کد خبر : ۲۴۳۱۶۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس گروه بهره برداری آبهای غیرمتعارف و پساب شرکت مدیریت منابع آب

ساخت ۵۰ تصفیه خانه و اجرای طرح جایگزینی پساب با منابع آب با کیفیت

اصفهان - رئیس گروه بهره برداری آبهای غیرمتعارف و پساب شرکت مدیریت منابع آب گفت: یکی از سیاست های مدیریت آب، برنامه ریزی استفاده از فاضلاب تصفیه شده با رویکرد جایگزینی منابع آب باکیفیت است.

ساخت ۵۰ تصفیه خانه و اجرای طرح جایگزینی پساب با منابع آب با کیفیت

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، اصغر جهانی بهنمیری پیش از ظهر یکشنبه در جمع مدیران آب منطقه ای کشور اظهار داشت: پساب را به عنوان یک کالای جدید نگاه نمی کنیم و نخواهیم کرد، بلکه این منبع قبلاً در چرخه و بیلان منابع آب نظیر تغذیه آبخوان نقش داشته است.

وی بیان داشت: مأموریت ما در مدیریت پساب ها ارتقای بهره وری آب با مدیریت صحیح عرضه و تقاضای منابع آب از قبیل جابجایی تخصیص های فصلی برخی از صنایع و کشاورزی از آب خام به پساب و در قبال آن آزادسازی منابع آب جهت جبران کمبودهای آب شرب و تقویت آبخوان ها است.

رئیس گروه بهره برداری آبهای غیر متعارف و پساب شرکت مدیریتی منابع آب ایران ادامه داد: امروز با کمبود شدید آب شرب در استان های کویر مرکزی مواجه ایم که چالش های بسیاری را ایجاد کرده است.

وی افزود: به منظور تامین آب شرب و آب صنایع به جای اینکه اقدام به تامین آب از دوردست ها و دریا کنیم بهتر است با مدیریت منابع آب محلی نظیر پساب ها نظیر اجرای طرح های جایگزینی پساب با منابع آب با کیفیت در اختیار بخش های مختلف مصرف کننده، اقدام مؤثری صورت پذیرد.

۴۰ درصد از بارش ها نیز در زمان غیرلازم انجام می شود

جهانی بهنمیری بیان داشت: براساس گزارشات منابع بین المللی تا سال ۲۰۲۵ از هر سه نفر مردم جهان، دو نفر دغدغه آب را خواهند داشت و این یک هشدار جدی برای تمام کشورها است.

وی اعلام کرد: متوسط بارندگی در کشور ۲۵۰ میلی لیتر است که از یک سوم میانگین جهانی بارش و نیمی از میانگین قاره ای آسیا نیز کمتر است. همچنین توزیع مکانی همین بارش کم در کشور نیز بسیار ناهمگون است. ضمن اینکه ۴۰ درصد از بارش ها نیز در زمان غیرلازم انجام می شود.

رئیس گروه بهره برداری آبهای غیر متعارف و پساب شرکت مدیریتی منابع آب ایران ادامه داد: در افق طرح ۱۴۲۰، حدود ۴۰ میلیارد متر مکعب فاضلاب در بخش های شرب، صنعت و کشاورزی خواهیم داشت که این میزان از مرکز یک سوم منابع آب تجدید شونده کشور خواهد گذشت. لذا با تصفیه این فاضلاب ها و با برنامه ریزی و مدیریت صحیح پساب ها می توانیم بخشی از کمبودهای منابع آبی را جبران کنیم.

۵۰ تصفیه خانه در کشور در حال ساخت است

وی با اشاره به بهره برداری بهینه از پساب ها افزود: در حال حاضر ۱۸۶ تصفیه خانه فاضلاب در دست بهره برداری داریم که میزان حجم پساب تولیدی فعلی به حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب می رسد.

جهانی بهنمیری در ادامه بیان داشت: ۵۰ واحد تصفیه خانه با ظرفیت حدود ۳۳۰ میلیون متر مکعب در سال نیز در حال ساخت است که با احتساب یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب در سال پساب تولیدی فعلی، این میزان در آینده نزدیک به حدود یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر مکعب در سال خواهد رسید.

وی همچنین به تشکیل کمیته راهبری برنامه ایمنی فاضلاب در مرکز سلامت محیط کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با عضویت نمایندگان وزارت نیرو و دیگر دستگاه های مرتبط خبر داد که هدف از تشکیل این کمیته، تهیه دستوارالعمل های مدیریت ریسک و کنترل آلاینده های ناشی از مصرف فاضلاب و پساب با هدف ارتقاء سلامت، بهداشت و درمان، آب و خاک و حصول است.

کلید واژه :

تصفیه آب

،

تصفیه

،

آب

،

تصفیه خانه

،

جایگزینی پساب

،

منابع آب با کیفیت

،

منابع آب

،

پساب فاضلاب

ثبت نظرات
captcha