کد خبر : ۲۴۱۳۷۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

خودکشی

تجارب موفق برای کاهش خودکشی دومین علت مرگ و میر جوانان

خودکشی سالانه باعث جان باختن حدود ۸۰۰ هزار نفر در سراسر جهان شده و در عین حال دومین علت مرگ و میر در گروه سنی ۱۵ تا ۲۹ سال محسوب می شود.

تجارب موفق برای کاهش خودکشی دومین علت مرگ و میر جوانان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران ، تمایلات خودکشی در نوجوانان اغلب تحت تاثیر عواملی چون احساس ننگ، تغییرات رشد و فشارهایی نظیر تاثیرات گروه های مختلف نوجوانان بر یکدیگر قرار دارد که به سختی می توان این عوامل را مورد هدف قرار داد و مقابله با آنها نیازمند استراتژی های پیشگیرانه مبتنی بر شواهد خاص است.

به طور کلی معضل خودکشی در سراسر جهان در حال تشدید است به طوری که در ۴۵ سال گذشته نرخ خودکشی جهانی ۶۰ درصد افزایش داشته است.

استراتژی های پیشگیری از خودکشی اکثرا تحت بررسی و تحقیق بوده، بودجه کمی به آنها اختصاص یافته و اغلب یکپارچه نیستند. در این میان برخی از کشورها به طور مستقل با برنامه های هدفمند، سرمایه گذاری های دولتی و حمایت جامعه، قادر به مقابله با این روند رو به رشد جهانی و کاهش نرخ خودکشی بوده اند. این برنامه های انفرادی با ایجاد انسجام اجتماعی، رفع احساس ننگ و کمک به دسترسی مردم به خدمات حمایتی، جان بسیاری از افراد را نجات داده اند.

عوامل بسیاری می تواند باعث اقدام به خودکشی در افراد شود. به عنوان مثال در زمان افزایش تنش های سیاسی، عدم ثبات اقتصادی یا تحولات فرهنگی به طور معمول نرخ خودکشی افزایش می یابد. در حالی که بدیهی است در موقعیت های صلح آمیز و موفقیت زا این آمار رو به کاهش دارد.

استراتژی های مقابله با خودکشی به طور کلی باید شامل نظارت، محدودیت ابزار (به عنوان مثال مسدود کردن دسترسی به پل ها و پشت بام های بلند)، راهبردهای مطرح شده در گزارش های رسانه ای در مورد خودکشی، کاهش احساس ننگ در ارتباط با مشکلات، افزایش آگاهی عمومی و همچنین آموزش کارکنان بخش سلامت و بهداشت، پلیس و دیگر افرادِ مرتبط با این مشکل باشد.

در حال حاضر ۸۰ کشور دنیا دارای راهکارهای پیشگیری از خودکشی بوده و ۱۳ کشور نیز در حال توسعه این راهکارها هستند.

اتحادیه اروپا

به گزارش پایگاه اینترنتی "یوروپا"، پروژه نجات و توانمندسازی زندگی جوانان در اروپا (SEYLE) که توسط اتحادیه اروپا سرمایه گذاری شده، این موضوع را مورد توجه قرار داده و یک برنامه مداخله آمیز و موثر مبتنی بر مدارس برای افراد ۱۴ تا ۱۶ ساله راه اندازی کرده است. این برنامه تحت عنوان جوانان آگاه از سلامت روان (YAM) نوجوانان را توانمند می سازد.

این برنامه پنج ساعته که طی چهار هفته اجرا می شود مدتی است در مدارس چندین کشور از جمله انگلیس، اتریش، سوئد، ایالات متحده و استرالیا مورد استفاده قرار گرفته است. یک استاد روان پزشکی و متخصص خودکشی در سوئد در مورد برنامه (YAM) می گوید: در این برنامه جوانان به عنوان متخصصان سلامت روانِ خود در نظر گرفته شده و صدا و تجربیات آنها شنیده می شود.

یک انسان شناس و محقق سلامت روان عمومی در آمریکا نیز در این ارتباط می گوید: این تکنیک به جوانان کمک می کند تا مشکلات پیچیده سلامت روانی مانند استرس، بحران ها، قلدری، تبعیض، افسردگی و خودکشی را بازتاب دهند. این برنامه طراحی شده تا درک دانش آموزان را در مورد سلامت روان تغییر داده و مهارت های مقابله و مدیریت وقایع ناسازگار زندگی را در آنها بهبود بخشد.

همچنین بررسی ها روی تعیین میزان کارآیی برنامه YAM در بیش از ۱۱ هزار نوجوان از ۱۶۸ مدرسه در ۱۰ کشور عضو اتحادیه اروپا صورت گرفته است. بررسی ها نشان داد این برنامه موفقیت آمیز بوده و به طور موثری در جلوگیری از موارد جدید افسردگی، افکار خودکشی شدید و اقدام به خودکشی موفق بوده است. در حقیقت این برنامه موارد اقدام به خودکشی را در این گروه سنی در مقایسه با دیگر گروه ها به نصف رسانده است.

این برنامه همچنین منجر به ایجاد یک پایگاه داده گسترده شده که بینش کلیدی در مورد سلامت رفتاری و روانی نوجوانان اروپایی فراهم آورده است. به عنوان مثال مطالعات صورت گرفته در این داده ها نشان می دهد که در حدود ۲۹ درصد از این نوجوانان علائم خفیفی از افسردگی وجود داشته، بیش از یک چهارم رفتارهای خودآزاری و حدود یک پنجم آنها خواب کمتر از شش ساعت در شب داشته اند که با مشکلات عاطفی و رفتاری، اضطراب و افکار خودکشی مربتط بوده است.

آگاهیِ بیشتر در مورد گرایش های خودکشی نوجوانان و مقابله با هر گونه نشانه های اولیه بعدها کمک می کند تا بار اجتماعی اساسی آن را بتوان کاهش داد. زیرا افرادی که اقدام به خودکشی در جوانی داشته اند بعدها در بزرگسالی مشکلات روانی مزمن تری همچون افسردگی، وابستگی به مواد و مشکلات و سلامت جسمانی همچون سندروم متابولیک و بیماری های التهابی را تجربه خواهند کرد. علاوه بر آن احتمال شرکت در جرایم خشونت بار، سوء استفاده از شریک زندگی، بیکاری و نیاز طولانی مدت به مراقبت های بهداشتی در این افراد افزایش خواهد یافت.

فنلاند

بنابر گزارش هافینگتن پست، ۳۰ سال پیش همه گیر شدن معضل خودکشی در مردان فنلاندی این کشور را بر آن داشت تا به حل این مشکل در سطح ملی پرداخته و فنلاند به اولین کشور در مقابله با حل این معضل تبدیل شود. سه سال بعد در سال ۱۹۹۰ نرخ خودکشی به ۴۹.۳ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر رسید و پس از آن تا کنون بطور پیوسته در حال کاهش بوده است. طبق آخرین بررسی ها نرخ خودکشی در فنلاند ۱۶.۳ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر برآورد شده است که اگرچه هنوز نسبت به کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی بالاست اما در مقایسه با آمار آن در سال ۱۹۹۰ که دومین نرخ خودکشی در جهان به حساب می آمد، وضعیت مناسبی دارد.

نکته مهم در مورد برنامه فنلاند در حل معضل خودکشی این است که ساده یا سریع نبوده و به طور پیوسته طی بیش از یک دهه اجرا شد. در این طرح با همکاری و حمایت نهادهای دولتی و هماهنگ کنندگان پروژه، برنامه هایی را در تمام بخش های جامعه شامل مدارس، نیروهای دفاعی – نظامی، کلیساها، سازمان های رفاهی و مهمتر از همه کارکنان مراقبت های بهداشتی و امدادگران توسعه دادند. یکی از جنبه های مهم این رویکرد، برنامه مدیریت بحران در مدارس فنلاند بود. مدیران، معلمان، کارکنان رفاهی و روان شناسان مدرسه همگی در مورد نحوه واکنش در شرایط بحرانی مانند خودکشی یا اقدام به خودکشی در دانش آموزان یا والدین آنها آموزش دیده اند و "مدل کاری بحران" در سراسر مدارس گنجانده شده است. پس از انجام این برنامه مدارس نه تنها اعلام کردند بهتر قادر به واکنش در شرایط بحرانی هستند بلکه اعلام کردند تمامی کارکنان تمایل بیشتری به گفت وگو در مورد مسائل دردناک خود دارند که این باعث می شود احساس ننگ در مورد این مسائل از بین رفته و افرادی که با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند راحت تر سراغ کمک بروند.

هر ساله در فنلاند نیز مانند دیگر کشورها به ازای هر خودکشی منجر به مرگ، ۱۰ تن دیگر نیز اقدام به خودکشی می کنند. این بدان معناست که مراقبت بهتر از این افراد یکی از عوامل اصلی کاهش نرخ خودکشی است. بیش از نیمی از افرادی که در این کشور دست به خودکشی می زنند زیر ۳۵ سال سن دارند. در دهه ۹۰ میلادی فنلاند خدمات بهداشت روان را از بیمارستان ها دور کرده و درمان افراد را در جامعه و مراکز مراقبت بهداشتی ادامه داده است. مراقبت های پس از اقدام به خودکشی افزایش یافته و ارتباط فرد با نزدیکانش و کارکنان مراقبت بهداشتی تقویت شد. سازمان جهانی بهداشت (WHO) از رویکردها و برنامه های پیشگیری و کاهش نرخ خودکشی فنلاند همواره حمایت و بر اهمیت پیشگیری از خودکشی تاکید کرده است.

ایتالیا

افراد سالمند اغلب در معضل خودکشی نادیده گرفته می شوند، در حالی که این افراد به طور خاص جزو گروه های پرخطر هستند. چرا که افراد سالمند بیشتر در معرض ناتوانی های جسمی و انزوای اجتماعی قرار داشته و در شرایط بحرانی به خدمات حمایتی (مانند سرویس های تلفنی امدادی یا گروه های آنلاین) دسترسی ندارند.

در ایتالیا در حالی که نرخ کلی خودکشی میزان پائین ۵.۴ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر به ثبت رسیده، بیشترین میزان خودکشی در میان سالمندان دیده می شود. برای رسیدگی به این معضل، یک خط تلفنی دو طرفه حمایتی در شمال ایتالیا راه اندازی شد. اولین خط سرویس به نام "تلفن کمک" نام گرفت که فرد می تواند در هر زمان برای گرفتن کمک تماس بگیرد و دومین خط سرویسی به نام "تلفن بررسی" نام گرفته که هفته ای دو بار برای تعیین افراد در معرض خطر و ارائه حمایت های عاطفی در دسترس قرار دارد.

بررسی ها نشان داد این خط تلفنی موفقیت آمیز بوده و نرخ خودکشی در افرادی که از این خط استفاده می کردند نسبت به افرادی در همان رده سنی که از آن استفاده نمی کردند، ۳.۵ برابر کمتر بوده است. جوامع مدرن به طور فزاینده ای در حال منزوی شدن هستند و به همین دلیل اطمینان یافتن از اینکه همه افراد به خدمات حمایتی دسترسی دارند، سخت شده است.

نسل های قدیمی تر نیز کمتر به اینترنت دسترسی دارند. استراتژی های ساده ای همچون چنین خط های تلفنی حمایتی از راه هایی است که می تواند دسترسی افراد سالمند را به خدمات حمایتی و کمک به آنها در شرایط بحرانی را تضمین کند. موفقیت چنین پروژه هایی بسیار دلگرم کننده است. این برنامه ها نشان می دهد که ارتباطات انسانی در حل چنین معضل هایی کلیدی است. چرا که موفق ترین برنامه ها آنهایی هستند که ارتباط میان افراد را تقویت کرده و خدمات حمایتی را از طریق تماس، مشاوره و برنامه های آموزشی فراهم می آورند.

ایالات متحده 

بدیهی است افرادی که در ارتش و محیط های نظامی قرار دارند، بیشتر از دیگر افراد در معرض خطر ابتلا به بیماری های روانی و اقدام به خودکشی هستند. مطالعات صورت گرفته توسط مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی نشان می دهد که نیروهای نظامی که در درگیری ها شرکت داشته اند، حتی ده ها سال پس از بازگشت از نبرد سه برابر بیشتر از افراد دیگر در معرض خطر ابتلا به اختلال استرس پس از آسیب روانی (PTSD) هستند که از عوامل اصلی خودکشی است.

در اوایل دهه ۹۰ میلادی نرخ خودکشی در نیروی هوایی آمریکا به سرعت در حال افزایش بود به طوری که تا سال ۱۹۹۵ به ۱۵.۸ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر رسیده بود. در سال ۱۹۹۶ این کشور برنامه ای اجرا کرد که نرخ خودکشی را در نظامیان به شدت کاهش داده و تا سال ۲۰۰۲ به حدود شش نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر رساند.

کلید موفقیت این برنامه این بود که ننگ موجود در مورد مشکلات روحی را در سازمان هایی که بیشتر تحت سلطه مردان است مانند نیروهای نظامی نشان گرفت. در ایالت متحده آمریکا، مردان چهار برابر بیشتر از زنان به دلیل خودکشی جان خود را از دست می دهند. یکی دیگر از دلایل اصلی موفقیت این برنامه این بود که نیروی هوایی شروع به تشخیص افرادی که در معرض خطر خودکشی قرار داشتند، کرده و کمک های لازم را پیش از آن که دیر شود به آنها ارائه می دهد.

در این برنامه ۱۱ اقدام صورت گرفت. این اقدامات شامل آموزش های رسمی پیشگیری از خودکشی به تمامی پرسنل نظامی، آموزش به فرماندهان نظامی برای شناختن علائم هشدار دهنده و تشویق افراد در معرض خطر برای کمک گرفتن است. همچنین وضعیت عاطفی هر کسی که در نیروی هوایی بازداشت یا تحت بازجویی قرار گرفته به شدت تحت نظارت قرار گرفته و تیم های پاسخ به استرس های پس از آسیب روانی در سراسر جهان برای کمک به موارد آسیب های روانی مانند حملات، حوادث جدی یا خودکشی راه اندازی شد. مهمتر از همه فرماندهان نیروی هوایی در تمامی سطوح فعالانه درگیر شده و در تشویق به فرهنگی پذیراتر در میان پرسنل نظامی حضور یافتند.

کره جنوبی

به نوشته پایگاه اینترنتی بیزینس اینسایدر، طبق گزارش سازمان همکاری اقتصادی و توسعه از سال ۲۰۰۳ کره جنوبی بالاترین نرخ خودکشی را در میان کشورهای توسعه یافته داشته است. در حالی که نرخ خودکشی در سراسر کشورهای توسعه یافته در دهه های گذشته کاهش یافته کره جنوبی با افزایش این نرخ مواجه بوده است. به طوری که نرخ خودکشی در این کشور در سال ۱۹۹۵ میلادی، ۱۲.۷ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر بوده اما در سال ۲۰۱۰ به ۳۳.۳ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر رسیده است. خودکشی در سالمندان کره ای بسیار برجسته است. به نحوی که ۳۰ درصد قربانیان خودکشی را سالمندان تشکیل داده اند که بیش از ۶۵ سال سن دارند. سالمندان سهم بیشتری از جمعیت کره جنوبی را تشکیل داده و تقریبا نیمی از آنها در فقر زندگی می کنند. خودکشی همچنین از عوامل اصلی مرگ نوجوانان کره ای است. در سال ۲۰۱۴ حدود هشت درصد از نوجوانان این کشور اعلام کردند به خودکشی فکر می کنند. تمایل به خودکشی در افراد مشهور کره ای نیز باعث افزایش آمار خودکشی در این کشور می شود.

در کره جنوبی نیز مانند بسیاری از کشورهای جهان، افسردگی و دیگر بیماری های روحی به شدت ننگ محسوب می شود. بسیاری از مردم کره جنوبی دیدگاهی قدیمی و منسوخ نسبت به بیماری های روحی داشته وتصور می کنند وقتی کسی به خودکشی می اندیشد، قدرت کافی برای ادامه زندگی ندارد و ضعیف است و میزان همدردی و علاقه به تفحص در مورد علل این معضل پائین است.

اما این روند به آرامی در حال تغییر است و از سال ۲۰۱۰ نرخ خودکشی در کره جنوبی کاهش یافته است. چرا که برخی برنامه های کاهش و پیشگیری از خودکشی در حال اجرا در این کشور است. به عنوان مثال خرید و فروش یک نوع آفت کش به نام "پاراکوات" که نقش مهمی در خودکشی های مردم کره جنوبی دارد ممنوع شده است. پاراکوات و سایر آفت کش ها یک پنجم از خودکشی های این کشور را بین سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ به خود اختصاص داده اند. مسمومیت به طور کلی دومین روش شایع خودکشی در افراد سالخورده این کشور است. این ممنوعیت ها میزان خودکشی با سموم را در کره جنوبی ۴۶ درصد کاهش داده است.

در ماه ژانویه دولت کره جنوبی ابتکاری جدید برای کاهش میزان خودکشی آغاز کرد که "مشارکت جامعه" نام گرفت. در این برنامه یک میلیون عضو گروه های مذهبی و مدنی برای پیشگیری از خودکشی آموزش دیده و پرونده های مربوطه مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و آزمایشات تشخیصی بیشتری صورت خواهد گرفت. اما بودجه اختصاص یافته برای این اقدامات ۹.۲ میلیون دلار در نظر گرفته شده که کافی نبوده است.

با این حال رئیس جمهوری کره جنوبی قول داده نرخ خودکشی کشور را به ۲۰ مرگ در هر ۱۰۰ هزار نفر تا سال ۲۰۲۰ کاهش دهد.

به گزارش به نقل از "اینترتیلز"، طبق آمارهای رسمی مربوط به سال جاری میلادی (۲۰۱۸) تاکنون که در پایگاه آماری World Population Review منتشر شده، بالاترین نرخ خودکشی به ترتیب مربوط به کشورهای سریلانکا،  لیتوانی،  گویان، کره جنوبی، مغولستان، قزاقستان، سورینام، بلاروس، گینه استوایی، لهستان، لتونی، مجارستان، اسلوونی، آنگولا ، بلژیک بوده است.

انتهای پیام

کلید واژه :

نرخ خودکشی

،

خودکشی

،

دومین علت مرگ و میر جوانان

،

تجارب موفق

ثبت نظرات
captcha