کد خبر : ۲۴۴۰۸۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

تصفیه فاضلاب با سنبل های آبی و جمع آوری آن از رودخانه محمودآباد

پس از انتشار خبر رویش گل سمی سنبل آبی بر سطح رودخانه های شهر محمودآباد در پایگاه خبری محیط زیست ایران، شهرداری این شهر به جمع آوری این گل سمی اقدام کرد.

تصفیه فاضلاب با سنبل های آبی و جمع آوری آن از رودخانه محمودآباد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، پس از انتشار خبر رویش گل سمی سنبل آبی بر سطح رودخانه های شهر محمودآباد در پایگاه خبری محیط زیست ایران، شهرداری این شهر به جمع آوری این گل سمی اقدام کرد.علی محمد دعاگو، رئیس اداره محیط زیست محمودآباد در گفت وگو با  با بیان این که سنبل آبی یک روش برای تصفیه فاضلاب بوده و برای تصفیه تکمیلی از آن استفاده می شود، اظهار کرد: آبی که مواد فاضلاب در درون آن ریخته شود، مواد مغزی برای تکثیر این گیاه است؛ رشد سنبل آبی در آب فاضلاب باعث تصفیه آن خواهد شد.

وی افزود: از طرفی سنبل آبی برای تصفیه از اکسیژن آب استفاده می کند و از رسیدن نور به تالاب ها و بستر رودخانه ها جلوگیری کرده بنابراین اگر موجود زنده ای در این بستر باشد؛ این گیاه دیگر اجازه ادامه زندگی به آن نخواهد داد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست محمودآباد با بیان اینکه سنبل آبی یک گیاه غیربومی و مهاجم آمریکای جنوبی است، گفت: سنبل آبی برای اولین بار در "آغوزبن بابل" و در مرداد ماه امسال در محمودآباد حدود 500 متر از مساحت رودخانه "شهرود" و "پیت رود" این شهر را پوشانده است.

دعاگو  با بیان اینکه مردم به خاطر زیبایی سنبل آبی آن را به عنوان گیاه زینتی استفاده و اقدام به تکثیر آن می کنند، یادآور شد: این امر سبب رشد بی رویه این گیاه و ایجاد مشکلات محیط زیستی برای طبیعت می شود.

وی در مورد خطرات زیست محیطی این گیاه یادآور شد: محل رویش سنبل آبی در آبگیرها و تالاب ها بوده و به خاطر رشد زیاد، اکسیژن آب را کاهش  می دهد؛ حجم زیاد برگ های سنبل آبی مانع رسیدن نورخورشید به گونه های گیاهی و جانوری شده و همین عامل سبب تلف شدن ماهی و به خطر افتادن حیات زیستمندان می شود که در نهایت اکوسیستم منطقه را دچار اختلال خواهد کرد.

رئیس اداره محیط زیست محمودآباد سنبل آبی را گیاهی سمی دانست و عنوان کرد: پساب های خانگی، کشاورزی و صنعتی بستر مناسبی برای رشد و تکثیر این گیاه مهاجم است و با جذب فلزات سنگین مواد سمی در داخل بافت این گیاه قرار می گیرد.

دعاگو تصریح کرد: روش جمع آوری سنبل آبی روش مکانیکی (دستی) است به گونه ای که نیروهای شهرداری  آن را از سطح آب، پاکسازی و در یک نقطه دپو می کنند تا این گیاه خشک و از بین رود.

وی با تاکید بر این که اداره آب و فاضلاب شهری، بهداشت به عنوان ناظر سلامت مردم، مجموعه شهرداری، اداره شیلات و محیط زیست به عنوان متولیان زیست محیطی شهر هستند، بیان کرد: بستر رودخانه و پاکسازی آن نیاز به همکاری تمام نهادهای ذیربط داشته و باید با داشتن چشم انداز بلند برای آینده، تامین بودجه و ساخت تصفیه خانه فاضلاب شهری در راستای حمایت از محیط زیست شهرمان کوشا باشیم.
انتهای پیام

کلید واژه :

تکثیر گیاه سنبل آبی

،

رودخانه محمود آباد

،

سنبل آبی

،

تصفیه فاضلاب با سنبل های آبی

،

جمع آوری سنبل آبی

ثبت نظرات
captcha