیدیم.

وی با اشاره به اینکه مسئولیت شوراها در این وضعیت بسیار مهم است، گفت: شوراها می توانند در اصلاح الگوی خدمات و سرویس دهی خدمات حوزه آب و پساب وضعیت خوبی را برای کشور به ارمغان بیاورد.

رئیس شوراهای اسلامی شهرهای استان تهران افزود: شرکت های آبفا ظرفیت شوراها را خیلی پررنگ ندیدند در حالی که می توانند از ظرفیت های شوراها به خوبی در توسعه شبکه فاضلاب بهره گیری کنند.

فخاری ادامه داد: هنوز هم سیاست های تشویقی و تنبیهی برای حوزه آب تعریف نشده است و اگر هم اقداماتی شده این اقدامات برای کشورهای پرآب است.

وی با اشاره به اینکه شهرداری ها باید همکاری خود را در مدیریت مصرف آب زیاد کنند، گفت: شهرستان های استان تهران نسبت به توسعه پیدا نکردن شبکه فاضلاب اعتراض دارند و معتقدند تمرکز بیشتر بر شهر تهران است.

رئیس شوراهای اسلامی شهرهای استان تهران گفت:تفاوت سرانه آب در منطقه یک به بیش از 400 تا 500 لیتر مصرف می شود با مقایسه با مصرف آب در منطقه 17 نشان می دهد که مصرف آب در شهر تهران غیرعادلانه است.

انتهای پیام

کلید واژه :

خشکسالی

،

آب

،

بحران آب

،

استان تهران

،

بارندگی

،

حوضه آبریز

،

فلات مرکزی ایران

،

مصرف غیرعادلانه آب

،

شمال و جنوب تهران

ثبت نظرات
captcha